17 липня, 2025
Як тіло змінюється: 100 000 сканувань для майбутнього медицини

Найбільший у світі проєкт із магнітно-резонансної візуалізації завершився у Великій Британії – UK Biobank зібрав повні МРТ-знімки мозку, серця, черевної порожнини, судин, кісток і суглобів у 100 000 добровольців. Результати цього грандіозного дослідження вже змінюють практику ранньої діагностики хвороб, зокрема серцево-судинних патологій, деменції та онкології.
Проєкт UK Biobank, де дослідники поступово збирають унікальні дані про добровольців – спосіб життя, анамнез, генетику, біомаркери крові, триває із 2006 року. Починаючи із 2015 року, було розпочато масштабну програму з візуалізації, що отримала гранти на понад 60 мільйонів фунтів стерлінгів (приблизно 80 мільйонів доларів США). На кожному обстеженні тривалістю близько 5 годин лікарі виконували понад 12 000 МРТ-знімків із різних анатомічних зон, денситометрію всього тіла, УЗД сонних артерій, а також повторно збирали антропометричні дані й біозразки. Це дозволяє аналізувати організм одночасно на морфологічному, біохімічному та генетичному рівнях і спостерігати, як він змінюється з віком.
Сьогодні понад 1300 наукових статей базуються на цих даних. Вони вже впливають на практику: у системі охорони здоров’я Великої Британії алгоритми діагностики деменції, розроблені за даними UK Biobank, впроваджені в роботу окремих клінік; у 90 країнах світу застосовують інструмент на основі штучного інтелекту, що аналізує знімки серця за секунди, замінюючи 15-хвилинну ручну оцінку. Також уже підтверджено ефективність неінвазивної МРТ-альтернативи біопсії за стеатозу печінки.
Використання даних UK Biobank дозволило виявити десятки нових зв’язків між структурними змінами органів та ризиком психіатричних або соматичних захворювань. Наприклад, установлено, що навіть помірне споживання алкоголю (1–2 порції на день) асоціюється зі зменшенням об'єму мозку та погіршенням його структури. Також виявлено, що серцеві зміни можуть підвищувати ризик психіатричних порушень, включно із депресією. А візуалізація накопичення кальцію в черевному відділі аорти у 10 % осіб середнього віку без будь-яких симптомів виявила раніше недооцінене джерело летального ризику.
Сканування 100 000 осіб дозволило зіставити морфологію органів із генетичними особливостями та факторами способу життя. Зокрема, з’ясувалося, що особи з однаковим ІМТ можуть мати принципово різні особливості накопичення жиру: в одних – із високим кардіометаболічним ризиком, в інших – із захисним профілем.
Використання моделей штучного інтелекту на основі цих даних дає змогу прогнозувати ризик 38 захворювань до появи симптомів. Уже створено інструменти, що дозволяють «змоделювати» здорове серце для конкретної людини з урахуванням віку, статі, ваги та зросту і порівнювати з реальним станом. Інші дослідження показали, що органи можуть «старіти» швидше за хронологічний вік, відкриваючи перспективи превентивної терапії.
Другий етап проєкту, що триває із 2022 року, передбачає повторне сканування 60 000 учасників з інтервалом понад 2 роки. Це дозволить аналізувати динаміку змін для моделювання прогресування захворювань. Учені планують завершити цей етап 2029 року. Очікується, що дані візуалізації всіх 100 000 учасників будуть доступні дослідникам до кінця 2025 року.
Джерело: https://www.ukbiobank.ac.uk/news/record-breaking-human-imaging-project-crosses-the-finish-line/#:~:text