24 травня, 2024
Учені визначили перспективний підхід до розроблення протизаплідних таблеток для чоловіків
За останні 60 років населення світу зросло у понад 2,6 рази. Тенденція до зростання продовжується – прогнози вказують на те, що кількість людей, які живуть на нашій планеті, з 8 мільярдів у 2022 році зросте до 9 мільярдів до 2037 року. Це підкреслює необхідність розгляду питання щодо планування сім’ї; однак за останні десятиліття відбулися обмежені прориви в контрацепції. Зокрема, для чоловіків зараз немає оральних протизаплідних таблеток. У дослідженні, опублікованому в журналі Science, учені медичного коледжу Бейлора (Г'юстон, США) показали на моделях тварин, що новий, негормональний, підхід пропонує багатонадійний варіант оборотної чоловічої контрацепції.
В експериментах науковці зосередилися на новому підході – виявленні невеликої молекули, яка б пригнічувала серин/треонін-кіназу 33 (STK33), білок, який особливо необхідний для фертильності як у людей, так і у тварин. Попередні дослідження показали, що STK33 активний у яєчках і особливо необхідний для формування сперми, що може запліднити. У мишей нокаут гена STK33 робить їх стерильними через аномальні та погано рухливі сперматозоїди. У чоловіків наявність мутації в гені STK33 призводить до безпліддя, спричиненого тими ж дефектами сперматозоїдів, які були виявлені в мишей із мутацією STK33. Найголовніше те, що у мишей та людей із цими мутаціями немає інших дефектів, і вони навіть мають нормальний розмір яєчок.
Науковці використали технологію ДНК-кодованої хімії (DEC-Tec), аби перевірити свою багатомільярдну колекцію сполук для виявлення потужних інгібіторів STK33. Сполуку CDD-2807 визначили найефективнішою і в теорії, і на практиці. Інгібітор STK33 у низьких дозах успішно проникав через гемато-тестикулярний бар'єр, знижував рухливість і кількість сперматозоїдів, а також фертильність мишей. У гризунів не спостерігались ознаки токсичності від лікування CDD-2807, сполука не накопичувалася в мозку, й застосування препарату не впливало на розмір яєчок.
Важливо те, що контрацептивний ефект був оборотним. Під час періоду без введення сполуки CDD-2807 у мишей відновились рухливість і кількість сперматозоїдів, тобто вони знову стали фертильними. Найближчим часом мета вчених полягатиме в подальшій оцінці інгібітора STK33 і сполук, подібних до нього, у приматів, щоби визначити їхню ефективність як оборотних чоловічих контрацептивів.
Джерело: https://www.science.org/doi/10.1126/science.adl2688