9 вересня, 2024
Як йога та помірні фізичні навантаження допомагають жінкам справлятися з нетриманням сечі
У новому дослідженні, опублікованому в Annals of Internal Medicine, жінки, які борються з нетриманням сечі, можуть отримати користь від регулярних фізичних вправ із невеликим навантаженням, зокрема йоги, а також розтяжки. Наукова розвідка, очолювана вченими Стенфордської медицини та Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, є частиною програми, спрямованої на визначення недорогих способів лікування однієї з найпоширеніших проблем із жіночим здоров’ям. Після 12 тижнів занять йогою в учасниць дослідження було приблизно на 65 % менше епізодів нетримання. Жінки в контрольній групі, які виконували вправи на розтяжку та зміцнення, відчули подібну користь за той самий період часу. За словами дослідників, переваги є такими ж, як і при застосуванні лікарських препаратів.
Нетримання сечі є станом, що спостерігається при циститі, пухлинах шийки сечового міхура, випадінні матки, опущенні передньої стінки піхви та ін. Патологія вражає більше половини жінок середнього віку та близько 80 % пацієнток віком 80 років. Дослідження порівнювало дві 12-тижневі програми вправ: 121 учасниця була випадковим чином розподілена на заняття йогою, а 119 – у контрольну групу фізичної підготовки. Учасницями були жінки з нетриманням сечі від 45 до 90 років (середній вік – 62 роки); симптом спостерігався принаймні один раз на день.
У програмі вивчали 16 поз хатха-йоги, призначених для зміцнення тазового дна, за допомогою двох 90-хвилинних сеансів на тиждень. Тазове дно складається із м’язів, які формують основу таза та утримують його органи, зокрема сечовий міхур і уретру, на місці. Учасниць також попросили займатися йогою принаймні одну годину на тиждень поза уроками та вести журнал практики. Жінки контрольної групи витрачали таку ж кількість часу на спорт, але їхні заняття були зосереджені на неспецифічних вправах на розтяжку та зміцнення, які не залучали тазове дно.
На початку дослідження жінки в середньому відзначали 3,4 епізоди нетримання сечі на день. До кінця 12-тижневих програм в учасниць групи йоги частота епізодів нетримання сечі знизилась до 2,3 на день, а у групі фізичної підготовки – до 1,9 на день. Частота екстрених позивів до сечовипускання зменшилась до 1,2 та 1,0 епізоду на день відповідно. Вчені визначили, що обидва методи приблизно однаково ефективні, адже знижують частоту епізодів приблизно на 60 %. Дослідники рекомендують лікарям звернути увагу на такі способи боротьби з патологією, якщо в пацієнток немає протипоказань до фізичних навантажень.
Джерело: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M23-3051