Головна Онкологія та гематологія День хірурга та хірургині в Україні: чому сьогодні важливо говорити про жінок-лікарок

19 вересня, 2024

День хірурга та хірургині в Україні: чому сьогодні важливо говорити про жінок-лікарок

Onco_5_2024_str_Y_logo_1_.jpgЩороку у третю суботу вересня відзначається День хірурга. Цьогоріч ми вшануємо майстерність лікарів, які щодня рятують пацієнтів, 21 вересня. Також це чудова нагода нагадати про важливу роль хірургії в системі охорони здоров’я та розглянути проблеми, з якими стикається хірургічна спільнота.

Onco_5_2024_str_Y_logo_2_.jpgУ час війни хірурги та хірургині отримують додаткові виклики: на прифронтових територіях це психологічне напруження, брак необхідного хірургічного обладнання, недосконала логістика ліків тощо, а в тилу збільшується навантаження через внутрішньо переміщених осіб та постійний плин поранених і евакуйованих із зони бойових дій.

Onco_5_2024_str_Y_foto_1.jpgПроте існують проблеми, які не залежать від війни. Хірургині щодня виконують такі ж складні операції, як і колеги-хірурги, проте їхній внесок у розвиток сфери недооцінений і применшений. Ви частіше почуєте привітання «Із Днем хірурга!» без згадки про хірургинь. 

80 % українських хірургинь чули, що хірургія – не жіночий фах. Це дані всеукраїнського дослідження «Жінка в хірургії: проблеми не існує?» від міжнародної неприбуткової організації Global Medical Knowledge Alliance. Згідно з результатами опитування, кожна друга лікарка чула принизливі вислови або зазнавала зневажливого ставлення, сексуальної об’єктивації чи домагань із боку колег. Майже кожну (92 %) пацієнти сприймали як медсестру, а не як хірургиню.

Щоб адвокатувати права жінок у хірургії та розвивати жіноче лідерство, хірургині з шести країн заснували проєкт «SurgFem: жінки в медицині». Його керівниця, онкохірургиня та онкологиня Анна Мальованна наголошує:

«Хірургиням доводиться долати подвійні виклики – професійні труднощі та дискримінацію. Однак медикині демонструють високий рівень майстерності, емпатії та витривалості, не поступаючись чоловікам у своїй професійності. Стереотип, що хірургія – це суто чоловіча справа, застарілий. Хірургія потребує не лише фізичної сили, але й розуму, чітких рішень і філігранної моторики, у чому жінки досягають значних успіхів. Хірургині не просто рівні чоловікам – вони приносять у професію унікальні якості, які роблять хірургію ефективнішою, що має безпосередній позитивний вплив на здоров’я пацієнтів».

Ігнорування потенціалу жінок у хірургії призводить до втрати цінних навичок і знань, необхідних для ефективного лікування пацієнтів. Результати канадських, американських, британських, шведських досліджень свідчать, що від жінок-лікарок пацієнти отримують не лише медичну допомогу, але уважну комунікацію та дбайливу підтримку, що сприяє покращенню їхнього здоров’я. Тож гендерна рівність у хірургії – це питання не лише соціальної справедливості, але й загального розвитку системи охорони здоров’я. 

Onco_5_2024_str_Y_foto_2.jpg

15-16 листопада 2024 р. відбудеться перший в Україні Національний форум із міжнародною участю «Жінки в медицині: професійний ріст та лідерство». Форум присвячений питанням гендерної рівності в медицині, реформам у сфері медичної освіти та охорони здоров’я, а також розвитку лідерських якостей, управлінських компетенцій та особистісного зростання медикинь та медиків. Захід організовує міжнародна громадська організація Global Medical Knowledge Alliance Ukraine. Мета форуму – об’єднати медичну спільноту, актуалізувати питання гендерної рівності в медицині, надати інструменти для змін, професійного зростання й особистісного розвитку. На одному майданчику зберуться міжнародні та вітчизняні експертки/-и в галузі охорони здоров’я, лікарки/-і, науковці/-иці, лідерки/-и думок, представниці/-ки бізнесу, уряду, пацієнтських та громадських організацій.

Onco_5_2024_str_Y_foto_3.jpg

Серед спікерів – лауреатка Нобелівської премії миру (2022) Олександра Матвійчук, виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України (2016-2019) Уляна Супрун, громадська діячка Інна Совсун, керівниця українсько-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» Тетяна Черниш, засновниця GMKA та Assistant Professor of Surgery у Harvard Medical School (США) Неля Мельничук, директор Департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій МОЗ України Василь Стрілка.

Onco_5_2024_str_Y_foto_4.jpg

Інформаційна довідка

Global Medical Knowledge Alliance – неприбуткова організація, яка популяризує медичну інформацію, засновану на свідченнях, втілює освітні, соціальні та гуманітарні проєкти, що покращують якість надання медичної допомоги та її доступність.

«SurgFem: жінки в медицині» – один із проєктів Global Medical Knowledge Alliance. Це середовище розвитку, підтримки, менторства та адвокації медикинь різних спеціальностей. Проєкт має на меті зруйнувати гендерні стереотипи і скляні стелі, адже лікарів й лікарок потрібно оцінювати суто за професійними навичками, а не за приналежністю до певної статі. Команда SurgFem проводить онлайн-зустрічі, де запрошені експерти/-ки діляться досвідом і можливостями кар’єрного розвитку, виступають менторами/-ками та мотивують жінок. А також команда залучає юристів/-ок та психологів/-инь для допомоги хірургиням у подоланні викликів на кар’єрному шляху. Команда SurgFem налічує 25 медикинь з України, Польщі, Італії, Німеччини, Канади та США, понад 1000 учасниць спільноти в соцмережах. Уже проведене одне всеукраїнське дослідження, п’ять тематичних вебінарів та шість розмовних клубів англійською.

Тематичний номер «Онкологія. Гематологія. Хіміотерапія» № 5 (91) 2024 р.

Номер: Тематичний номер «Онкологія. Гематологія. Хіміотерапія» № 5 (91) 2024 р.