20 лютого, 2025
Зміна парадигми: як зробити догляд за вухами та слухом реальністю для всіх?
Слух – це безцінний дар, яким природа наділила людину. Без нього людина занурюється в тишу, перестаючи бути повноцінним членом суспільства. Слух є невід’ємною частиною сприйняття навколишнього світу. Саме тому поширення інформації серед лікарів і громадськості щодо необхідності проведення профілактичних заходів, спрямованих на збереження слуху, є важливою опцією. Щороку в світі 3 березня відзначається Всесвітній день слуху, започаткований Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).
Створення такого дня спрямовано на підвищення обізнаності про те, як запобігти глухоті та втраті слуху, а також на популяризацію необхідності проведення гігієнічних процедур для профілактики захворювань вух в усьому світі. Щороку ВООЗ визначає тему та розробляє науково-просвітницькі матеріали, як-от брошури, листівки, плакати, банери, презентації тощо. Ці матеріали розповсюджуються серед спільноти лікарів і суспільства всього світу. Останніми роками все більше держав-членів та інших установ-партнерів приєдналися до Всесвітнього дня слуху, організувавши низку заходів у своїх країнах. Метою ВООЗ є залучення всіх зацікавлених сторін приєднатися до такої глобальної ініціативи.
Цьогорічна тема базується на акцентах 2024 року, а саме на зміні ставлення до догляду за вухами та слухом. Людям будь-якого віку пропонують долучитися до заходу, щоб забезпечити збереження здоров’я вух і слуху собі й іншим, тому тема цьогоріч звучить, як «Зміна ставлення: допоможіть зробити догляд за вухами і слухом реальністю для всіх!». Заохочуючи людей усвідомлювати важливість здоров’я вух і слуху, ця кампанія має на меті надихнути їх змінити поведінку, щоб захистити свій слух від гучних звуків, запобігти його втраті, регулярно перевіряти гостроту слуху, за потреби користуватися слуховими пристроями та підтримувати тих, хто живе із втратою слуху.
Людське вухо є помітною і часто згадуваною частиною тіла. З огляду на його важливість у забезпеченні слуху, відповідна гігієна та підтримка здоров’я є пріоритетом для кожного. Підтримання чистоти вух – приклад хорошої соціальної гігієни. Зазвичай вухо не потребує особливого догляду, однак варто зазначити, що належне функціонування цього органу потребує певного догляду. Гігієну вух можна здійснювати різними способами. Найкращий підхід до збереження вух здоровими – доглядати за ними (Adoga & Nimkur, 2013). Заходи передбачають утримання вух у чистоті, уникання шумного середовища, захист від будь-яких ушкоджень.
Позбавлення від накопиченої вушної сірки є важливою частиною підтримки чистоти вух. Вушна сірка – це воскоподібна речовина, яка виробляється церумінозними та сальними залозами зовнішнього слухового проходу. Для нормального функціонування органу слуху потрібна певна кількість вушної сірки. Вона виконує низку важливих функцій у підтриманні здоров’я слухового каналу. Вушна сірка має захисні, зволожувальні та антимікробні властивості, що сприяє запобіганню висиханню та подразненню шкіри у вушному проході. Крім того, завдяки своїй липкій консистенції вона допомагає затримувати пил, дрібні часточки та мікроорганізми, перешкоджаючи їхньому проникненню вглиб вуха (Gadanya et al., 2016). Процес «конвеєрної» міграції епітелію в здоровому зовнішньому слуховому каналі – самоочищення, що реалізується ще й за допомогою руху щелеп (Khan et al., 2017). Порушення техніки чищення вух може спричинити ущільнення вушної сірки з подальшим розвитком зовнішнього отиту та навіть ушкодження (Mahfoz, 2021).
Ватні палички та шпильки є звичними для нас інструментами для видалення вушної сірки, однак вони можуть зумовити незворотне ушкодження слухового проходу, тому краще уникати їхнього застосування. Використання цих інструментів не рекомендується через шкоду, яку вони можуть завдати слуху людини. Крім того, втрата слуху може трапитися внаслідок тривалого впливу гучних звуків під час перебування на шумних будівельних майданчиках, а також тривалого впливу гучних шумів, як-от звуки мобільних телефонів або музичних плеєрів (Gadanya et al., 2016).
Надмірне скупчення вушної сірки блокує слуховий прохід, може спричиняти біль у вусі, свербіння та погіршення слуху (Oladeji et al., 2015). Вушна сірка може ускладнювати правильну оцінку внутрішнього вуха й аудіовестибулярної системи, тому для належного огляду лікарю може знадобитися очистити вухо (Alateeq et al., 2017; Haji et al., 2021). Самостійне чищення вух з використанням косметичних гігієнічних предметів є розповсюдженою практикою. Помилково вважають, що видалення зайвої вушної сірки має вирішальне значення для підтримки відмінної гігієни вуха (Olaosun, 2014; Dosemane et al., 2015), крім того, що накопичення сірки є ознакою інфекції або того, що її ущільнення спричиняє дискомфорт і біль (Adegbiji et al., 2018; 2014). Небезпечні методи видалення вушної сірки, як-от використання ватних паличок або сірників, можуть зумовити механічну травму (Afolabi et al., 2009; Lee et al., 2005).
Вважають, що студенти-медики мають вищий рівень знань, ніж звичайна громадськість; утім, лише невеликий відсоток студентів доклінічного профілю продемонстрував достатні знання щодо необхідності та техніки проведення періодичного догляду за вухами (Alateeq et al., 2017). У 2015 році інші дослідники провели опитування та виявили, що 92,8% учасників використовували ватні палички для чищення вух, помилково вважаючи, що вони корисні. Однією із найпоширеніших причин застосування ватних паличок було намагання приборкати свербіння у вухах (Aldawsari et al., 2018).
Отже, інформування громадськості про ризики, пов’язані із самоочищенням вух, та навчання правильній техніці очищення допоможе уникнути або зменшити ймовірність травмування і розвитку симптомів, пов’язаних із неправильною технікою очищення вух (Olaosun, 2014).
Є дані на користь того, що застосування оливкової олії у вигляді вушних крапель пом’якшує затверділу вушну сірку та дозволяє легше видалити її. R. Rogers (2013) вивчав ефективність застосування крапель на основі оливкової олії в 483 дорослих. Дослідники виявили, що розпилення оливкової олії у вухо перед його промиванням лікарем полегшило видаленні вушної сірки.
Огляд Інституту якості та ефективності охорони здоров’я в Німеччині (2020) також показав, що вливання теплої оливкової олії у вухо перед його промиванням оториноларингологом допомогло розм’якшити вушну сірку (InformedHealth, 2023).
Відомо, що оливкова олія має антибактеріальні та протизапальні властивості (Romero et al., 2007), але бракує доказів того, що вона достатньо сильна, щоб знищити бактерії, які зумовлюють вушні інфекції (середній отит). Утім, деякі експерти стверджують, що оливкова олія має протизапальні властивості і це може сприяти полегшенню оталгії. Так, дослідження E. Michael Sarrell і співавт. (2003) показало, що трав’яні краплі, які містять оливкову олію, допомагають зменшити біль при вушній інфекції у дітей.
Варто зазначити, що рекомендації NICE радять розм’якшувати сірку вушними краплями на основі оливкової олії, 5% бікарбонату натрію, мигдального масла і не рекомендують використовувати вушні краплі з перекисом водню (NICE, 2019).
Саме тому заслуговує на увагу спрей для догляду за вушним каналом і видалення сірчаних пробок Ваксол – простий і ефективний засіб для природного розм’якшення та видалення вушної сірки на основі оливкового масла.
Спрей для догляду за вухами Ваксол має просту, але водночас унікальну систему введення, що дозволяє впорснути в зовнішнє вухо точно відміряну дозу оливкового масла. При використанні цього препарату відсутня необхідність залучення піпетки або ватної палички, що значно зменшує можливість травматизації та проливання. Для розм’якшення вушної сірки Ваксол рекомендують вводити в слуховий прохід під час підготовки до промивання вуха, оскільки він спеціально розроблений для спрощення цієї процедури.
Ефективність продукту обумовлена пом’якшувальними та зволожувальними властивостями оливкової олії. За надмірного сіркоутворення Ваксол сприяє природному очищенню слухового проходу; при недостатньому – зволожує і захищає слуховий прохід від подразнення та проникнення інфекції. Завдяки спеціальному розпилювачу мікрокраплі препарату Ваксол поглинаються всією поверхнею шкіри слухового проходу та сірчаною пробкою, остання розм’якшується, руйнується і видаляється природно. Завдяки антимікробним і протигрибковим властивостям оливкової олії, Ваксол створює захисний бар’єр у вушному проході, тому його виправдано застосовувати перед купанням у відкритих водоймах і басейнах. Ваксол сприяє усуненню інфекції при лікуванні та запобігає проникненню інфекції у зовнішнє вухо. Ваксол чинить протизапальну та знеболювальну дію завдяки вмісту поліфенолів і олеоканталу. Анатомічна форма розпилювача запобігає його надмірному проникненню в слуховий прохід. Після застосування засобу Ваксол відсутня необхідність у додатковому промиванні вух (інструкція до застосування препарату Ваксол).
Те, як ми чутимемо в майбутньому, залежить від того, як ми дбаємо про наші вуха та слух уже сьогодні. Багатьох випадків втрати слуху можна уникнути, дотримуючись правил безпечного прослуховування та належного догляду за вухами. Для тих, хто живе із втратою слуху, важливими є раннє виявлення та доступ до своєчасної реабілітації.
Отже, рухаючись у напрямі профілактики захворювань органу слуху сьогодні, ми можемо забезпечити хороший слух на все життя.
Підготувала Людмила Суржко
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 2 (588), 2025 р