Головна Пульмонологія Пам’яті Георгія Миколайовича Дранніка (1941–2024)

8 серпня, 2024

Пам’яті Георгія Миколайовича Дранніка (1941–2024)

Pulmo_2_2024_p_6_foto.pngНаукова медична спільнота України з глибоким сумом повідомляє, що 21 травня 2024 року пішов із життя Георгій Миколайович Драннік, доктор медичних наук (1980), професор (1986), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2018 р.), завідувач лабораторії імунології ДУ «Інститут урології імені академіка О. Ф. Возіанова НАМН України» упродовж 42 років.

Основними напрямами наукової діяльності Георгія Миколайовича Дранніка було вивчення патогенетичних механізмів розвитку урологічних захворювань шляхом визначення рівнів біологічних маркерів за допомогою імунологічних методів із метою розроблення та впрова­дження персоніфікованого підходу до діагностики, лікування та профілактики хвороб.

Георгій Миколайович працював в Інституті урології з 1968 року, а з 1987-го очолював на громадських засадах створений уперше в Україні науково-дослідний Центр клінічної імунології АМН та МОЗ України. Був головним розробником і керівником Програми «Захист та реабілітація імунної системи населення України» під керівництвом Державного комітету України з питань науки і технологій Кабінету міністрів України, а потім – ​Міністерства України у справах науки і технологій у рамках програми «Здоров’я населення України» (1992-1999 рр.). З 1992 по 2004 рік. Г. М. Драннік – ​Головний фахівець МОЗ України з питань клінічної та лабораторної імунології, з 2001 по 2010 рік – ​голова Проблемної комісії АМН та МОЗ України «Клінічна імунологія та алергологія». За ці роки з ініціативи й за безпосередньої участі Г. М. Дранніка розроблено нормативно-правові документи, які регламентували створення і впрова­дження в практику охорони здоров’я служби клінічної імунології (накази МОЗ №104 від 1998 р. та №422 від 2002 р.).Pulmo_2_2024_p_6_foto_2.png

Професор Г. М. Драннік – ​перший керівник кафедри клінічної імунології та алергології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, автор першої в Україні Програми викладання дисципліни, перших навчальних посібників (1999; 2003; 2006; 2010) та першого підручника з клінічної імунології та алергології українською мовою (2006), підготовлено кадри вищої кваліфікації для медичних закладів вищої освіти України.

З 1998 року професор Г. М. Драннік – ​президент Українського товариства фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації (УТІАІ), останні роки – ​Почесний президент УТІАІ. Історію створення Служби та викладання клінічної імунології описано в монографії «Краткий очерк о развитии клинической иммунологии в Украине (2013). Професор Г. М. Драннік – ​засновник (1998) і до останього часу головний редактор першого в Україні спеціалізованого журналу «Імунологія та алергологія: наука і практика», був членом редакційних рад журналів, що входять до бази «Scopus»: «Український журнал нефрології та діалізу», «Здоров’я чоловіка».

Під керівництвом Георгія Миколайовича підготовлено 11 докторів та 31 кандидат медичних наук. Він є автором понад 800 наукових робіт, у тому числі 15 монографій.

Георгій Миколайович був членом Європейської академії алергології та клінічної імунології (EAACI), нагоро­джений знаком «Відмінник охорони здоров’я» (1979); Почесною грамотою Президії НАМН України (2002); йому присвоєно звання Почесного професора Харківського державного медичного університету (2007). Рішенням Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 05.11.2018 р. проф. Георгія Миколайовича Дранніка з групою співавторів нагоро­джено Державною премією України за роботу «Наукова розробка та впрова­дження персоніфікованого підходу до діагностики, лікування та профілактики імунозалежних захворювань».

Завдяки високому професійному рівню його роботи та наукові дослі­дження визнавалися в Україні та світі. Усі ми втратили не лише відомого фахівця-імунолога, а й Людину з великої літери, якій були притаманні найкращі людські якості, такі як інтелігентність, колегіальність, порядність, готовність від щирого серця допомогти всім, хто цього потребує. Під час спілкування з Георгієм Миколайовичем ми завжди заря­джалися новими ідеями, його світлою і теплою енергією. Наукова спільнота втратила відомого й авторитетного фахівця, якого любили і поважали всі, хто працював поруч. Його енергійність, прагнення наукового пошуку, оптимізм, доброзичливість залишаться в пам’яті його колег та учнів назавжди.

Колективи ДУ «Інститут урології НАМН України», кафедри клінічної імунології та алергології із секцією медичної генетики Національного медичного університету імені О. О. Богомольця, громадські організації «Українське Товариство фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації», «Українська Асоціація урологів України», «Українська Асоціація нефрологів і фахівців із трансплантації нирки» глибоко сумують із приводу непоправної втрати. Світла пам’ять високопрофесійному фахівцю та чудовій людині!

Державна установа «Інститут урології АМН України»

Видавничій Дім «Здоров’я України» і редакція тематичного номеру «Пульмонологія, алергологія, риноларингологія» висловлює щирі співчуття рідним, близьким, колегам і учням Георгія Миколайовича!

Світла пам’ять!

Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 2 (67) 2024 р.

Номер: Тематичний номер «Пульмонологія. Алергологія. Риноларингологія» №2 (67), 2024 р.