Головна Пульмонологія Алгоритми в алергології: діагностика, патогенез і лікування хронічної спонтанної кропив’янки

4 грудня, 2024

Алгоритми в алергології: діагностика, патогенез і лікування хронічної спонтанної кропив’янки

Хронічною вважають кропив’янку, яка триває більш ніж 6 тиж; її поділяють на два різновиди: індуковану і хронічну спонтанну кропив’янку (ХСК). Індукована кропив’янка часто зумовлена пусковим тригером, переважно фізичним, і зазвичай характеризується  інтермітуючим перебігом, але загальна тривалість симптомів може охоплювати багато років. Ангіоневротичний набряк, що в більшості випадків пов’язаний із ХСК, уражає обличчя, кінцівки, зовнішні статеві органи, губи, язик і, рідко, глотку, але в жодному випадку не гортань, тобто ризик розвитку асфіксії зведений до нуля. Патологія тісно пов’язана з аутоімунітетом, найбільш вивченою ланкою якого є є антитіла IgG до IgE-рецептора, що перехресно зв’язують незайняті IgE-рецептори опасистих клітин і базофілів, тим самим активуючи ці клітини і зумовлюючи секрецію гістаміну, лейкотрієнів, цитокінів і хемокінів [1]. Активується комплемент, і вивільнення компонента C5a посилює секрецію опасистих клітин [2]. Існує й інший варіант – коли пацієнти мають IgE-антитіла до великої кількості аутоантигенів, у тому числі до тиреопероксидази та інтерлейкіну-24, хоча досі не з’ясовано, які з них є патогенними [3].

Хронічна спонтанна кропив’янка найчастіше характеризується хронічним перебігом, наявністю уртикарних уражень упродовж більшості днів на тиждень і відсутністю екзогенної причини. Алгоритм діагностики ХСК продемонстрований на рисунку 1.

Pulmo_3_2024_p_17_pic_1.png

Рис. 1. Діагностичний підхід у разі кропив’янки

Крім ангіоневротичного набряку можуть виявлятися й інші аутоімунні розлади. Найпоширенішим є тиреоїдит Хашимото. Антитиреоїдні антитіла (тобто IgG до мікросомального антигену і IgG до тиреоглобуліну) наявні у 25% пацієнтів незалежно від функціонального стану щитоподібної залози. Загальний IgE у цій популяції підвищений, хоча значно меншою мірою, ніж у разі астми чи атопічного дерматиту. Можуть також спостерігатися низькі або дуже низькі рівні IgE – ​у таких пацієнтів анти-IgE-терапія омалізумабом меньш ефективна [4].

Окрім вивільнення медіатора запалення опасистими клітинами та базофілами також відбувається активація зовнішнього каскаду коагуляції без зв’язку з тромбозом, при цьому фактор Ха і тромбін здатні безпосередньо розщеплювати С5 з вивільненням С5а, тим самим зумовлюючи як анафілатоксичну активність, так і хемотаксис [5].

Взаємодія фактора Ха і тромбіну з PAR-рецепторами може безпосередньо підвищувати проникність судин, окрім продуктів секреції опасистих клітин. Стимуляція ендотеліальних клітин, наприклад, гістаміном призводить до секреції ендотеліальними клітинами цитокінів і хемокінів (як і опасисті клітини), а також урокінази або тканинного активатора плазміногену. Останні ферменти перетворюють плазміноген на плазмін, а розщеплення фібрину призводить до підвищення рівня D-димеру при цьому захворюванні. Однак воно не є специфічним для ХСК.

ХСК супроводжується утворенням не некротичних периваскулярних інфільтратів навколо дрібних венул шкіри, що містять різну кількість нейтрофілів і значну – ​еозинофілів, базофілів, моноцитів і Т-лімфоцитів [6]. Серед останніх переважають CD4+ і Th2>Th1.

Як показано на рисунку 2, для терапії ХСК рекомендовані високі дози антигістамінних препаратів (АГП), омалізумаб і циклоспорин [7]. Наразі вивчають різноманітні засоби з новими механізмами дії, такі як інгібітори секреції опасистих клітин і/або їх дозрівання, націлені на тирозинкіназу Брутона та c-kit відповідно. Є також багато інших. Оскільки частота не­ефективності АГП наближується до 50%, другим «кроком» є початок прийому омалізумабу, ефективність якого становить 65-70% від решти (разом вони забезпечують успішність лікування у понад 80% пацієнтів) [8].

Pulmo_3_2024_p_17_pic_2.png

Рис. 2. Алгоритм лікування ХСК за допомогою АГП ІІ покоління

Цей алгоритм спрямований на повний контроль ХСК на основі міжнародних рекомендацій. Повний контроль визначається за тестом контролю кропив’янки (Urticaria Control Test, UCT)  >12 і показником активності кропив’янки 7 (Urticaria Activity Score 7, UAS7) <6 при лікуванні омалізумабом, у 65-70% пацієнтів вдається досягти бальної оцінки ≤6, а в 40-50% – ​ремісії (тобто оцінка – ​нуль) [11].

У пацієнтів із частковою відповіддю на омалізумаб можна спробувати дозу 450 або 600 мг (а не 300 мг) щомісяця або вводити 300 мг кожні 2 тиж до переходу на циклоспорин, який потребує моніторингу артеріального тиску та функції нирок кожні 4-6 тижнів. Також розглядається можливість поєднання омалізумабу з низькою дозою циклоспорину. Припинення лікування відбувається відповідно до встановлених протоколів на основі висновку експерта. Час повторної оцінки запропоновано на підставі думки авторів [12].

За відсутності відповіді третім рекомендованим препаратом є циклоспорин, ефективний у майже 70% пацієнтів [9]. Зі зменшенням рівня IgE знижується кількість IgE-рецепторів, таким чином елімінується антиген, на який реагують IgG-аутоантитіла, і пригнічуються перехресні реакції. Циклоспорин пригнічує Т-лімфоцити в інфільтраті та секрецію базофілами і опасистими клітинами в результаті впливу на кальциневрин.

Оскільки частота ефекту плацебо при випробуванні препаратів зазвичай становить 25%, більшість лікарських засобів, що їх використовували раніше, сьогодні не рекомендовані: або відсоток успіху був занадто низьким, або дослідження не були належним чином засліплені, або в них було задіяно недостатню когорту пацієнтів. До згаданих медикаментів належать H2-АГП, антагоністи лейкотрієнових рецепторів, сульфасалазин, метотрексат, гідроксихлорохін і дапсон [10].

Список літератури – ​у редакції.

Реферативний огляд статті Allen P. Kaplan et al. Algorithms in allergy: Diagnosis, pathogenesis, and treatment of chronic spontaneous urticaria, Allergy. 2024;00:1-3.

Підготувала Дарина Павленко

Повну версію дивіться: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.16113


Pulmo_3_2024_p_17_reclama.png

Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 3 (68) 2024 р.

Номер: Тематичний номер «Пульмонологія. Алергологія. Риноларингологія» №3 (68), 2024 р.