30 грудня, 2022
COVID-19 чи туберкульоз: як не сплутати
Коронавірусна хвороба COVID‑19 і туберкульоз (ТБ) мають схожі симптоми. Обидва захворювання характеризуються тяжкими наслідками для життя та здоров’я людини, тому варто знати, як їх відрізнити та коли звертатися за медичною допомогою.
- Зазвичай ТБ не проявляється швидко: початок захворювання може розтягнутися на кілька тижнів, а інколи – місяців. COVID‑19 притаманний гострий перебіг протягом тижня та загальна тривалість приблизно два тижні.
- У хворого на ТБ може спостерігатися зниження працездатності та загальна втомлюваність. У пацієнтів із COVID‑19 усе залежить від тяжкості захворювання. Водночас коронавірусна хвороба може супроводжуватися вираженою лихоманкою. При легкій формі – до 38 °C, при тяжкій – понад 38 °C. У разі ТБ спостерігається незначне підвищення температури тіла до 37-37,2 °C, у разі тяжких форм – виражена лихоманка. Для останнього також характерна підвищена пітливість уночі та зниження маси тіла без «визначеної» причини. Для COVID‑19 ці прояви не характерні.
- А ось головний біль, нежить, закладеність носа, біль у горлі та м’язах – усе це можливі симптоми коронавірусної хвороби. При COVID‑19 також може бути постійний сухий кашель; якщо ж у людини ТБ, то кашель може тривати понад 2 тижні та, як правило, з мокротинням. Також для коронавірусної хвороби характерне спотворення смаку і/чи запаху або повна втрата їх сприйняття.
- Задишка є симптом обох захворювань, проте може мати різні особливості. Зокрема, при ТБ вона може виникати під час фізичного навантаження. Також задишка може спостерігатися в разі тяжких поширених форм ТБ зі значним враженням легеневої тканини. Для COVID‑19 вона не характерна лише при легкій формі перебігу, але може з’являтися при середній і тяжкій формі.
- Також на тлі тяжкої форми COVID‑19 може початися кровохаркання. У разі ТБ цей симптом спостерігається при тяжких поширених формах хвороби зі значним ураженням легеневої тканини.
- Окрім того, для тяжких форм коронавірусної хвороби може бути характерна зміна психічного стану людини.
- У будь-якому разі завжди варто консультуватись із лікарем і не встановлювати собі діагнози самостійно.
МОЗ та Глобальний фонд обговорюють напрями співпраці у протидії ВІЛ та ТБ
Міністерство охорони здоров’я України та Глобальний фонд обговорили ключові напрями співпраці щодо забезпечення стійкої відповіді на епідемії ВІЛ і ТБ в Україні в умовах військової агресії російської федерації та післявоєнний період. Обговорення проходили у форматі Національних консультацій, в яких беруть участь різні ключові партнери, донори та виконавці.
За словами міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка, Глобальний фонд завжди був основним партнером у протидії ВІЛ та ТБ, і Україна була і залишається одним із лідерів і зразків ефективного партнерства в побудові та реалізації програм за підтримки міжнародних партнерів.
Однак сьогодні роль фонду ще важливіша, адже це не лише підтримання окремих напрямів і програм, а й без перебільшення комплексне підтримання всієї системи охорони здоров’я.
«До початку 2022 року ми могли проводити тривалі консультації, працювати в групах, пілотувати напрями та тестувати ініціативи на життєздатність. Сьогодні в нас немає такої можливості. Адже через повномасштабну війну країна перейшла на воєнні рейки, як і система охорони здоров’я. Саме тому і наша робота з міжнародними партнерами та взаємодія всередині країни між виконавцями має перейти на воєнний формат. Ми вже досягли значного прогресу в цьому напрямі, оскільки основні реципієнти в тісній взаємодії з міністерством, регіонами, а також волонтерськими організаціями взяли на себе всі виклики і налаштували роботу в умовах війни, переглянувши пріоритети та запустивши нові напрями роботи. За що ми їм дуже вдячні», – зазначив В. Ляшко.
За результатами засідання Національної ради від 22 вересня 2022 року вже було представлено та погоджено потреби країни. Через війну деякі зміни вже передбачені в бюджеті країни на 2023 рік, зокрема одним із викликів є скорочення витрат на охорону здоров’я в той час, коли система та населення, навпаки, потребуватимуть додаткових інвестицій.
Саме тому можливість розвантаження бюджету сфери охорони здоров’я, завдяки міжнародній співпраці, оптимізує та покриє прогалини до кінця наступного року, а також визначить практичні й чіткі підходи до подальшого формування потреб країни після війни.
Глава МОЗ наголосив, що Україна потребуватиме підтримання та єдності ще не один рік, адже навіть після перемоги триватиме відбудова та надолуження втраченого.
«Україна довела, що вона здатна зберігати відданість глобальним цілям протидії ВІЛ та ТБ, власними зусиллями розширювати програми, забезпечувати перехід на державне фінансування. Ми без сумніву повернемося до цього після перемоги. Однак зараз перед нами стоїть непросте завдання – знайти баланс між нагальними потребами, які актуалізує війна, та продовжити інвестиції в майбутнє. Міністерство, як і уряд, разом із нашими партнерами займається цим вже майже вісім місяців. Жодне рішення не приймається без того, щоб оцінити, наскільки воно життєздатне, наскільки комплексне і наскільки відповідає стратегічному баченню країни, – сказав Ляшко. – У рамках Національної консультації розпочинається діалог на рівні країн із підготовки нового національного запиту до Глобального фонду на фінансування програм у сфері ВІЛ та ТБ на 2024-2026 роки, тому нам потрібно додати до цього підходу велику порцію практичності та реальної доцільності в цей надскладний час».
Крім того, міністр зазначив, що сьогодні всі напрями роботи мають відповідати стратегії відновлення та розвитку системи охорони здоров’я, а також підтримувати створення єдиного медичного простору, забезпечення універсального доступу до пацієнта та підвищення якості послуг.
Нагадаємо, Глобальний фонд системно надає підтримку Україні. Так, було виділено 15 млн доларів із надзвичайного фонду, також на боротьбу з коронавірусною інфекцією – 6 млн доларів і додаткові 5,5 млн доларів – на закупівлю антиретровірусних і протитуберкульозних препаратів.
Загалом додаткове фінансування Глобального фонду склало 26,5 млн доларів. Найближчим часом очікується підтвердження подальших інвестицій розміром 88 млн доларів на протидію наслідкам пандемії коронавірусної інфекції та збереження потенціалу системи до реагування на глобальні виклики.
Вакцини проти COVID‑19, ТБ, дифтерії і правця – допомога партнерів
І на дев’ятому місяці повномасштабної війни в Україні МОЗ продовжує отримувати медичну гуманітарну допомогу від партнерів.
Цього разу допомога медичній галузі України надійшла від: окремо Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у колаборації з глобальною ініціативою, спрямованою на рівний доступ до вакцин проти COVID‑19, СOVAX; Уряду Греції; Урядового агентства стратегічних резервів у Польщі; благодійної організації зі США Direct Relief; фармацевтичної компанії з Великої Британії Amaxa; Help Ukraine Center, який залучає гуманітарну допомогу з усього світу і транспортує її до України.
- Допомогу передано у вигляді:
- 190 тис доз вакцини БЦЖ (проти ТБ);
- 60 тис доз вакцини Пентаксим (зокрема, для профілактики дифтерії, правця, кашлюку);
- 50 тис доз вакцини Сomirnaty (проти COVID‑19);
- 52 палет лікарських засобів;
- 13 палет Такролімусу і Піроксикаму;
- 261 палети захисних костюмів.
«З новими ракетними ударами росії по Україні міжнародні партнери демонструють, що вони з нашою країною стільки, скільки буде потрібно, – аж до перемоги. На всіх фронтах, медичному зокрема, за що ми дуже вдячні!» – зазначила заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
В Україні розширюють можливості діагностики ТБ в дітей
Рік тому в 12 областях розпочалося впровадження пілотного проєкту щодо розширення тестування дітей для виявлення ТБ на платформі GeneXpert – і вже є перші результати. «Пілот» втілюється за сприяння проєкту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» та фахівців організації РАТH.
Із розвитком молекулярно-генетичних методів діагностики та впровадження GeneXpert розширюється і можливість використання різних біологічних матеріалів для тестування, зокрема й альтернативних зразків. У січні 2020 р. ВООЗ схвалила дослідження фекалій як альтернативного зразка для діагностики ТБ у дітей та у зведених настановах із діагностики ТБ рекомендує проводити дослідження на платформі GeneXpert. Згідно з останніми оновленими рекомендаціями ВООЗ щодо ведення випадку ТБ у дітей та підлітків, фекалії рекомендовано використовувати як діагностичний матеріал для підтвердження діагнозу ТБ, використовуючи картриджі Xpert MTB/RIF Ultra.
Для втілення «пілоту» фахівці проєкту в партнерстві з фахівцями Центральної референс лабораторії з діагностики туберкульозу МОЗ України провели велику підготовчу роботу: розробили протокол «Впровадження та розширення тестування на платформі GeneXpert з використанням фекалій в якості альтернативного зразка з метою діагностики туберкульозу в дітей», критерії включення дітей, алгоритм обстеження, форми направлення, журнал обліку, інструкції для батьків (опікунів) / медичного персоналу щодо збору та зберігання зразка. Усі документи були надруковані і доставлені в регіони разом із закупленими витратними матеріалами для діагностики.
Першими розпочали й отримали результат фахівці Кіровоградщини. Для цього експерти проєкту надавали консультації фтизіопедіатрам і лабораторним фахівцям пілотних областей під час регулярних щомісячних зустрічей онлайн.
За рік впровадження пілоту було досліджено 168 проб від дітей (84 дівчинки та 84 хлопчики). Отримано 18 (10,7%) позитивних результатів, з яких у 8 дітей діагноз підтверджено лише цим методом.
Незалежно від результату тесту практика демонструє, що дитячі педіатри мають можливість використовувати альтернативний біологічний матеріал для бактеріологічного підтвердження відповідного діагнозу.
Без зайвих болісних для дітей маніпуляцій, без переживань батьків через неприємні методи отримання проби мокротиння, без зайвого навантаження для медичного персоналу. Головне – професіоналізм і чітке слідування розробленому в рамках проєкту алгоритму та протоколу впровадження тестування на платформі GeneXpert.
Важливо, щоб будь-який інноваційний підхід не обмежувався тільки проєктом. Усе більше областей, крім тих, де працює проєкт, освоюють цю методику, а із серпня 2022 року, за інформацією Центру громадського здоровʼя, нову методику почали використовувати в усій країні.
Фахівці проєкту й надалі надаватимуть підтримку регіональним партнерам у впровадженні інноваційних підходів до діагностики та лікування ТБ.
Нагадаємо, що приблизно 29% нових випадків ТБ не діагностуються і захворювання вчасно не розпізнається, особливо в дітей і людей, які живуть із ВІЛ.
Такі пацієнти часто мають неспецифічні ознаки та симптоми захворювання, і лабораторне підтвердження навряд чи можливе через труднощі з виділенням мокротиння. Деяким людям, особливо дітям, важко самостійно здати мокротиння для аналізу. Альтернативні методи отримання проби мокротиння є досить неприємними або навіть болючими для людини і зазвичай недоступні у закладах первинної медичної допомоги.
За матеріалами: https://moz.gov.ua/, https://www.phc.org.ua/