13 листопада, 2024
Механізми дії екстракту EPs® 7630, які забезпечують його ефективність у лікуванні інфекційних і запальних респіраторних захворювань
Коріння і кореневища Pelargonium sidoides DC – африканської чи південноафриканської герані – протягом століть використовувалися як складова традиційної медицини в Південній Африці для лікування шлунково-кишкових розладів, а також респіраторних захворювань, включаючи туберкульоз (Bladt & Wagner, 2007; Kolodziej, 2011; Careddu & Pettenazzo, 2018; Brendler et al., 2024). EPs® 7630 є запатентованим екстрактом подрібнених коренів Pelargonium sidoides (Schoetz et al., 2008), який у Німеччині схвалено для лікування гострого бронхіту ще в 2005 році (Conrad et al., 2007). Водночас препарати на основі EPs® 7630 були схвалені в низці країн Європи, Азії, Австралії, Центральної та Південної Америки для лікування таких захворювань, як гострий бронхіт, гострі респіраторні вірусні інфекції, гострий риносинусит, гострий тонзилофарингіт (Malek & Funk, 2024).
Основні механізми дії EPs® 7360
Механізми антибактеріальної дії. Уперше повідомлення про антибактеріальні властивості екстракту кореня Pelargonium sidoides щодо 5 грамнегативних бактерій (Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae) і 3 грампозитивних бактерій (Staphylococcus aureus, бета-гемолітичний стрептокок, Streptococcus pneumoniae) (Kayser & Kolodziej, 1997) з’явилися ще в 1997 році.
Під час проведення двох клінічних досліджень порівнювали ефективність EPs® 7630 та антибіотиків у лікуванні неускладненого гострого бактеріального риносинуситу: згідно з результатами одного випробування повідомлено про значне покращення стану пацієнтів як на тлі приймання EPs® 7630, так і антибіотикотерапії порівняно з контрольною групою (Perić et al., 2020). В іншому повідомлялося про вищу клінічну й антибактеріальну ефективність EPs® 7630 порівняно з амоксициліном (Perić et al., 2020).
Виявлено, що антибактеріальні ефекти EPs® 7630 опосередковані такими її складовими, як проантоціанідини, галова кислота та катехін, що підсилюють активність екстракту в пацієнтів із бактеріальними інфекціями дихальних шляхів.
Механізми противірусної дії. Дослідження з використанням панелі респіраторних вірусів показало, що концентрації EPs® 7630 <100 мкг/мл пригнічують індуковане вірусом формування цитопатогенного ефекту в клітинах, інфікованих вірусами різних видів (Michaelis et al., 2011).
Доведено, що EPs® 7630 може перешкоджати реплікації низки вірусів шляхом індукції відповіді інтерферону, інгібування проникнення вірусу до клітин, інгібування вивільнення вірусу тощо. До компонентів, які забезпечують противірусну дію EPs® 7630, належать проантоціанідини, скополетин, епігалокатехін, епігалокатехінгалат і таксіфолін, а також галова кислота як індуктор реакції інтерферону.
Механізми імуномодулювальної дії. На додаток до індукції передачі сигналів інтерферону – шляху, що бере участь у вродженій імунній відповіді (Minkoff & tenOever, 2023), – повідомляється, що EPs® 7630 властиві додаткові імуномодулювальні ефекти. Kayser і співавт. (2001) продемонстрували, що екстракт кореня Pelargonium sidoides захищав макрофаги від інфікування облігатними внутрішньоклітинними найпростішими Leishmania donovani, не проявляючи при цьому прямих антипротозойних ефектів. Серед компонентів, які спричиняють такі ефекти, виокремлюють галову кислоту та її метиловий ефір (Kayser et al., 2001).
Подальші дослідження показали, що екстракти Pelargonium sidoides можуть чинити імуномодулювальну дію, яка одночасно посилює імунну відповідь і запобігає надмірній активації імунної системи (Luna et al., 2011).
Імуномодулювальні ефекти EPs® 7630 також спостерігалися і в клітинах, інфікованих SARS-CoV‑2; зокрема, продемонстровано, що EPs® 7630 може протидіяти розвитку цитокінового шторму (Papies et al., 2021; Emanuel et al., 2023).
Отже, в численних клінічних дослідженнях продемонстровано, що екстракти кореня Pelargonium sidoides проявляють численні імуномодулювальні ефекти, які також забезпечують сприятливий вплив EPs® 7630 на організм пацієнтів із респіраторними захворюваннями. Безпосередню участь у цьому впливі беруть проантоціанідини та галова кислота як фармакологічно активні компоненти, що чинять імуномодулювальний ефект.
Ад’ювантні механізми дії EPs® 7630
Крім вищезазначених антибактеріального, противірусного й імуномодулювального ефектів, продемонстровано, що EPs® 7630 властиві додаткові фармакологічні ефекти, які, ймовірно, сприяють його ефективності при лікуванні респіраторних захворювань.
Покращення функції епітеліального бар’єра. Результати нещодавно проведеного дослідження показали, що EPs® 7630 захищає епітеліальні клітини дихальних шляхів, а також протидіє ушкодженню, спричиненому риновірусом (Fang et al., 2023). Крім того, EPs® 7630 посилює проліферацію епітеліальних клітин дихальних шляхів і загоєння ран як за відсутності, так і в разі наявності риновірусу, сприяє зміщенню складу позаклітинного матриксу в культурах клітин, інфікованих риновірусом, до незапального фенотипу, а також додатково знижує регуляцію білків щільного з’єднання, що зв’язують вірус. Отже, отримані результати свідчать про те, що EPs® 7630 покращує бар’єрну функцію епітелію дихальних шляхів, індукуючи реплікацію епітеліальних клітин і загоєння ран, а також зменшуючи прикріплення вірусу (Fang et al., 2023).
Оскільки епітелій дихальних шляхів є критично важливою першою лінією захисту від інфекції (Jakwerth et al., 2022), позитивний вплив EPs® 7630 на епітеліальні клітини дихальних шляхів робить значний внесок у загальну ефективність EPs® 7630 при лікуванні респіраторних захворювань.
Вплив на «хворобливу поведінку». Термін «хвороблива поведінка» описує низку фізіологічних і поведінкових змін у відповідь на інфекцію та/або запалення як механізм захисту. Такі симптоми, як лихоманка, нездужання, млявість, втрата апетиту та втома, спричинені системною й місцевою секрецією цитокінів (Krapić et al., 2021), при цьому EPs® 7630 може впливати на «хворобливу поведінку», зумовлюючи протизапальну дію.
Протикашльову дію EPs® 7630 досліджували на двох різних моделях тварин; на моделі кашлю, спричиненого аміаком, а також на моделі кашлю, зумовленого лимонною кислотою, продемонстровано, що EPs® 7630 значно зменшив прояви кашлю в обох моделях (Bao et al., 2015).
Секретолітична та секретомоторна дії. Мукоциліарна система захищає дихальні шляхи від патогенів і сторонніх частинок як фізичний бар’єр (Pangeni et al., 2023). Слиз, що виробляється секреторними клітинами, транспортується війчастими клітинами з дихальних шляхів (Pangeni et al., 2023). Початкові свідчення того, що EPs® 7630 сприяє очищенню дихальних шляхів, задокументовані в дослідженні P. Neugebauer і співавт. (2005), а також підтверджені подальшим випробуванням Y. Bao та співавт. (2015). Слід зауважити, що секретолітичні ефекти пеларгонії можуть сприяти спостережуваним протикашльовим ефектам (Bao et al., 2015).
Антиоксидантна дія. Продемонстровано, що EPs® 7630 запобігає ушкодженню легень, зменшує запалення в експериментальній моделі гострого бактеріального бронхіту (Bao et al., 2015). Антиоксидантна дія EPs® 7630, ймовірно, сприяла таким терапевтичним ефектам, що реалізувалося за рахунок підвищення рівня супероксиддисмутази – важливого ендогенного антиоксиданта, а також зниження рівня малонового діальдегіду – маркера рівнів окисного стресу (Bao et al., 2015).
Протигрибковий і антипаразитарний ефекти. Грибкові збудники та паразити рідко спричиняють респіраторні інфекції (Araujo et al., 2024; Ling et al., 2024). Однак варто зазначити, що EPs® 7630 продемонстрував також і протигрибкову й антипаразитарну активність (Mativandlela et al., 2006; Moyo et al., 2013).
Висновки
З огляду на наявні дані широкий спектр механізмів дії сприяє високій ефективності EPs® 7630 у лікуванні інфекційних і запальних респіраторних захворювань. Ці механізми включають антибактеріальну, противірусну, імуномодулювальну, протизапальну, тканиннозахисну та секретолітичну / секретомоторну дії, а також збереження та відновлення цілісності епітеліального бар’єра.
Поєднання численних ефектів, які реалізуються за рахунок різних механізмів дії, сприяє комплексній етіопатогенетичній дії EPs® 7630 (Papies et al., 2021; Emanuel et al., 2023). Водночас реалізація механізмів дії EPs® 7630 може відрізнятися залежно від типу захворювання. Однак очевидно, що широкий спектр клінічної ефективності EPs® 7630 безпосередньо залежить від його множинної комплексної фармакологічної дії.
Отже, на відміну від інших екстрактів пеларгонії, EPs® 7630 є стандартизованим екстрактом із підтвердженою в рандомізованих контрольованих дослідженнях і багаторічній клінічній практиці ефективністю щодо цілої низки гострих респіраторних захворювань (Conrad et al., 2007; Malek & Funk, 2024). Його клінічна ефективність щодо лікування інфекційних і запальних гострих респіраторих захворювань пояснюється механізмами дії.
В Україні EPs® 7630 представлений препаратом європейської якості Умкалор.
За матеріалами: Cinatl J. Jr., Wass M. N., Michaelis M. Multiple mechanisms enable broad-spectrum activity of the Pelargonium sidoides root extract EPs 7630 against acute respiratory tract infections. Front Pharmacol. 2024 Oct 14:15:1455870.
Реферативний огляд підготувала
Людмила Суржко