Головна Акушерство та гінекологія Покращення репродуктивних результатів: можливості L-аргініну

21 квітня, 2017

Покращення репродуктивних результатів: можливості L-аргініну

Стаття у форматі PDF.


L-аргінін: загальні відомості

  • Аргінін (δ-гуанідин-α-аміновалеріанова кислота, скорочення Арг, Arg, R) – основна α-амінокисло- та, L-форма якої входить до 20 амінокислот, що кодуються генетичним кодом і становлять основу білків.
  • Для людини L-аргінін є напівнезамінною аміно- кислотою: біохімічні шляхи для її біосинтезу існу- ють, проте в певні періоди життя, зокрема інтен- сивного росту та розвитку, а також під час деяких захворювань вони не можуть забезпечувати достатньої кількості цієї сполуки, через що вона має потрапляти в організм із їжею або у вигляді фармацевтичних препаратів.
  • У багатьох експериментальних і клінічних дослідженнях продемонстровано, що екзогенний пероральний L-аргінін знижує ризик кардіоваскулярних захворювань, покращує імунітет, знижує рівні «маркерів старіння» (асиметричного диметиларгініну, гомоцистеїну і малонового діальдегіду), захищає гастроінтестинальний тракт, сприяє відновленню пошкоджених тканин, підвищує чутливість тканин до інсуліну, покращує когнітивну функцію.
  • Відіграє важливу роль у поділі клітин, загоєнні ран, імунній функції, вивільненні гормонів, видален- ні аміаку з організму.
  • Безпосередній субстрат для синтезу оксиду азоту (NO).
  • Попередник сечовини, орнітину, агматину; необ- хідний для синтезу креатину.
  • Прискорює відновлення пошкоджених тканин.
  • Нормалізує підвищений артеріальний тиск.
  • Потужний агоніст протеїнкінази mTOR, яка регу- лює ріст і метаболізм на рівні клітин і організму.


Фертильність і роль L-аргініну

! У чоловіків з еректильною дисфункцією L-аргінін може підвищувати рівень тестостерону, у чоловіків з гіпогонадизмом діє синергічно з тестостероном.

! L-аргінін є перспективним препаратом у комплексному лікуванні і профілактиці рецидивів ендометріозу, СПКЯ, запальних захворювань органів малого таза.

! У жінок з СПКЯ комплексна терапія з включенням L-аргініну 1600 мг/добу сприяла відновленню гонадної функції, ймовірно, за рахунок покращення чутливості до інсуліну (A. Masha et al., 2009).


Допоміжні  репродуктивні технології

  • Оптимізує традиційну схему лікування прогестероном недостатності лютеїнової фази.
  • Діє синергічно з гестагенами.
  • У жінок – «поганих респондерів» – покращує відповідь яєчників, рецептивність ендометрію і частоту вагітностей.

Ад’ювантна терапія L-аргініном при заплідненні in vitro

У жінок із низькою оваріальною відповіддю в анамнезі пероральний L- аргінін може покращувати відповідь яєчників, матковий кровоток, рецептивність ендометрію і частоту вагітностей.

Метою дослідження Battaglia і співавт. було вивчити роль L-аргініну в покращенні маткового кровотоку та оваріальної відповіді на гонадотропін у жінок – «поганих респондерів» – з неуспішним заплідненням in vitro в анамнезі. Пацієнток розділили на дві групи залежно від протоколу стимуляції: аналог гонадотропін-рилізинг- гормону (ГнРГ) трипторелін 0,1 мг підшкірно починаючи з 1-го дня менструального циклу + очищений фолікулостимулюючий гормон (ФСГ; 450 МО внутрішньом’язово в перші 3 дні менструального циклу, далі в індивідуальних дозах) або трипторелін + ФСГ + L-аргінін 16 г перорально. За наявності принаймні 1 фолікула >17 мм у діаметрі трипторелін ФСГ і L-аргінін скасовували і призначали хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) 10 000 МО.

NB! За визначенням ESHRE (Європейського товариства репродуктології і ембріології людини), жінки – «погані респондери» – це жінки, які мають принаймні два фактори з таких трьох: 1) старший вік матері або будь-який інший фактор ризику низької відповіді яєчників; 2) попередня слабка відповідь яєчників і 3) патологічні результати тесту на фолікулярний резерв яєчників.

У дослідженні були отримані такі результати:

  • відсутність значних побічних ефектів у групі L-аргініну;
  • значно менша частота припинення протоколу стимуляції в групі L-аргініну порівняно з контролем (11 vs 76%; р<0,001);
  • відсутність вагітностей у контрольній групі і 17% вагітностей у групі L-аргініну;
  • у групі L-аргініну спостерігалися значно вищі плазмові концентрації естрадіолу і гормону росту в день введення ХГЛ;
  • концентрація L-аргініну в плазмі позитивно корелювала з кількістю розвинених фолікулів і негативно – з PI маткової і перифолікулярної артерій (чим нижче PI, тим краще матковий кровоток і перфузія тканин);
  • у групі L-аргініну спостерігали більшу товщину ендометрію (0,95 vs 0,75 мм), більшу кількість зібраних фолікулів (4,1 vs 1,6) і перенесених ембріонів (2,4 vs 1,0).

    ​​​​​​​

Тематичний номер «Гінекологія, Акушерство, Репродуктологія» № 1 (25), березень 2017 р.

Номер: Тематичний номер «Гінекологія, Акушерство, Репродуктологія» № 1 (25), березень 2017 р.