V Національний конгрес неврологів, психіатрів та наркологів України

17.04.2017

Стаття у форматі PDF.

16-17 березня в м. Харків відбувся V Національний конгрес неврологів, психіатрів та наркологів України «Неврологічна, психіатрична та наркологічна допомога в Україні: тенденції розвитку та сучасні виклики». Конгрес відбувається раз на п’ять років і збирає спеціалістів галузі з усієї країни.

Цьогоріч у широкомасштабному фаховому заході взяли участь понад 1000 провідних науковців і практичних лікарів зі всіх регіонів України. Організаторами конгресу виступили Національна академія медичних наук (НАМН) України, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України, Науково-практичне товариство неврологів, психіатрів та наркологів України, ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України», Харківський національний медичний університет, Харківська медична академія післядипломної освіти. Конгрес проходив під головуванням академіка НАМН України Віталія Івановича Цимбалюка.

Програма конгресу включала такі теми:

1. Основні напрями наукових досліджень у неврології, психіатрії та наркології в умовах українських реалій.

2. Інноваційні підходи, основані на даних доказової медицини, в діагностиці, терапії та реабілітації осіб із неврологічними, психічними та наркологічними розладами.

3. Стан неврологічної служби в Україні та можливості й перспективи міжнародної співпраці в психіатрії та наркології.

4. Стан психіатричної та медико-психологічної допомоги в Збройних силах України в умовах проведення антитерористичної операції.

На пленарному засіданні конгресу з доповідями виступили директор ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України», доктор медичних наук, професор Петро Власович Волошин, головний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Неврологія», завідувач відділу судинної патології головного мозку ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України», доктор медичних наук, професор Тамара Сергіївна Міщенко, заступник директора з наукової роботи, керівник відділу неврозів і пограничних станів ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України», доктор медичних наук, професор Наталія Олександрівна Марута та організатори у сфері охорони здоров’я. Під час виступів було окреслено основні напрями наукових досліджень у галузі неврології, психіатрії та наркології, дійсність і перспективи неврологічної служби в Україні, шляхи покращення надання медичної допомоги при неврологічних і психічних захворюваннях.

71

Учасники конгресу зауважили, що неврологія, психіатрія, наркологія й медична психологія мають не тільки медичне, а й велике соціальне значення. Психоневрологічне здоров’я й психічне благополуччя не лише є основою якості життя та професійної діяльності людини, а й відіграє значну роль у зміцненні обороноздатності країни, і це особливо важливо сьогодні в умовах гібридної війни, за якої інформа- ційно-психологічна складова має неабияке значення.

На пленарному засіданні на честь відкриття конгресу провідних спеціалістів галузі було урочисто відзначено почесними грамотами та пам’ятними статуетками від імені організаційного комітету.

72

У рамках конгресу відбулося 6 науково-практичних симпозіумів, 6 секційних засідань неврологів, 4 секційні засідання психіатрів, 3 секційні засідання наркологів, 1 засідання медичних психологів, 5 освітніх лекцій, наради та майстер-класи, а також 244 стендові доповіді. Під час конгресу багато уваги було приділено результатам вивчення нових фармацевтичних препаратів, які застосовують у неврології та психіатрії. Інтерес широкої аудиторії викликали виступи доповідачів, присвячені висвітленню сучасних принципів діагностики й лікування шизофренії, депресії, біполярного афективного розладу та епілепсії.

Масштабні науково-практичні заходи, де медична спільнота з різних міст занурюється в атмосферу обміну інформацією, обговорює нагальні питання та ділиться новим досвідом, є як ніколи важливими під час трансформаційних процесів, що відбуваються в Україні. Це також прекрасна можливість залучення молодих кадрів у науку й практичну медицину.

Генеральними партнерами конгресу виступили український виробник лікарських засобів «Фарма Старт», компанія швейцарської фармацевтичної групи «АСІНО», американська фармацевтична компанія Pfizer та французька фармацевтична ком- панія Sanofi, які були представлені інформативними стендами.

Детальне викладення лекцій провідних фахівців у галузі неврології, психіатрії та наркології читайте в цьому та наступних тематичних номерах газети.

Випуск лікарських засобів для лікування шизофренії, депресії, біполярних афективних розладів, епілепсії та нейропатичного болю є провідним напрямом діяльності «Фарма Старт», компанії швейцарської фармацевтичної групи «АСІНО». «АСІНО», міжнародна фармацевтична компанія зі штаб-квартирою в м. Цюрих, Швейцарія, вже понад 170 років спеціалізується на розробці й виробництві високоякісних генеричних та інноваційних лікарських засобів і просуває свою продукцію в інтересах пацієнтів у більш ніж 80 країнах світу.

«АСІНО» постачає готову продукцію власної розробки і/або надає готові рішення – від розробки й реєстрації препаратів до контрактного виробництва, упаковки та логістики. Під брендом «АСІНО» компанія поширює високоякісну продукцію в країнах Близького Сходу, Південної Африки, СНД і Латинської Америки.

Більше інформації щодо діяльності «АСІНО» в Україні та світі можна отримати на офіційних веб-сайтах http://www.acino.ua та http://www.acino.swiss відповідно.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

26.11.2020 Інфекційні захворювання Неврологія Неврологічні ускладнення COVID‑19 і противірусний імунітет: яка роль вітамінів групи В?

Останнім часом з’являється все більше повідомлень, що інфекція SARS-CoV‑2 пов’язана з тяжкими неврологічними та психіатричними розладами, як-от метаболічна енцефалопатія, епілептичні напади, ішемічно-гіпоксичні пошкодження, когнітивні порушення тощо [1-8]. Ті чи інші неврологічні симптоми виникають у кожного другого хворого, поява цих симптомів асоціюється зі значною захворюваністю та смертністю, а віддалені наслідки наразі невідомі [9, 10]. Для попередження цих ускладнень було запропоновано використовувати вітаміни групи В із нейротропними властивостями (В1, В6, В12); ці вітаміни також відіграють важливу роль у противірусному імунітеті [11]....

22.11.2020 Неврологія Застосування фармакотерапії та пов’язаний із нею ризик падінь в осіб похилого віку

Падіння серед літніх осіб є основною причиною госпіталізацій через травми та пов’язаної з ними смертності. Використання медикаментів напряму корелює з підвищенням ризику падінь. A. Bor et al. провели ретроспективне когортне дослід­жен­ня, метою якого було вивчення можливих предикторів падінь серед геріатричних пацієнтів протягом п’яти років, а також оцінка застосування ліків мешканцями будинків престарілих. Отримані результати опубліковані у виданні International Journal of Clinical Pharmacy (2017; 39: 408‑415)....

22.11.2020 Психіатрія Настанови щодо ведення пацієнтів із депресією в умовах первинної ланки охорони здоров’я

Депресія – ​поширений гетерогенний стан із хронічним та рецидивним перебігом, який часто спостерігається в умовах первинної ланки медичної допомоги. Сімейні лікарі, терапевти, педіатри нерідко стикаються із проблемами діагностики й лікування депресії. До вашої уваги представлено огляд статті P. Ramanuj et al., опублікованої у виданні BMJ (2019; 365: l835), де на підставі доказових даних охарактеризовано основні стратегії психологічного втручання та особливості антидепресивної терапії, а також наведено рекомендації для ефективнішого ведення пацієнтів із депресією в межах надання первинної медичної допомоги....

22.11.2020 Психіатрія Персоніфікований підхід до терапії шизофренії

У сучасному світі все більшої актуальності набуває концепція персоніфікованої медицини, яка є невід’ємною складовою інтеграційного підходу до надання медичної допомоги. Про персоніфікований підхід до лікування шизофренії, роль психотерапії та психоосвіти, а також залучення родичів до реабілітації хворих розповіла учасникам конференції «Оптимізація психофармакологічних підходів до лікування психічних та поведінкових розладів» (4‑5 червня 2020 року) завідувачка кафедри психіатрії, наркології, медичної психології та соціальної роботи Харківського національного медичного університету, д. мед. н., професорка Ганна Михайлівна Кожина....