21 грудня, 2017
Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання захисту медичних працівників»
На запитання читачів відповідає юрист громадської організації «Всеукраїнське об’єднання захисту медичних працівників» (ГО «ВОЗМП»)
До 29.12.2016 ми працювали на підприємстві, де отримували заробітну плату згідно з нашими категоріями. З 29.12.2016 наше підприємство перейшло під управління іншого структурного підрозділу і нам платять заробітну плату за остаточною оцінкою відповідно до грейдової системи оплати праці, тобто ставки у нас різні (хто потрапив у «розвиток», «потенціал»). У червні 2017 р. відбулися збори, де було піднято питання стосовно наших кваліфікаційних категорій.
На курси підвищення кваліфікації нас посилають, категорії підвищуємо, підтверджуємо. Але оплачувати категорії нам відмовляються, посилаючись на те, що вони потрібні тільки для отримання ліцензії та атестації робочого місця. Просимо надати роз’яснення стосовно оплати кваліфікаційних категорій.
Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я затверджені спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» (далі – наказ № 308/519, Умови).
Пунктом 2 цього наказу керівникам закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення доручено в межах фонду заробітної плати установити працівникам посадові оклади (тарифні ставки), доплати та надбавки, виходячи з розмірів, передбачених цими Умовами.
Відповідно до пункту 1.4 розділу 1 «Загальні положення» цих Умов, розміри посадових окладів (тарифних ставок) визначаються за тарифними розрядами Єдиної тарифної сітки, які встановлюються професіоналам, фахівцям залежно від наявної кваліфікаційної категорії, робітникам – кваліфікаційного розряду у межах діапазону, визначеного для цих посад (професій) Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, і відображаються у тарифікаційному списку.
Тарифні розряди посад фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою, до яких належать і сестри медичні, визначені пунктом 2.2.8 розділу 2 «Визначення посадових окладів (тарифних ставок) працівників закладів охорони здоров’я, установ соціального захисту населення та ставок погодинної оплати працівників, які залучаються закладами, установами та організаціями для проведення консультацій» цих Умов, а саме:
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» доручено керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери забезпечити:
- встановлення з 1 січня 2017 р. у штатному розписі нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), визначених виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року;
- диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
Розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду, установленого в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 1 січня 2017 року дорівнює 1600 грн.
Посадові оклади (тарифні ставки) за розрядами Єдиної тарифної сітки визначаються шляхом множення окладу (ставки) працівника 1-го тарифного розряду на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад (тарифна ставка) визначений у гривнях з копійками, цифри до 0,5 відкидаються, від 0,5 і вище – заокруглюються до однієї гривні.
Таким чином, посадові оклади за рештою тарифних розрядів становитимуть:
Таким чином, розмір посадового окладу сестри медичної залежить від кваліфікаційної категорії, яку вона має. Адже розмір окладу визначається за тарифним розрядом, який встановлюється якраз відповідно до наявної кваліфікаційної категорії.
До того ж, згідно з пунктом 1.9 розділу 1 «Загальні положення» Умов, затверджених наказом № 308/519, керівник закладу, установи несе відповідальність за своєчасне та правильне визначення розміру заробітної плати працівників згідно з чинним законодавством.
При встановленні факту неправильної оплати праці керівник закладу, установи зобов’язаний вжити заходів щодо негайного виправлення помилок та виплати працівникові належної йому суми за весь час неправильної оплати, а також визначити ступінь дисциплінарної та матеріальної відповідальності осіб, безпосередньо винних у цьому.
Підготувала Олександра Мєркулова
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 23 (420), грудень 2017 р.