3 січня, 2018
Що нового в арсеналі топічних засобів для лікування алергодерматозів?
Топічні кортикостероїди (ТКС) залишаються провідним патогенетичним методом лікування алергодерматозів. ТКС здійснюють виражений протизапальний ефект при алергічному запаленні за рахунок гальмування вивільнення медіаторів запалення, пригнічення міграції та проліферації клітин у ділянці ураження.
Залежно від інтенсивності дії виділяють ТКС (Miller, Munro, 1980): з низькою активністю (I клас), з помірною активністю (II клас), з високою активністю (III клас), з дуже високою активністю (IV клас).
Ефективність топічного препарату залежить від активності діючої речовини і правильного вибору лікарської форми, що визначається з урахуванням гостроти і локалізації запального процесу. Для терапії захворювання в гострій фазі з ексудацією застосовують примочки, м’які пасти, масляні бовтанки і протизапальні засоби. Якщо ексудація в гострій фазі відсутня, перевагу віддають лікарській формі крему, ліпокрему, пасті, водно-емульсійній формі або аерозолю. Для лікування хронічних форм АД використовують кератопластичні мазі, мазі під оклюзійні пов’язки на тлі базисної терапії. На обличчя і шию, шкірні складки наносяться креми і лосьйони; на тулуб і кінцівки – усі лікарські форми.
На українському ринку представлена лінійка ТКС виробництва фармацевтичної компанії «Здоров’я», що включає препарати Алергодерм, Алергокорт, Клобескін, Метизолон, Кортидерм, Флудерм, Елодерм, Бетазон (табл.). Ці лікарські засоби містять різні діючі речовини, що дозволяє підібрати таргетну терапію практично в будь-якій клінічній ситуації, і мають доступну для українських пацієнтів ціну.
Найбільші труднощі становить ведення пацієнтів з великими ураженнями шкіри, особливо в педіатричній практиці. Поширений характер дерматозів спостерігається у 20-25% усіх хворих, при цьому в половини з них уражено 20-50% поверхні шкіри, а у 12-20% – понад 50%. У цьому випадку на перший план при виборі топічного препарату виходить його безпека. Цей же принцип стосується і вибору засобів для пацієнтів дитячого та похилого віку, а також при локалізації ураження на чутливих ділянках (обличчя, декольте, шкірні складки).
У дітей ТКС застосовують на обмежених ділянках шкіри (не більше 20% поверхні тіла) з урахуванням добових біоритмів. Бажано використовувати ТКС із низькою або помірною активністю і пролонгованою дією (нанесення препарату 1 р/добу). У педіатричній практиці не рекомендовано застосовувати фторовані ТКС у дітей раннього віку і на ділянках шкіри, найбільш схильних до атрофії (природні складки, шия, обличчя, аногенітальна область), через ризик виникнення побічних реакцій. Препаратами вибору в таких випадках є сучасні негалогенізовані етерифіковані ТКС, що мають високу ефективність й оптимальний профіль безпеки. До таких препаратів належать Метизолон, Кортидерм і Флудерм фармацевтичної компанії «Здоров’я».
Усі препарати лінійки ТКС фармацевтичної компанії «Здоров’я» належать до III і IV класу активності, забезпечують потужний і швидкий терапевтичний ефект. Так, Алергодерм, Алергокорт, Клобескін, Елодерм і Бетазон мають виражену протизапальну, протиалергічну і протисвербіжну дію, що реалізується вже з перших днів лікування. Високий профіль безпеки ТКС Метизолон, Кортидерм і Флудерм дозволяє використовувати їх на великих площах ураження, на ділянках з тонкою шкірою і протягом тривалого часу, у дітей раннього віку і літніх пацієнтів.
Підготувала Марія Маковецька
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 24 (421), грудень 2017 р.