11 грудня, 2018
Пембролізумаб (Кітруда®) отримав схвалення ЕМА та FDA для призначення в комбінації з хіміотерапією у першій лінії лікування неплоскоклітинного недрібноклітинного раку легень
30 липня Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА), а 20 серпня – Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів США (FDA) схвалили пембролізумаб (Кітруда®, MSD) у комбінації з хіміотерапією (пеметрексед + препарат платини) у першій лінії лікування метастатичного неплоскоклітинного недрібноклітинного раку легень (НДРЛ) [1, 2]. Слід зазначити, що НДРЛ – це найпоширеніший тип раку легені, його діагностують у 85% випадків захворювання. Своєю чергою, більшість випадків НДРЛ мають неплоскоклітинну гістологію [1].
Рішення регуляторних органів Європейського Союзу та США ґрунтується на результатах багатоцентрового подвійного сліпого рандомізованого дослідження KEYNOTE‑189 [3], у якому взяли участь 616 раніше не лікованих хворих на метастатичний неплоскоклітинний НДРЛ. Пацієнтів рандомізували у співвідношенні 2:1 для отримання пембролізумабу (або плацебо) в комбінації з пеметрекседом і препаратом платини (цисплатином або карбоплатином на розсуд дослідника) кожні 3 тижні (загалом 4 цикли) з подальшою терапією пембролізумабом (або плацебо) та пеметрекседом. Лікування продовжували до прогресування захворювання, розвитку неприйнятної токсичності або максимально 24 міс.Первинними кінцевими точками, що визначають ефективність, були загальна виживаність (ЗВ) та виживаність без прогресування (ВБП), які оцінював незалежний комітет за критеріями RECIST 1.1.
У запланованому проміжному аналізі було продемонстровано статистично значиме покращення показників ЗВ у пацієнтів, які отримували пембролізумаб (зниження відносного ризику смерті на 51%; р<0,00001). У групі пембролізумабу + ХТ медіана ЗВ не була досягнута, натомість у групі плацебо + ХТ вона становила 11,3 міс. Показник ВБП також був значно кращим при лікуванні пембролізумабом (зниження відносного ризику прогресування або смерті на 48%; р<0,00001). Медіана ВБП становила 8,8 міс у групі пембролізумабу + ХТ проти 4,9 міс у групі плацебо + ХТ. Частота загальної відповіді була значно вищою у разі призначення пембролізумабу + ХТ (48 vs 19%; р=0,0001), так само як і медіана тривалості відповіді (11,1 vs 7,8 міс відповідно) [3].
Пембролізумаб у поєднанні з ХТ добре переносився. Найчастішими небажаними реакціями, що спостерігались у ≥20% пацієнтів, були втома/астенія, нудота, закреп, діарея, знижений апетит, висип, блювання, кашель, задишка та лихоманка. Ці реакції є характерними для комбінації хіміопрепаратів, що застосовувалась у дослідженні.
Пембролізумаб – це імунотерапевтичний протипухлинний препарат, моноклональні антитіла проти білка програмованої клітинної смерті 1 (PD1). Пембролізумаб відновлює здатність імунної системи атакувати та знищувати ракові клітини.
Крім неплоскоклітинного НДРЛ, пембролізумаб схвалений FDA для застосування у монотерапії та в комбінації з іншими антинеопластичними засобами для лікування меланоми, плоскоклітинного раку голови та шиї, класичної лімфоми Ходжкіна, первинної медіастинальної крупноклітинної В-клітинної лімфоми, уротеліальної карциноми, раку шлунка та раку шийки матки [3, 4].
Також пембролізумаб – перший та єдиний імунотерапевтичний препарат, що може застосовуватись у дорослих і дітей із нерезектабельними або метастатичними солідними пухлинами з високою мікросателітною нестабільністю або дефіцитом репарації ДНК незалежно від локалізації або гістологічного типу новоутворення [4]. В Україні деякі з вищенаведених показань поки що очікують на офіційне схвалення.
Пембролізумаб призначають у вигляді 30-хвилинної внутрішньовенної інфузії у дозі 200 мг дорослим або 2 мг/кг маси тіла дітям (до 200 мг) кожні 3 тижні [4].
Література
- https://investors.merck.com/news/press-release-details/2018/European-Medicines-Agency-Adopts-Positive-Opinion-for-KEYTRUDA-pembrolizumab-Combination-with-Pemetrexed-and-Platinum-Chemotherapy-for-the-First-Line-Treatment-of-Metastatic-Nonsquamous-Non-Small-Cell-Lung-Cancer/default.aspx. Last accessed November 5, 2018.
- https://www.fda.gov/Drugs/InformationOnDrugs/ApprovedDrugs/ucm617471.htm. Last accessed November 5, 2018.
- Gandhi L. et al. Pembrolizumab plus Chemotherapy in Metastatic Non-Small-Cell Lung Cancer. N Engl J Med. 2018; 378: 2078-2092.
- https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/
- 125514s035lbl.pdf. Last accessed November 5, 2018.
- https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/summaries-opinion/keytruda. Last accessed November 5, 2018.
Підготував Олексій Терещенко
Показання для застосування пембролізумабу в Україні можуть відрізнятись від таких в інших країнах. Докладніше див. Інструкцію для медичного застосування Кітруда®.
Тематичний номер «Онкологія. Гематологія. Хіміотерапія» № 4 (55), жовтень 2018 р