16 січня, 2019
Леся Українка та Григорій Сковорода навчали українців розпізнавати перші ознаки інсульту
29 жовтня, у Всесвітній день боротьби з інсультом, у Києві стартувала інформаційно-просвітницька кампанія «Впізнай інсульт». Мета ініціативи – навчити людей розпізнавати перші ознаки інсульту, а отже, зберегти більше життів. Проект реалізовує Українська асоціація боротьби з інсультом. У рамках кампанії кияни на станції метро «Золоті Ворота» мали змогу взяти участь в освітній креативній постановці, в якій актори в образах пам’ятників відомим діячам, зокрема Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Григорію Сковороді, навчали розпізнавати перші ознаки інсульту.
Інформаційну кампанію «Впізнай інсульт» підтримали Міністерство охорони здоров’я України, Київська міська державна адміністрація та Київський метрополітен.
На прес-брифінгу заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський зазначив: «В Україні щороку трапляється близько 140 тис. випадків інсульту. При цьому 40% пацієнтів з інсультом помирають протягом 30 діб. У нашій країні летальність, зумовлена інсультом, удвічі вища, ніж у державах Західної Європи. Ми прагнемо змінити цю ситуацію. Створення державної програми боротьби з інсультом буде одним із фокусів діяльності МОЗ протягом найближчих років. Ми чудово розуміємо, що подібні програми є довгостроковими та потребують об’єднання зусиль із громадським сектором, зокрема з пацієнтськими організаціями і професійними медичними асоціаціями».
Перші ознаки інсульту легко запам’ятати завдяки акроніму МОЗОК: раптове порушення Мовлення, раптова асиметрія Обличчя, раптове Запаморочення, раптове погіршення зору (Очі), раптова слабкість чи оніміння Кінцівок.
У разі виявлення хоча б одного із цих проявів потрібно негайно телефонувати 103: а у людини з інсультом, яка отримає кваліфіковану медичну допомогу протягом перших 4,5 год, більше шансів повернутися до повноцінного життя.
Микола Поліщук, лікар-нейрохірург, доктор медичних наук, президент громадської організації «Українська асоціація боротьби з інсультом», підкреслив: «Інсульт – не тільки медична, а й соціальна проблема. Лише 20% працездатних українців повертаються до роботи після інсульту. Наше завдання – зробити так, щоб більшість із них жили на повну та не залежали від допомоги інших людей. Саме для цього ми запустили інформаційну кампанію «Впізнай інсульт». Сподіваємося, що разом ми зможемо змінити ситуацію в Україні на краще».
Інформацію про перші ознаки інсульту також можна побачити на метролайтах уздовж ескалаторів метрополітену і на сторінці «Стоп Інсульт» у Facebook.
Додаткова інформація: Леся Дяк, тел.: +380 (96) 576-06-48; e-mail: ldyak@be-it.com.ua