18 січня, 2019
Рослинні збори на допомогу в сезон підвищеного ризику респіраторних захворювань
З настанням холодів в Україні традиційно активізується сезонна захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Симптоми застуди знайомі кожному: нежить, кашель, слабкість, підвищення температури тіла на початку захворювання. Саме з такими скаргами до сімейного лікаря дуже часто звертаються пацієнти в осінньо-зимовий період. Лікарі загальної практики – сімейної медицини розповіли про свої підходи до ведення пацієнтів при виникненні симптомів ГРВІ.
Дар’я Олександрівна Дмитрієва, лікар загальної практики – сімейної медицини КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 4» КМР, амбулаторія загальної практики сімейної медицини № 9 (м. Кривий Ріг):
– Найбільший пік захворюваності на ГРВІ припадає на весняно-осінній період. Здебільшого дорослі приблизно 2-4 рази на рік страждають від застудних захворювань, тоді як діти частіше хворіють на ГРВІ. У своїй практиці нерідко помічаю, що багато хто не сприймає застуду як серйозне захворювання, але лікувати її все одно потрібно, інакше є ризик розвитку небезпечних для життя ускладнень, таких як пневмонія, менінгіт і т. д. Фармакологічна промисловість сьогодні може запропонувати велике розмаїття лікарських засобів із різним ступенем ефективності. Але деякі з них мають суттєві побічні ефекти. Наприклад, часте та довготривале застосування спреїв від нежитю з адреноміметиками, популярних серед населення, може призвести до порушень тонусу судин слизової носа, порушення евакуації слизу із пазух, атрофії епітелію носової порожнини.
Тому на практиці часто використовую один з ефективних та перевірених часом методів немедикаментозного лікування і профілактики застудних захворювань – фітотерапію. Цей метод заснований на використанні компонентів рослинного походження.
Серед фітозборів, доступних в Україні, варто виділити Грипофітол та Грипофітол Імуно («Ліктрави», Україна).
Вони містять компоненти, що можуть полегшувати симптоми застуди під час ГРВІ та грипу, здатні зміцнювати імунітет, попереджати ускладнення і прискорювати одужання. Компонетни, що входить до Грипофітолу, мають жарознижувальну, детоксикаційну (листя малини, квіти липи та акації), протизапальну (листя шавлії, квіти акації та липи) дію, підвищують продуктивність кашлю, а компоненти Грипофітолу Імуно мають антиоксидантну, загальнозміцнюючу (плоди шипшини, корінь ехінацеї), спазмолітичну (квіти ромашки, трава звіробою, корінь солодки, трава чебрецю) дію.
Однією з основних настанов, що пропонує ВООЗ, є пиття великої кількості рідини під час застуди. Вживання чаю із фітозборів Грипофітол та Грипофітол Імуно є джерелом рідини під час лікування ГРВІ. Рекомендуючи пацієнтам з перших днів захворювання Грипофітол, можна вплинути на декілька симптомів одночасно, уникаючи поліпрагмазії та зменшення прихильності пацієнтів до лікування. А для зміцнення опірних сил організму у міжсезоння ідеально підійде Грипофітол Імуно.
Ольга Олександрівна Островна, лікар загальної практики – сімейної медицини КНП «ЦПМСД Дергачівської районної ради» АЗПСМ (м. Дергачі Харківської обл.):
– З приходом осені кількість звернень до сімейного лікаря з приводу ГРВІ збільшується. Для лікування цих нозологій використовуються різні види препаратів, але останнім часом неабияку популярність серед лікарів та пацієнтів почала набирати фітотерапія. Із власного досвіду можу зазначити, що використання лікарських рослин і зборів на їхній основі у комплексному лікуванні ГРВІ підвищує ефективність та безпеку терапії. Грипофітол – рослинний збір, який я пропоную як дієтичну добавку. Компоненти, що входять до складу фітозбору, є додатковим джерелом біологічно активних речовин, що сприяють полегшенню симптомів застуди, мають потогінні, протизапальні та протимікробні властивості, активізують захисні сили та нормалізують загальний стан організму, зменшують вірогідність розвитку ускладнень захворювання.
Компоненти Грипофітолу забезпечують протизапальну, детоксикаційну, відхаркувальну, обволікуючу, антиоксидантну дію, мають загальностимулюючий ефект, що сприяє швидкому одужанню. Раціональне поєднання рослинного збору Грипофітол та синтетичних препаратів дозволяє розширити терапевтичні можливості останніх, зменшити прояв побічних ефектів та скоротити час хвороби. При застосуванні на практиці фітозбір Грипофітол добре переноситься пацієнтами і практично не має побічних ефектів (за винятком індивідуальної непереносимості). Хочу зазначити, що компоненти Грипофітолу ефективно зменшують прояви застуди та зменшують вірогідність виникнення ускладнень. Отже, рекомендую використовувати рослинний збір Грипофітол одночастно зі стандартним лікуванням за наступною схемою: 2 фільтр-пакети фітозбору на 200 мл окропу, настояти в закритому посуді 20-30 хв і споживати дорослим по 200 мл 4-5 р/добу. Тривалість застосування збору в кожному випадку обирається індивідуально, в залежності від вираженості симптомів захворювання.
Марина Юріївна Лях, лікар загальної практики – сімейної медицини, АЗПСМ № 5 ЦПМСД № 1 Голосіївського району (м. Київ):
– Фітотерапія – одна з найдавніших медичних наук, із довгою, насиченою історією, знання якої передаються із покоління до покоління. Наприклад, лікування таких захворювань, як ГРВІ, не завжди потребує застосування хімічних лікарських препаратів. Практично всі рослини мають оздоровчу та профілактичну дію на організм людини. Головна перевага рослинних компонентів над синтетичними в тому, що вони підходять переважно всім і практично не мають побічних ефектів і протипоказань. Здебільшого рослинні компоненти досить безпечні та мають широкий діапазон застосування у лікарській практиці.
Треба зазначити, що ГРВІ є найбільш частою причиною звернення до лікаря, яка охоплює всі вікові групи. З власного досвіду можу сказати, що застосування рослинних компонентів сприяє полегшенню симптомів застуди. На сьогодні компанія «Ліктрави» є безсумнівним лідером українського ринку фітопрепаратів, що виготовляє лікарську рослинну сировину в екологічно чистих регіонах України та за кордоном. Рослинний збір Грипофітол компанії «Ліктрави» допомагає медикам швидко подолати симптоми вірусної інфекції при застосуванні одночасно з лікарськими засобами. До складу рослинного збору Грипофітол входять плоди шипшини, квітки липи, малини та акації білої, листя шавлії, які забезпечують антисептичну, відхаркувальну, імуностимулюючу, протизапальну та тонізуючу дію. Хочу підкреслити, що компоненти фітозбору Грипофітол мають протимікробні властивості, активують захисні сили організму, нормалізують загальний стан і знижують ризик розвитку ускладнень при застудних захворюваннях. Також компоненти Грипофітолу сприяють швидкому одужанню пацієнта. Фітозбір випускається у зручній формі: фільтр-пакети, які слід застосовувати по 2 пакетики 4-5 р/добу. Отже, рекомендуючи своїм пацієнтам фітозбір Грипофітол, лікарі зможуть помітити, що період хвороби матиме коротші терміни, а хворі будуть легше переносити клініку вірусної інфекції.
Наталія Сергіївна Карпець, лікар-терапевт дільничний, АЗПСМ № 6 (м. Миколаїв):
– Мені, як терапевту, доводиться спостерігати за щорічним винекненням спалаху ГРВІ з настанням холодів. Для полегшення симптомів застуди, активізації захисних сил організму та зниження ризику розвитку ускладнень при респіраторних захворюваннях у своїй терапевтичній практиці використовую рослинний збір Грипофітол. Компоненти фітозбору Грипофітол мають широкий спектр ефектів:
- плоди шипшини сприяють підвищенню неспецифічної резистентності організму, посиленню регенерації тканин і синтезу гормонів, зменшенню проникності стінок судин, мають протизапальні властивості;
- листя шавлії мають в’яжучу, протизапальну, дезінфікуючу, відхаркувальну дію;
- квітки липи мають протизапальну, жарознижувальну, потогінну, відхаркувальну, болезаспокійливу дію, мають помірні бактерицидні, секретолітичні властивості, сприяють виведенню токсинів і метаболітів;
- листя малини знижують жар, мають потогінну дію;
- квітки акації білої мають протизапальну, спазмолітичну, відхаркувальну, жарознижувальну дію.
Своїм пацієнтам рекомендую використовувати фітозбір Грипофітол згідно з інструкцією, адже його компоненти мають всі необхідні властивості для полегшення симптомів респіраторних захворювань.
Підготував Сергій Панчев
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 20 (441), листопад 2018 р.