31 липня, 2020
Застосування пропофолу при малих оперативних втручаннях в урології
У статті представлено результати дослідження, присвяченого застосуванню пропофолу для загальної анестезії при виконанні малих урологічних операцій і маніпуляцій. Встановлено, що пропофол – ефективний і безпечний препарат седативної дії для загального знеболення, який можна успішно застосовувати в урологічних хворих.
Ключові слова: малі урологічні операції, анестезіологічне забезпечення, наркоз, анестетики, пропофол.
Швидкий розвиток медичної індустрії у світі та прогрес оперативних технологій вимагає відповідного анестезіологічного забезпечення при виконанні різного роду операцій, у т.ч. при урологічній патології. Глобалізація й урбанізація життя спонукає до широкого запровадження хірургічного стаціонару одного дня [2]. У такого роду лікувальних установах існують свої вимоги щодо забезпечення наркозу або знеболення при проведенні оперативних втручань. Це стосується як швидкого виходу пацієнта з наркозу, так і особливостей перебігу самого наркозу [4].
Поява швидко- і короткодіючих анестетиків, анальгетиків та міорелаксантів дозволяє проводити довенну анестезію у стаціонарах одного дня [1, 4].
Анестезія при малих урологічних втручаннях, які виконуються у стаціонарі одного дня, має відповідати наступним вимогам:
- швидке засинання і пробудження з максимальним усуненням психотравми;
- забезпечення достатньої глибини наркозу;
- збереження спонтанного дихання;
- поєднання мінімальної токсичності та безпечності;
- здатність хворого до раннього самостійного пересування;
- технічна простота забезпечення [3].
В анестезіологічній практиці завжди існувала дилема: що є кращим – застосування інгаляційного наркозу чи довенного? Недоліком інгаляційного наркозу є мала керованість та складність диференціювати його глибину, тому довенний наркоз, безперечно, у даному аспекті має перевагу [4].
Для цього в останні півтора десятка років застосовують препарат вітчизняного виробництва – пропофол [1]. Він має унікальні фармакодинамічні та фармакокінетичні властивості. Згідно з літературними даними, пропофол може бути віднесений до ідеальних анестетиків [2].
Фармакологічний вплив пропофолу зумовлений неспецифічною дією на ліпіди мембран нейронів ЦНС, унаслідок чого порушується функція іонних каналів, у т.ч. натрієвих. При цьому посилюються ГАМК-ергічні процеси в мозку. Свідомість швидко відновлюється після припинення введення препарату, у хворих немає негативних уявлень і галюцинацій під час та після дії наркозу [3].
Пропофол – препарат для неінгаляційного наркозу, який чинить загальну анестезуючу дію та седативний вплив на хворого. Стосовно фармакокінетики пропофолу варто зазначити, то його вирізняє швидкий розподіл і виведення з організму, повільний перерозподіл діючої речовини зі слабкоперфузійних тканин у кров [1].
Препарат застосовують у комбінації з кетаміном для забезпечення анальгетичного ефекту, який у пропофолу є слабко вираженим [4].
Матеріал та методи
Протягом 2017-2019 рр. нами застосовано пропофол у 210 хворих при виконанні малих урологічних операцій і маніпуляцій. Контингент пролікованих нами пацієнтів – чоловіки віком 10-85 років (середній вік – 57 років).
Нозологічні форми, які були зареєстровані у цих пацієнтів, включали:
- бужування сечівника із приводу стриктури чи облітерації (n=65);
- розсічення крайньої плоті статевого члена при фімозі (n=15);
- меатотомію при видаленні конкременту з човникоподібної ямки та звуженні зовнішнього отвору сечівника (n=15);
- цистоскопію та стентування нирки (n=35);
- ушивання ран калитки і статевого члена (n=13);
- декомпресію яєчка при гнійному епідидиміті (n=29);
- операцію Бергмана при гідроцеле (n=15);
- надлобкову цистостому (n=3).
Тривалість оперативних втручань становила 5-25 хв.
Пропофол вводили болюсно з розрахунку 2 мг/кг протягом 1,5-2 хв. Дозу вводили по 40 мг кожні 10 с до появи клінічних ознак наркозу. Як правило, для цього використовується одна ампула препарату. Для підтримання наркозу застосовували 1,5-2 ампули, а препарат вводили зі швидкістю 4-8 мг/кг за 1 год.
Седативну дію пропофолу доповнювали анальгетиками кетаміном або дексалгіном.
Результати дослідження та їх обговорення
Аналізуючи дані власного досвіду, варто виокремити такі переваги застосування пропофолу для наркозу при малих урологічних втручаннях:
- швидке пробудження і рання активність пацієнта;
- відсутність галюцинацій;
- спонтанне дихання;
- відсутність кумуляції;
- можливість повторного застосування без ризику ураження центральної нервової системи;
- швидке настання сну – через 30-40 с;
- ультракоротка дія (до 5 хв) при однократному введенні.
Алергічних, будь-яких інших побічних дій або ускладнень при застосуванні пропофолу для наркозу не виявлено.
Висновки
- Пропофол – ефективний і безпечний препарат седативної дії для загального знеболення, який можна успішно застосовувати при малих урологічних операціях та маніпуляціях.
- Пропофол потребує доповнення свого седативного ефекту анальгетиками – кетаміном або дексалгіном.
- Довенний наркоз із застосуванням пропофолу відзначається швидким настанням сну та раннім виходом із нього.
- Пропофол може бути повторно застосований у хворого для наркозу.
Література
- Бабак С.И., Крутой С.В., Злочевский А.Н., Пантес А.В. Опыт применения препарата Пропофол-Ново в нашей клинике // Медицина неотложных состояний. – 2014 . – № 6 (61). – С. 110-112.
- Бондарь М.В., Кондратенко С.А., Гончарук С.С., Винниченко В.И. Первый опыт использования препарата Пропофол-Ново в программах анестезиологического обеспечения лапароскопической холецистэктомии и оперативных вмешательств в отоларингологии // Медицина неотложных состояний. – 2013. – № 3 (50). – С. 91-95.
- Зайцев А.Ю., Светлов В.А., Добровин К.В. Седация в стоматологии и оперативной челюстно-лицевой хирургии: Теория и практика // Вестник анестезиологии и реаниматологии. – 2018. – Т. 15, № 3. – С. 62-72.
- Сорокина Е.Ю. Пропофол в современной поликомпонентной общей анестезии // Медицина неотложных состояний. – 2014. – № 3 (58). – С. 69-75.
Тематичний номер «Урологія. Нефрологія. Андрологія» №2 (19), 2020 р.