3 лютого, 2021
Сучасний підхід до діагностики целіакії
На VIII науковій сесії ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України» під назвою «Новітні технології в теоретичній та клінічній гастроентерології» кандидат медичних наук, лікар-дієтолог Ольга Олександрівна Наумова представила свою доповідь «Сучасні алгоритми діагностики целіакії та принципи її дієтичної корекції», підготовлену спільно з медичною лабораторією «ДІЛА». Спікерка розповіла про методи діагностики целіакії, що наразі є найспецифічнішими та найефективнішими.
Целіакія (або глютенова ентеропатія) – це захворювання, що характеризується розладом функції кишечнику; супроводжується непереносимістю глютену – білка, котрий міститься в злакових культурах. Поширеність целіакії у країнах Європи становить близько 0,6% у морфологічно підтверджених випадках і 1% у серологічному скринінгу населення загалом. Целіакія може діагностуватися в будь-якому віці, в жінок трапляється у 2-3 рази частіше.
Діагноз целіакії ґрунтується на поєднанні клінічних симптомів, серологічних досліджень і даних біопсії (рис. 1, 2). Факторами, що спричиняють втрату толерантності до глютену, можуть бути шлунково-кишкові інфекції, вплив ліків і хірургічні втручання. Донедавна існувала широко поширена думка, що ризик розвитку целіакії зменшує тривале грудне вигодовування, а також раннє (у віці 4 міс) і пізнє (у 6-12 міс) уведення глютену, проте ці припущення так і не були доведені.
Рис. 1. Алгоритм діагностики целіакії, коли немає дефіциту загального lgA
Рис. 2. Алгоритм діагностики целіакії, коли є дефіцит загального ІgA
В яких випадках лікар повинен запідозрити розвиток целіакії та провести необхідні обстеження?
Насамперед навести на думку про глютенову ентеропатію мають характерні гастроінтестинальні й екстраінтестинальні прояви (табл.).
Безпосередніми показаннями до проведення тестування на целіакію є:
- наявність симптомів і лабораторних даних, які вказують на мальабсорбцію;
- незрозуміле підвищення рівня трансферази в сироватці крові;
- наявність цукрового діабету 1 типу;
- обтяжений сімейний анамнез (у разі виявлення целіакії в родичів як тест першої лінії рекомендується проведення HLA-типування).
Слід зазначити, що сьогодні найкращим (специфічним і найчутливішим) тестом для виявлення целіакії в будь-якому віці є визначення рівня тканинної трансглутамінази IgA (IgA-TG2). Тканинна трансглутаміназа – фермент, який каталізує процес утворення зв’язків між білковими молекулами, збагаченими глутаміном і лізином. Наявність антитіл до IgA-TG2 є достовірним клініко-лабораторним маркером целіакії. Наразі визначення антитіл до IgA-TG2 можна виконати виключно в медичній лабораторії «ДІЛА».
Велике значення в диференційній діагностиці целіакії мають серологічні тести: вони дають змогу відрізнити її від інших захворювань, які супроводжуються діареєю. Саме тому вимірювання рівня загального IgA проводиться одночасно із серологічним тестуванням. У пацієнтів із селективним загальним дефіцитом IgA тестування на основі IgG (IgG-DPG або Ig-TG2) слід проводити в ході діагностики та подальшого спостереження.
Важливе зауваження: під час проходження діагностичних серологічних тестів пацієнти повинні дотримуватися безглютенової дієти. Також необхідно врахувати, що проведення дослідження рівня антитіл до гліадину (AGA) не рекомендується для первинного виявлення целіакії.
Характерно, що у 2-3% пацієнтів із цим захворюванням розвивається дефіцит IgA. Проте при виявленні цієї ознаки насамперед необхідно виключити наявність у хворого інших захворювань, які спричиняють атрофію ворсинок слизової оболонки тонкого кишечнику: лямбліозу, синдрому надлишкового бактеріального зростання чи загального варіабельного імунодефіциту.
Якщо в пацієнта виявлено антитіла до тканинної трансглутамінази IgA та результат тесту підкріплено відповідною біопсією, HLA-типування не потрібне. При діагностиці целіакії в дітей також можна обійтися без нього в разі значного збільшення антитіл (у ≥10 разів) і паралельного виявлення антитіл до ендомізію IgA.
Точне та високоякісне серологічне тестування в Україні забезпечує медична лабораторія «ДІЛА». Для діагностики целіакії медична лабораторія «ДІЛА» використовує інноваційне лабораторне обладнання та витратні матеріали від виробника Thermo Fisher Scientific (Фінляндія).
Лабораторія проводить серологічне дослідження на наявність:
- антитіл до тканинної трансглутамінази (tTG) IgA, IgG (Elia Celikey – IgG й IgA);
- антитіл до дезамінованих пептидів гліадину (DGP) IgA, IgG (Elia GliadinDP – IgG й IgA), очищений гліадин пшениці);
- антитіл до ендомізію (EMA) IgA, IgG (непряма імунофлюоресценція).
Також треба зазначити, що серед 6 тест-систем TGA-IgA, що були оцінені в міжнародному перспективному дослідженні ProCeDe та досягли PPV 100% при обстеженні без біопсії, єдиною автоматизованою була EliATM Celikey® IgA.
EliATM Celikey® має найкращу в своєму класі ефективність при целіакії, оскільки досягає PPV 99% при таких низьких рівнях, як 2×ULN. Ця діагностична точність була показана як відмінна порівняно з іншими тестами.
Повністю автоматизоване автоімунне тестування EliATM Celikey® IgA доступне пацієнтам на території України в медичній лабораторії «ДІЛА».
Основною перевагою використання тестів EliA Celikey® та EliaTM Gliadin є те, що при проведенні менш специфічного тесту кількість проведення біопсій пацієнтам без целіакії зростає в 5 разів. Усі тести EliA Celikey® та EliaTM Gliadin мають високу специфічність й ефективність, що надає значну допомогу лікарям при встановленні діагнозу целіакії.
Підготував Олександр Соловйов
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 1 (494), 2021 р.