Депресія пов’язана з резистентністю до інсуліну?

09.12.2020

Нові дослідження показують, що люди, які переживають поточний епізод великого депресивного розладу (ВДР), мають значно більшу ймовірність розвитку інсулінорезистентності (ІР). Дослідники виявили, що у пацієнтів з ВДР на 51% вищі шанси розвитку ІР у порівнянні з особами без депресивного розладу. Крім того, у хворих, які переживають поточну депресію, ІР також асоціювався з тяжкістю перебігу депресії та хронізацією депресії.

«З цього дослідження ми дізналися дві речі - по-перше, резистентність до інсуліну була пов'язана з перебігом та ступенем тяжкості депресивного епізоду», - розповіла Кетлін Уотсон, доктор філософії, докторант кафедри психіатрії Стенфордського університету, Каліфорнія , у інтерв’ю Medscape Medical News. «По-друге, ми дізналися, що ми можемо оцінити ІР, використовуючи сурогатний показник, який є клінічно доступним - співвідношення тригліцеридів / ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ)».

Багато досліджень пов'язують ВДР та IР. Однак, за словами д-р Уотсон, «у нас не було достатньо даних щодо опису природи цієї залежності». Вона додала, що її команда хотіла глибше зрозуміти, як ІР співвідноситься до характеристик депресії, таких як тривалість ремісії, тяжкість перебігу та хронізація.

Характеристика цих асоціацій «представлятиме критичний крок до кращого фенотипування, прелюдію до подальших досліджень та більш цілеспрямований підхід до лікування ВДР», - зазначають автори.

Дослідження включало 1269 учасників з поточним ВДР (n = 536), перенесеним ВДР (n = 394) та контрольну групу без ВДР в анамнезі (n = 339).

ІР визначали за допомогою двох сурогатних маркерів - кількісного індексу перевірки чутливості до інсуліну (QUICKI) та відношення тригліцеридів до ЛПВЩ. Учасники нижнього квартиля QUICKI були віднесені до категорії ІР, тоді як всі інші учасники були віднесені до категорії «чутливих до інсуліну».

Діагноз депресії встановлювали на основі Складного Міжнародного Діагностичного Інтерв'ю (версія 2.1), тоді як ступінь тяжкості депресії визначали за описом симптоматики депресії. «Хронічність» визначалася як депресія протягом попередніх 4 років і вимірювалась за допомогою огляду життєвої карти.

Інсулінорезистентність асоціювалась із поточним ВДР (не в ремісії).

У моделі, скоригованій на вік, стать, освіту, статус партнера, статус куріння та споживання алкоголю, ІР корелювала з тяжкістю депресії - але лише співвідношення тригліцеридів та ЛПВЩ дало зв'язок між ІР та хронічністю депресії.

ІР не асоціювався з тяжкістю депресії при ВДР у ремісії за жодним із показників.

«Існує багато правдоподібних механізмів співзалежності між ІР та ВДР", - зазначає Кетлін Уотсон. «Деякі гіпотези зв'язку включають запалення, зміни осі гіпоталамус-гіпофіз-наднирники та зміни способу життя. Розуміння цих нюансів допомогло нам закласти основу для подальших досліджень, включаючи запитання, чи може ІР призвести до розвитку ВДР?», - додала вона.

Нарешті, д-р Уотсон зазначила, що її команда співпрацює з неврологами для кращого виявлення мозкових механізмів на генетичному, молекулярному та клітинному рівнях, які пов'язують ІР та ВДР, а також як орієнтувати їх на потенційні методи лікування або втручання.

Джерело: Major Depression Linked to Insulin Resistance (medscape.com)

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Психіатрія

Виявлено високу ефективність транскраніальної магнітної стимуляції при резистентній до лікування депресії 24.06.2021 Психіатрія Виявлено високу ефективність транскраніальної магнітної стимуляції при резистентній до лікування депресії

Результати масштабного реєстрового дослідження показали, що лікування за допомогою транскраніальної магнітної стимуляції (ТМС) чинить потужний сприятливий вплив в осіб із великим депресивним розладом (ВДР). За оцінками клініцистів та самих хворих, ТМС є «напрочуд ефективною» та «сенсаційною» відповідно до результатів. Отримані дані були представлені онлайн на щорічному зібранні Американської психіатричної асоціації (APA) 2021 р....

22.06.2021 Психіатрія Двадцятирічне спостережне дослідження пов'язує дитячу депресію з порушенням здоров'я та соціальним функціонуванням у дорослому віці

Депресія серед молоді у віці від 10 до 24 років є одночасно провідною причиною стресу та можливим фактором ризику розвитку майбутніх захворювань та порушень. Згідно з результатами дослідження, опублікованого у Журналі Американської академії дитячої та підліткової психіатрії (JAACAP), депресія у дитячому або юнацькому віці пов'язана з вищим рівнем тривожності та вживання наркотичних речовин, погіршенням стану здоров'я та соціальної діяльності, меншими фінансовими та освітніми досягненнями, підвищенням злочинних нахилів у дорослому житті....

31.05.2021 Нефрологія Психіатрія Симптоми депресії пов’язані зі швидким зниженням функції нирок

Згідно з результатами дослідження, яке незабаром буде опубліковано у виданні American Society of Nephrology, у дорослих із попередньо нормальною функцією нирок та таких, які мали симптоми депресії, частіше спостерігалося швидке зниження функції нирок....