Вісник online №22 (вересень - грудень), 2022

18.01.2023

Шановні читачі!

Вас вітає редакція Видавничого Дому «Здоров’я України».

До вашої уваги черговий випуск «Вісника онлайн». Ми охопили найактуальніші теми з різних медичних напрямків та підготували для вас низку публікацій, які цього місяця користувалися найбільшою популярністю* серед лікарів. 

З повагою, digital-відділ ВД «Здоров'я України»

Офтальмологічні прояви інфекційних захворювань

Про особливості діагностики та лікування інфекційних уражень органа зору розповідає завідувач кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика (м. Київ), голова правління ГО «Асоціація дитячих офтальмологів та оптометристів України», доктор медичних наук, професор Сергій Олександрович Риков.

Сучасна бойова травма органів сечостатевої системи

С.В. Головко, д.м.н., професор кафедри урології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, м. Київ

Нині спостерігається значне збільшення травм органів сечостатевої системи в загальній структурі ушкоджень за рахунок збільшення числа закритих уражень органів даної системи. У зоні сучасних локальних воєнних конфліктів найтяжчі ушкодження органів таза виникають уражальної дії вибухових боєприпасів, які широко застосовуються останніми роками. Вибухові травми характеризуються особливою складністю рани та об’ємом ураження тканинних структур ушкодженої ділянки. При цьому тяжкість поранення посилюється через потужність контузійно-комоційного механізму дії сучасної високоенергетичної мінно-вибухової зброї, а також внаслідок дистантного ураження внутрішніх органів інших анатомічних ділянок. У структурі бойових травм ураження органів сечостатевої системи складають 3,5%.

Лікування пацієнтів із хронічним захворюванням вен нижніх кінцівок: ключові положення оновлених рекомендацій

Європейське товариство судинної хірургії (ESVS) 2022 р. розробило оновлену настанову щодо лікування пацієнтів із хронічним захворюванням вен (ХЗВ). Основну увагу в ній зосереджено на ХЗВ нижніх кінцівок, пов’язаних із патологією поверхневих, перфорантних і глибоких вен нижніх кінцівок, а також вен органів черевної порожнини й малого таза. Ці рекомендації покликані допомогти судинним і загальним хірургам, судинним лікарям, інтервенційним радіологам, флебологам, дерматологам та лікарям швидкої/невідкладної медичної допомоги при веденні таких хворих і прийнятті належних клінічних рішень залежно від індивідуальних їх особливостей. Пропонуємо до вашої уваги огляд ключових положень цих настанов.

Запобігання самогубствам: пріоритетність на найвищому рівні

10 вересня відзначали Всесвітній день запобігання самогубствам, який запроваджено для підвищення обізнаності населення про ризики самоушкодження, розпізнавання суїцидальних настроїв і вплив на ситуацію, що склалася, щоб допомагти зменшити кількість смертей. Особливо профілактика самогубств стає важливою зараз, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, коли багато людей опинились в умовах тривалої та непередбачуваної загрози власному життю і добробуту.

Практичні аспекти ведення пацієнтів із когнітивними розладами

С. М. Стаднік, д.мед.н., Військово-медичний клінічний центр Західного регіону, м. Львів

Найпоширенішим видом неврологічних розладів, який зустрічається у практиці лікарів різних спеціальностей, є порушення когнітивних функцій (КФ). Дуже важко уявити захворювання головного мозку або цереб­ральне ускладнення соматичного захворювання, яке не мало б негативного впливу на КФ.

За наявності анамнестичних відомостей про когнітивне зниження важливим завданням лікаря є ­визначити стадію зниження, оскільки від цього залежить тера­певтична тактика

Клінічний досвід ведення пацієнтів із вогнепальними ранами у сучасних бойових умовах

В умовах воєнного часу правильна тактика ведення пацієнтів із вогнепальними пораненнями має критичне значення. Адже сучасна вогнепальна зброя характеризується надзвичайно руйнівними властивостями, що у багатьох випадках стає причиною серйозних поранень серед військових і цивільного населення в зоні бойових дій. У рамках онлайн-семінару «Хірургія, анестезіологія, реаніматологія: нові реалії. Частина 3», який відбувся 30 вересня, провідні лікарі України, залучені до надання допомоги пораненим у ході бойових дій, поділилися унікальним досвідом менеджменту хворих із вогнепальними ранами.

Застосування антибіотиків на різних етапах лікування вогнепальних поранень ЦНС

У статті розглянуто особливості застосування антибіотиків при черепно-мозкових пораненнях, спричинених вогнепальною зброєю. Особливу увагу приділено етапності антибіотикотерапії, запобіганню антибіотикорезистентності та оцінці показників, що визначають перед призначенням антибіотикотерапії.

Діагностика алергії на арахіс: практичні рекомендації 2020 р., систематичний аналіз і GRADE-аналіз

Matthew Greenhawt, Marcus Shaker, Julie Wang та ін.

За оцінкою експертів, IgE-опосередкована алергія на арахіс поширена серед 0,2-4,5% популяції, залежно від географічного району і методології, що використовується для оцінки. Тоді як у Сполучених Штатах поширеність алергії на арахіс останнім часом зросла втричі, у Сполученому Королівстві протягом останніх 10 років вона досягла плато, що свідчить про регіональні особливості поширеності захворювання. Алергія на арахіс пов’язана зі значним економічним і психологічним навантаженням на сім’ї, тобто асоційована з низькою якістю життя і високою тривогою через потенційні наслідки розвитку тяжкої алергічної реакції в дитини. Алергія на арахіс часто буває тяжкою, зазвичай супроводжує людину все життя і є основною причиною харчової анафілаксії. У США вже було схвалено один метод лікування алергії на арахіс, кілька інших перебувають на розгляді в Управлінні з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (Food and Drug Administration, FDA). Проте зараз менеджмент алергії на арахіс полягає в уникненні вживання арахісу і забезпеченні доступу до ліків для невідкладної допомоги, таких як адреналін для самостійного введення, для купірування симптомів, які можуть виникнути при ненавмисному вживанні арахісу.

Алгоритм роботи з травмою

До вашої уваги представлено алгоритм роботи з травмою, який базується на оцінках експертів та досвіді відділень ектреної допомоги Великої Британії. Його мета — ознайомлення клініцистів з основними принципами організації та реагування команди на травму, а також центральної ролі її лідера.

Виклики війни: допомога у кризових ситуаціях

Війна — час, коли багато людей переживають певні травматичні події, серед яких — втрата близьких, насильство, зґвалтування, вимушене переселення, свідчення страшних подій. Нині понад 10 млн людей в Україні потребують психологічної допомоги. Щоб надати її на належному рівні, Міністерство охорони здоров’я України за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я і партнерів створює ефективні освітні курси для посилення професійних компетенцій фахівців первинної ланки.

*За кількістю переглядів

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Установлено, що серцевий напад значно підвищує ризик інших захворювань 19.02.2024 Кардіологія Терапія та сімейна медицина Установлено, що серцевий напад значно підвищує ризик інших захворювань

Дослідники з Університету Лідса (Великобританія) проаналізували понад 145 мільйонів записів, що стосуються кожного дорослого пацієнта, госпіталізованого протягом дев’яти років, щоби визначити ризик довгострокових наслідків для здоров’я після серцевого нападу, – це найбільше дослідження такого роду. Незважаючи на те, що серцевий напад є серйозним і небезпечним для життя станом, за оцінками Британського кардіологічного фонду, сьогодні понад 7 із 10 людей виживають після них, якщо отримують швидку та невідкладну допомогу, спрямовану на відновлення припливу крові до серцевого м’яза. За висновками дослідників, у пацієнтів, які перенесли серцевий напад, подальші захворювання розвивалися набагато швидше, ніж у людей того ж віку та статі, які не мали його....

16.02.2024 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій 19-25 лютого

...

15.02.2024 Терапія та сімейна медицина Урологія та андрологія Роль фібробластів у забезпеченні еректильної функції чоловіків

Згідно з новим дослідженням на мишах, опублікованим у Science науковцями із Каролінського інституту, регулярна ерекція може бути важливою для підтримки еректильної функції. Учені виявили, що підвищена частота ерекцій призводить до появи більшої кількості фібробластів, які забезпечують ерекцію, і навпаки, менша – до зменшення кількості цих клітин. Фібробласти є найпоширенішими клітинами у статевому члені як мишей, так і людей, але раніше ними нехтували в дослідженнях. ...