Головна Новини Кардіологія та кардіохірургія Біоінженери представили найменший у світі кардіостимулятор, що активується світлом і є біорозкладним

4 квітня, 2025

Біоінженери представили найменший у світі кардіостимулятор, що активується світлом і є біорозкладним

Біоінженери представили найменший у світі кардіостимулятор, що активується світлом і є біорозкладним

Інженери Північно-Західного університету (Іллінойс, США) розробили крихітний кардіостимулятор, який за розмірами подібний до рисового зернятка. Хоча апарат може працювати із серцями будь-якого розміру, він особливо добре підходить для маленьких сердечок новонароджених із вродженими вадами. Кардіостимулятор працює в поєднанні з невеликим бездротовим пристроєм, який кріпиться на грудях пацієнта для контролю роботи серця. Коли прилад виявляє нерегулярне серцебиття, він автоматично випромінює світловий імпульс, який активує кардіостимуляцію. Ці короткі імпульси, які проникають через шкіру, грудину та м’язи пацієнта, допомагають контролювати ритм.

Розроблений для пацієнтів, яким потрібна лише тимчасова стимуляція, кардіостимулятор легко виводиться, коли він більше не потрібен. Усі компоненти пристрою є біосумісними, тому вони природним чином розчиняються в організмі, не потребуючи хірургічного видалення. Дослідження вчених було опубліковано в журналі Nature. Науковці вже встигли продемонструвати ефективність свого винаходу на серцях різних тварин, а також людських органах, отриманих від померлих донорів. «Наскільки нам відомо, ми розробили найменший у світі кардіостимулятор», – зазначив професор Джон А. Роджерс, який керував розробленням пристрою.

Відповідно до поточних стандартів лікування, хірурги приєднують електроди до серцевого м’яза під час операції. Дроти від електродів виходять із передньої частини грудної клітки пацієнта, де вони з’єднуються із зовнішнім кардіостимулятором, який подає струм для контролю серцевого ритму. Коли тимчасовий кардіостимулятор більше не потрібен, лікарі видаляють електроди. Потенційні ускладнення таких втручань – інфікування, зміщення, розриви або пошкодження тканин, кровотечі та утворення тромбів. Змінюючи склад і товщину матеріалів у нових мініатюрних кардіостимуляторах, команда науковців може передбачити точну кількість днів, упродовж яких пристрій буде функціонувати до біорозкладання.

Головна група пацієнтів, на яку орієнтувалися інженери, - новонароджені. За статистикою, 1 % немовлят мають вроджені вади серця, і таким пацієнтам потрібна тимчасова кардіостимуляція після операції. Приблизно через сім днів серця більшості пацієнтів відновляються самостійно, проте цей тиждень є критичним для маленьких хворих. Тепер можна буде встановити інноваційний крихітний кардіостимулятор на серце дитини та стимулювати роботу м’яза без потреби в додатковій операції.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41586-025-08726-4

Матеріали по темі Більше