Головна Акушерство та гінекологія Можливості біорегуляційної корекції клімактеричних розладів у жінок

11 січня, 2025

Можливості біорегуляційної корекції клімактеричних розладів у жінок

Клімактеричний період — це природний етап у житті жінки, який пов’язаний із поступовим згасанням функції яєчників, зниженням рівня естрогенів і настанням менопаузи. Ці зміни негативно позначаються на фізичному та психоемоційному стані й значно знижують працездатність і якість життя жінок у віці їхньої найбільшої професійної та соціальної активності. Проблема лікування клімактеричних симптомів, таких як припливи, перепади настрою, порушення сну та інші дискомфортні відчуття, сьогодні не втрачає своєї актуальності. Тож пошук ефективних методів їх полегшення набуває вагомого значення в гінекологічній практиці.

Ключові слова: клімактеричний синдром, менопауза, фітоестрогени, комплексні біорегуляційні препарати, антигомотоксична терапія, Клімакт-­Хеель, Оваріум Композитум, Мулімен.

Серед лікарських засобів, що застосовуються при клімактеричних порушеннях репродуктивної системи у жінок, рекомендованими є гормональні препарати. Однак, попри швидкий та виражений лікувальний ефект, гормональна терапія має ряд побічних ефектів (ПЕ) та протипоказань, таких як захворювання печінки й підшлункової залози, ризик тромбоутворення, розвиток імунодефіциту тощо. Усі ці та багато інших факторів спонукають лікарів обирати більш безпечні методи лікування [1, 2].

Одним із таких напрямів є біорегуляційний підхід, який ґрунтується на застосуванні мінімальних доз активних компонентів комплексних біорегуляційних препаратів (КБП) для корекції різноманітних патогенетичних процесів, зокрема в нейрогормональній системі жінки [2].

! Перевагами призначення біорегуляційної терапії є її «гнучкість» і зручність для використання в гінекології, оскільки вона доступна у звичних лікарських формах, таких як ін’єкції, таблетки, краплі та мазі. Механізм біорегуляційної дії базується на патогенетичних принципах, що забезпечує цілісний підхід до лікування. Така терапія дозволяє уникнути надмірного використання алопатичних засобів і знижує навантаження на органи детоксикації, сприяючи швидкому терапевтичному ефекту при гострих і хронічних захворюваннях. Крім того, КБП, що містять потенційовані надмалі дози діючих речовин, не викликають ембріотоксичних або тератогенних ефектів, а також практично не мають ПЕ і протипоказань (крім деяких препаратів, які не рекомендовані під час вагітності та лактації).

Усі біорегуляційні препарати легко поєднуються зі стандартами терапії, мають чіткий алгоритм складання схем лікування, комплексно діють на саморегуляцію та відновлення організму, що робить їх ефективною й безпечною опцією для широкого кола паієнтів [3]. Позитивний ефект біорегуляційних методів визнаний і відображений у клінічних рекомендаціях МОЗ України, а також у методичних настановах для лікарів [2]. У комплексному лікуванні симптомів менопаузального переходу в жінок ­вагомим чинником є можливість поєднання декількох КБП в одній схемі: це дозволяє полегшити фізичні й психологічні прояви клімактеричних розладів, зменшуючи необхідність у поліпрагмазії та знижуючи ризик ПЕ, харак­терних для традиційних гормональних методів.

Сьогодні на фармацев­тичному ринку ­України широко доступні КБП Клімакт-­Хеель, Оваріум Композитум і Мулімен. До складу препарату Клімакт-­Хеель входять Lachesis, Sanguinaria canadensis, Sepia officinalis, Simarouba cedron, Stannum metallicum, Strychnos ignatii, Sulfur, які чинять біологічну стимулюючу дію на яєчники та внутрішньосекреторні контролюючі системи організму (передню долю гіпофіза, ­гіпоталамус). Згідно з даними Т.Ф. Татар­чук (2001), призначення препарату Клімакт-­Хеель супроводжується зменшенням частоти й ступеня вираженості вегето­судинних порушень у жінок у перименопаузі та ранній постменопаузі, що дозволяє рекомендувати його прийом при клімактеричних порушеннях легкого й середнього ступеня [4].

Цей препарат з успіхом використовується як безпечна альтернатива гормональній терапії, оскільки не викликає розвитку ПЕ. У дослідженні за участю жінок із клімактеричними порушеннями в період менопаузи було показано, що застосування препарату Клімакт-­Хеель рідше супроводжувалося депресивними станами порівняно із групою осіб, які отримували курс гормональної терапії. Можливою причиною таких результатів є те, що серед ефектів даного препарату відмічається профілактичний вплив на розвиток депресії у вразливої групи пацієнтів [5]. Крім того, було показано, що включення КБП (у тому числі Клімакт-­Хеелю) до схеми лікування артеріальної гіпертензії у жінок із клімактеричним неврозом значно знижує частоту нейровегетативних розладів і покращує ефективність гіпотензивної ­терапії. Клімакт-­Хеель сприяє нормалізації артеріального тиску і підвищенню якості життя при хорошій переносимості та сприятливому профілю безпеки, що робить цей препарат корисним при комплексному лікуванні даної категорії пацієнтів [6].

В іншому дослідженні представлені результати порівняння ефективності фітотерапевтичного агента та гомеопатичного препарату Клімакт-­Хеель у лікуванні симптомів менопаузи. Зокрема, результати дослідження продемонстрували, що пацієнтки, які отримували препарат Клімакт-­Хеель, відчували більш значуще покращення клімактеричних симптомів [7].

Враховуючи основні ланки патогенезу психопатологічних і вегетосудинних порушень при клімактеричному синдромі, вагома роль у лікуванні даного стану належить препарату Оваріум Композитум, який чинить регулюючу дію на систему «гіпофіз — яєчники», а також регенеративну дію щодо тканини яєчників, забезпечуючи седативний, трофічний та дренуючий ефекти [1]. Цей препарат, поряд із суіс-органними компонентами Ovarium suis, Placenta totalis suis, Uterus suis, Tuba uterina suis та Hypophysis suis, містить також потенційовані рослинні компоненти Cypripedium parviflorum, Lilium tigrinum, Pulsatilla, Aquilegia vulgaris, Sepia, дія яких спрямована на порушення менструального циклу та функціональні розлади яєчників. Lachesis показаний при ураженнях лівого яєчника, Apisinum – при утворенні кіст правого яєчника, Kreosotum – при запаленнях слизових оболонок органів сечостатевої системи, Bovista і Ipecacuanha – при маткових кровотечах. Mercurius solubilis впливає на запальні процеси, які супроводжуються нагноєннями, Hydrastis – на рясні виділення, а також на схильність до новоутворень. Acidum cis-aconiticum діє як каталізатор циклу лимонної кислоти, а Magnesium phosphoricum підтримує його як важливий мікроелемент, що бере участь у різних мета­болічних і ферментативних процесах [8].

У дослідженні Т.Ф. Татарчук (2005) наводяться дані про те, що застосування препаратів Клімакт-­Хеель, Оваріум ­Композитум, Церебрум Композитум Н і Коензим ­Композитум у пацієнток із лейоміомою матки в перименопаузальному періоді супроводжувалося не тільки швидкою редукцією клінічних симптомів, а й позитивною динамікою концентрації гонадотропних і статевих стероїдних гормонів.

! Даний комплекс лікування мав сприятливий ефект щодо вираженості вегето­судинних і психо­патологічних проявів клімактеричного синдрому, а також відновлення овуляторних цик­лів у частини жінок досліджуванної ­групи. Цей факт може вказувати на протекторну дію КБП щодо можливого розвитку гіпер­проліферативних процесів у матці, зокрема ­таких, як лейоміома [1].

З метою регуляції гормонального фону призначають препарат Оваріум ­Композитум, основними показаннями до застосування якого є стани, пов’язані зі зниженням рівня естрогенів – затримка статевого розвитку, порушення менструальної функції, безпліддя, а також клімактеричні розлади. Оваріум ­Композитум є препаратом, тропним до жіно­чих статевих органів, що зазнають вікових змін; показаний при припливах, метрорагії та ­інших порушеннях, властивих для клімактеричного періоду. Препарат призначають у вигляді ін’єкції 1 раз на тиждень внутрішньом’язово у поєднанні з пероральним прийомом Клімакт-­Хеель у дозі 1 таблетка 2-3 рази на день [9].

У перименопаузальному періоді у жіночому організмі спостерігається зниження продукції власних естрогенів. У цьому випадку безпечним та ефективним є застосування фітоестрогенів, які шляхом зв’язування зі своїми рецепторами зумовлюють естрогеноподібний ефект, зменшуючи клінічні прояви клімактеричного синдрому. Сьогодні на фармацевтичному ринку України наявний препарат ­Мулімен, до складу якого входять компоненти рослинного (Agnus castus, Cimicifuga, Hypericum, Urtica, Gelsemium), мінерального (Calcium carbonicum, Hahnemanni, Kalium carbonicum) та тваринного (Sepia, Ambra) походження. Одним із найбільш вивчених компонентів препарату є циміцифуга, що відноситься до фітоестрогенів, які є природними рослинними речовинами з естрогеноподібною та антиестрогенною дією. Ця дія зумовлена структурною схожістю з естрадіолом. Компоненти циміцифуги також стимулюють апоптоз атипових клітин, модулюють активність проста­гландинсинтетази, за рахунок чого відбувається зменшення спастичного болю в органах черевної порожнини (матці, придатках). Іншим компонентом препарату ­Мулімен є Hypericum – одна з найбільш сильних тонізуючих фітосполук, що призначаються при депресивних станах, пригніченості, а такі компоненти, як Ambra та Gelsemium, – при невротичних ­порушеннях.

! Комплексний біологічний препарат Мулімен за рахунок компонентів, які входять до його складу, відновлює баланс у системі «гіпоталамус – гіпофіз – яєчники» і нормалізує діяльність центральної та периферичної нервової системи, чинить проти­запальний та спазмолітичний ефекти, що дозволяє використовувати його при клімактеричному синдромі [10].

Цікавими є дані дослідження препарату Мулімен у жінок із подразненням підчеревного сплетення у постменопаузі [11]. Його автори описують клінічний випадок ведення 61‑річної пацієнтки, яка протягом 5 місяців страждала від подразнення підчеревного сплетення та відчувала біль при натисканні в ділянці шийки матки та при пальпації лівої й правої крижово-­маткових зв’язок, біль під час статевого акту, порушення душевної рівноваги та безсоння через болісність підчеревини в нічний час. Після прийому препарату в дозі 15-20 крапель 4 рази на день протягом лише 8 тижнів симптоми, за винятком болю при пальпації лівої крижово-­маткової зв’язки, зникли. Через 12 тижнів у жінки повністю купірувалися всі симптоми.

Іще один клінічний випадок, представлений у зазначеному дослідженні, містить дані щодо застосування препарату Мулімен у 70‑річної жінки, яка страждала від подібної сукупності симптомів. І в цьому випадку терапевтичний успіх став очевидним вже через 8 тижнів терапії препаратом Мулімен (у дозі 15-20 крапель 4 рази на день).

В іншому дослідженні було показано вплив препарату Мулімен на обмінно-­ендокринні процеси в жінок у клімактеричному періоді, яким проводили аналіз рівня гормонів гіпофіза (лютеїнізуючого, фолікулостимулюючого гормонів, пролактину, естрадіолу, прогестерону, тестостерону та дегідроепіандростерону) [12]. До початку лікування у жінок спостерігалося підвищення рівнів гонадотропних гормонів – лютеїнізуючого та пролактину. Під час контрольного обстеження після тривалої терапії (від 3 до 12 тижнів) у пацієнток відмічалася тенденція до зниження даних показників на 11,2 та 4,3% відповідно. При цьому не спостерігалося достовірного впливу препарату на рівень естрадіолу та андрогенну активність.

Таким чином, поєднане застосування препаратів Клімакт-­Хеель, Оваріум Композитум і Мулімен позитивно впливає на фізичні та психологічні аспекти клімактеричних розладів, дозволяє відновити баланс у системі «гіпоталамус – гіпофіз – ­яєчники». Така біорегуляційна корекція не лише має виражений терапевтичний ефект, а й зменшує необхідність у поліпрагмазії та знижує ­ризик ПЕ, характерних для традиційної гормональної терапії.

Список літератури знаходиться в редакції.

Підготувала Ірина Неміш

Реклама

Тематичний номер «Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія» № 5 (61) 2024 р.

Номер: Тематичний номер «Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія» № 5 (61) 2024 р.
Матеріали по темі Більше
Зростання обізнаності про ендометріоз у суспільстві створило очікування, що тазовий біль завжди можна візуалізувати під час лапароскопії. Це сформувало переконання,...
Застосування протоколу прискореного відновлення після операції (Enhanced Recovery After Surgery, ERAS) є сучасним, науково обґрунтованим підходом до періопераційного ведення пацієнтів,...
Інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ) і пов’язані з ним передракові ураження шийки матки є глобальною проблемою охорони здоров’я, що потребує...
У рамках науково-­практичної конференції з міжнародною участю «Акушерство, гінекологія, репродуктологія: сьогодення та перспективи» особливу увагу привернули доповіді, присвячені актуальній проблемі...