«Всі мої пацієнти з України надзвичайно сильні та сміливі люди». Понад 100 лікарів надають безкоштовну медичну допомогу українцям

07.05.2022

Ескалація війни в Україні спричинила утворення складної гуманітарної кризи. Бойові дії перешкоджають доступу до медичних послуг і товарів першої необхідності тим, хто потребує їх найбільше. Після розгортання російської агресії проти України ViveoCares Foundation, неприбуткова громадська організація, що базується в Естонії, заснувала ініціативу «Телемедицина без кордонів» для лікарів з усього світу, які хочуть підтримати українських громадян. Лікарі 11 національностей уже доєдналися до платформи та консультують українців трьома мовами – англійською, українською й російською.

«Кожен має робити те, що він вміє робити найкраще, щоб допомогти українцям зараз. Ми, лікарі, можемо допомогти», – вважає спеціаліст загальної медицини з клініки Prospect Medical Caspian (Казахстан, м. Алмати) Сергій Агібалов. Він був одним із перших лікарів, що доєдналися до ініціативи.

Поки деякі учасники платформи Viveo Health, як, наприклад, лікарка Ольга Луцюк, вирушили у 10-денну медичну подорож, щоб допомагати українським біженцям від російського вторгнення, до польсько-­українського кордону, інші знайшли спосіб допомагати на відстані. «Деякі мої колеги мали можливість збирати медичне обладнання та гроші, щоб надати гуманітарну допомогу Україні. Але для багатьох із нас, хто хоче зробити внесок, надаючи власні професійні знання та експертизу, онлайн-консультації – чудовий спосіб допомагати людям, які цього потребують», – додає Світлана Блітцштейн, лікар-невролог, що спеціалізується на вегетативних розладах у Dysautonomia Clinic, і професор неврології у Школі медицини та біомедичних наук Якобса.

Понад 100 лікарів із найкращих медичних закладів з усього світу вже відкрили власні календарі на платформі Viveo Health, щоб надавати безкоштовні медичні консультації для людей в Україні. «Ми привілейовані волонтерити в такий спосіб. Платформа «Телемедицина без кордонів» дозволяє надавати цінну медичну допомогу людям в Україні, які зараз живуть у самому епіцентрі війни. Багато українців не мають доступу до їхніх місцевих лікарів, тим більше що багато лікарень й аптек в Україні зруйновані. Українцям потрібна медична допомога. Завдяки онлайн-консультаціям я можу проаналізувати симптоми пацієнта й запропонувати можливу діагностику та опції лікування, що можуть бути застосовані у тих умовах, поки вони знаходяться вдома чи в укритті, – розповідає Світлана Блітцштейн. – Я вважаю, це чудово, що програма телемедицини надає нам можливість робити свій внесок у такий спосіб»

Поки медичні заклади зосереджені на пацієнтах із невідкладними станами, інші проблеми зі здоров’ям набирають загрозливих масштабів. Під час війни криза в охороні здоров’я – недостатній доступ до поліклінік та до лікування, спалахи хвороб, недоїдання – часто вбиває більше людей, ніж бомби та кулі. Лікар Сергій Агібалов спостерігає зростання випадків захворюваності на COVID: «Багато пацієнтів, що вже проконсультувалися в мене, мають симптоми COVID». Серед інших поширених причин звернень: лихоманка, висип, діарея, панічні атаки в дітей та дорослих, різні ускладнення вагітності та процесу грудного вигодовування.

Деякі люди знаходяться в безпечніших регіонах із доступом до аптек та до медичних закладів. Однак багато українців перебувають у містах, що активно обстрілюються, де взагалі не залишилося закладів інфраструктури та медичної допомоги. Вони залишилися сам на сам зі своїми проблемами зі здоров’ям та хвилюваннями. Онлайн-доступ до лікарів допомагає забезпечувати пацієнтів інформацією про те, як можна вирішити проблему в обставинах, що склалися», – зазначає Світлана Блітцштейн.

Лікарі погоджуються, що вони не можуть надати всієї потрібної допомоги, знаходячись так далеко від українських пацієнтів. Але вони у змозі надати найбільш актуальну інформацію та поради, що будуть найбільш дієвими в обставинах війни. Колишня медична сестра та лікар-педіатр із Києва Юлія Саф’яновська, яка зараз працює асистенткою кардіолога в Нью-Йорку, розповідає, що телемедицина дає можливість пацієнтам із хронічними хворобами поспілкуватися з лікарем. «Ми можемо надати їм допомогу, аби вони могли трохи заспокоїтися», – додає вона.

«Моєю першою пацієнткою була 20-річна жінка з низкою психіатричних проблем, – ділиться лікарка Світлана Блітцштейн. – Вона самостійно втекла до іншої країни. Її рідні та друзі залишилися в Україні. На новому місці в неї немає ані родичів, ані друзів. Молода жінка зіштовхнулася з проблемами, оскільки ліки, що вона приймає для лікування й підтримання свого стану, мали скоро закінчитися. Найкраща порада, яку я могла дати в цьому випадку, – це пошукати ті ж або подібні за діючими речовинами ліки в новій для неї країні й не припиняти раптово прийом ліків та не змінювати на інші препарати, поки вона проживає самостійно. Якби вона проживала з рідними чи друзями, то перехід на інший препарат був би безпечним, адже за нею могли б наглянути у випадку, якщо вона почуватиметься погано»

Світлана Блітцштейн додає, що онлайн-консультації для людей із регіонів, які потерпають від активних бойових дій, – це, на жаль, зовсім інша історія. Пацієнти звідти не мають доступу до лікарів і ледве мають доступ до ліків. «Я консультувала одну жінку, у якої чоловік мав затримку мови. За описом, це виглядало або як судоми, або як мікроінсульти. У них не було жодного доступу до медичних закладів та можливості виміряти кров’яний тиск. Найбільш відповідною порадою у цьому випадку було давати чоловіку аспірин щодня, щоб запобігти великому інсульту, якщо раніше він переніс мікроінсульти, – пояснює лікарка. – Ви маєте покладатися на ваше клінічне судження й вирішувати негайно, які дії будуть оптимальними в обставинах, що склалися».

Засновник та СЕО Viveo Health Рауль Калло закликає медичних працівників – лікарів, медсестер, терапевтів та інших медичних експертів підтримати українців. «Перехід від фізичних консультацій до телемедицини не лише дозволяє міжнародним медичним працівникам надавати допомогу українцям, постраждалим від російської агресії, а й врятувати деяким людям життя», – наголошує він.

Лікарі можуть самостійно налаштувати свій розклад консультацій. Вони можуть структурувати свої волонтерські зусилля таким чином, щоб не перешкоджати своїй регулярній практиці. Лікар Сергій Агібалов додає, що жертвувати 2-3 години щодня для консультацій – це не надто велика справа, але це може істотно змінити життя для деяких людей.

Якщо ви медичний професіонал, що бажає долучитися до кампанії допомоги українцям, або якщо ви самі потребуєте медичної допомоги – відвідайте веб-сайт проекту: https://viveohealth.com/ukraine.

Якщо ви бажаєте зробити пожертву, щоб підтримати лікарів та українців, приєднуйтеся до збору коштів на платформі Raisely: 
https://viveo-cares-for-ukraine.raisely.com.

Тематичний номер «Хірургія, Ортопедія, Травматологія, Інтенсивна терапія» № 1-2 (49-50), 2022 р.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Хірургія, ортопедія та анестезіологія

16.03.2024 Хірургія, ортопедія та анестезіологія Лікування розладів ковтання у пацієнтів відділення інтенсивної терапії

Дисфагія є поширеним явищем у пацієнтів відділення інтенсивної терапії (ВІТ), але вона часто залишається недостатньо розпізнаною та неконтрольованою, незважаючи на те що пов’язана з небезпечними для життя ускладненнями, тривалим перебуванням у ВІТ та госпіталізацією. Запропонований у статті експертний висновок щодо діагностики й лікування дисфагії розроблений на основі доказових клінічних рекомендацій та думок лікарів-практиків. Автори рекомендують прийняти ці клінічні алгоритми для надання стандартизованої та високоякісної допомоги, яка передбачає своєчасний систематичний скринінг, оцінку та лікування дисфагії в екстубованих пацієнтів і пацієнтів із трахеостомою у ВІТ. ...

16.03.2024 Хірургія, ортопедія та анестезіологія Контроль болю в хірургії ран та трофічних дефектів м’яких тканин різної етіології

Больовий синдром при хронічних ранах є рутинним явищем хірургічної практики. Рана вважається такою, що тривало не загоюється, якщо, незважаючи на відповідну терапію та достатній термін лікування (4-6 міс), відсутні або практично відсутні ознаки загоєння. Неопіоїдні та опіоїдні анальгетики є основними препаратами, що застосовуються для лікування больового синдрому при ранах. На науково-практичній конференції «Міждисциплінарний підхід у лікуванні коморбідних хірургічних пацієнтів», що відбулася наприкінці 2023 року, тему менеджменту хронічної ранової хвороби представив у доповіді «Контроль болю в хірургії ран та трофічних дефектів м’яких тканин різної етіології» завідувач кафедри хірургії та судинної хірургії Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика (м. Київ), доктор медичних наук, професор Сергій Іванович Саволюк. Ключові слова: ранова хвороба, трофічна виразка, ВАК-терапія, больовий синдром, нестероїдні протизапальні препарати, Дексалгін®....

16.03.2024 Хірургія, ортопедія та анестезіологія Підтримка статусу вітаміну D та кальцію у пацієнтів ортопедо-травматологічного профілю: первинна і вторинна профілактика переломів та оптимізація відновних процесів

Актуальність проблеми переломів на сьогодні не залишає сумнівів, зокрема в контексті старіння населення та поширеності остеопорозу. Кальцій та вітамін D, виконуючи ключову роль у формуванні та підтриманні щільності кісткової тканини, є необхідними елементами для успішної профілактики переломів, особливо у вразливих груп населення. Також важливим є достатній рівень кальцію та вітаміну D в організмі для оптимального зрощення переломів і посттравматичної зміни кісток. У цьому контексті велике значення має вибір конкретного комплексу Са + D із позицій ефективності, безпеки та високого комплаєнсу. Ключові слова: остеопороз, крихкість кісток, кальцій, вітамін D, профілактика переломів. ...

16.03.2024 Хірургія, ортопедія та анестезіологія Центральні венозні катетери: використання та профілактика ускладнень

З установленням центральних венозних катетерів (ЦВК) пов’язані різноманітні ускладнення, включаючи ті, що зумовлені безпосередньо введенням і/або доступом, через який уводиться катетер, а також віддалені (>1 тижня) ускладнення, такі як дисфункція катетера, стеноз або тромбоз центральної вени та розвиток інфекції. Кількість і тяжкість ускладнень зростають зі збільшенням розміру катетера, кількості використовуваних катетерів та часу їх перебування в організмі. У статті наведено огляд сучасних даних щодо ускладнень, пов’язаних із ЦВК, а також стратегії їх профілактики та лікування. Ключові слова: центральний венозний катетер, ускладнення, пункція артерії, пневмоторакс, тромбоз центральної вени, інфекції кровотоку, дисфункція катетера. ...