6 листопада, 2021
Лікування гемороїдальної хвороби: сукральфат та флеботонік
Гемороїдальна хвороба – надзвичайно поширене захворювання, яке характеризується наявністю випадіння слизової оболонки прямої кишки та варикозом гемороїдальних сплетень. Консервативна терапія при геморої спрямована на зменшення кровотечі, болю та свербежу. Флеботонік на основі мікронізованої очищеної флавоноїдної фракції (МОФФ) уже зарекомендував себе як ефективний засіб для лікування симптомів геморою, так само як і сукральфат показав хороші результати у зменшенні болю та свербежу при гемороїдальній хворобі. У статті представлено досвід комбінованого застосування МОФФ та сукральфату у вигляді ректальної мазі для зменшення болю й набряків та контролю свербежу при гемороїдальній хворобі.
Ключові слова: мікронізована очищена флавоноїдна фракція, ректальна мазь сукральфат, гемороїдальна хвороба, періанальний біль, періанальний свербіж.
Гемороїдальна хвороба є дуже поширеною проктологічною проблемою, що визначається як симптоматичне збільшення та дистальне зміщення кавернозних сплетень прямої кишки (Lohsiriwat V., 2012). Клінічно геморой характеризується безболісною ректальною кровотечею під час дефекації з/без випадіння гемороїдальних вузлів з анального каналу (van Tol R.R., 2020). За відсутності пролапсу прямої кишки першочергово рекомендована консервативна терапія. Хірургічне втручання показане при внутрішньому геморої високого ступеня тяжкості, за появи ускладнень або якщо консервативні методи виявилися неефективними (Gallo G., 2020). Закрепи та порушення акту дефекації (наприклад, перенапруження, тривале сидіння та часте спорожнення кишечника) можуть погіршувати стан пацієнтів із симптоматичним гемороєм. Модифікація дієти і навчання правильної поведінки у туалеті – це дві найголовніші складові лікування геморою (Aziz Z., 2018).
Протягом багатьох років з’являлися численні системні та місцеві препарати для терапії гемороїдальної хвороби. Ефективність флеботоніка МОФФ при лікуванні симптомів гемороїдальної хвороби була підтверджена у багатьох дослідженнях (Caetano A.C., 2019).
Поява нової ректальної мазі на основі сукральфату та екстрактів трав (екстракту календули, листя гамамелісу й ромашки) для застосування її у комплексній терапії пацієнтів із гемороїдальною хворобою стало ще одним із можливих варіантів покращення ефективності лікування.
Лікування гемороїдальної хвороби
Основною метою лікування геморою є контроль гострих симптомів. MОФФ – один із найпоширеніших флеботонічних препаратів для перорального використання, який застосовують у лікуванні геморою. Його ефективність зумовлена тим, що флавоноїди підвищують тонус судин, зменшують венозну ємність та проникність капілярів, покращують лімфодренаж і мають протизапальну дію (Gallo G., 2020).
Сукральфат – алюмінієва сіль октасульфату сахарози – понад три десятиліття використовується як цитопротекторний засіб для лікування виразкових захворювань шлунково-кишкового тракту. Він має антимікробну та антиоксидантну активність, стимулює секрецію простагландину Е2 та подальше посилення кровотоку й утворення слизу, а також активує вироблення епідермального фактора росту, що веде до посилення ангіогенезу (Alvandipour M., 2016). На прикладі трьох клінічних випадків було показано ефективність проведеного комбінованого лікування, яке крім перорального флеботоніка включало призначення ректальної мазї на основі сукральфату й рослинних екстрактів. Пацієнти оцінювали результат лікування через три тижні за показниками зменшення болю, набряків та свербежу. Також було оцінено загальну задоволеність лікуванням за шкалою від 0 до 5.
Клінічні випадки
Випадок 1
Жінка, 40 років, мала в анамнезі двоє природних пологів, без іншої значної патології, звернулася зі скаргами на періанальний біль, свербіж та кровотечу. При об’єктивному огляді у хворої було виявлено пролапс гемороїдальних вузлів III ступеня, пов’язаний із тромбозом гемороїдального сплетення. Пацієнтка протягом 3 тижнів двічі на день отримувала МОФФ 500 мг перорально і двічі на день застосовувала місцево ректальну мазь на основі сукральфату та рослинних екстрактів. Біль та набряки поступово зменшувалися протягом перших 2 тижнів і зникли на третьому тижні лікування. Задоволеність лікуванням пацієнтка оцінила у 4 бали.
Випадок 2
Жінка, 58 років, звернулася до лікаря із приводу наявності гемороїдального пролапсу III ступеня. В анамнезі – одні природні пологи, артеріальна гіпертензія, діабет 2-го типу та пупкова грижа. Раніше пацієнтка перенесла апендектомію та холецистектомію. Жінка скаржилася на закрепи, ректальну кровотечу та біль. Ректальний огляд хворої показав пролапс гемороїдальних вузлів III ступеня, гіперемію та набряк внутрішнього гемороїдального сплетення. Пацієнтка протягом 3 тижнів двічі на день приймала МОФФ 500 мг перорально і двічі на день застосовувала місцево ректальну мазь на основі сукральфату та рослинних екстрактів. Через 3 тижні комбінованої терапії у неї повністю зникли гіперемія, набряк, біль та свербіж. Жінка оцінила свою задоволеність лікуванням у 5 балів.
Випадок 3
Чоловік, 47 років, скаржився на ректальну кровотечу, періанальний біль та свербіж. При об’єктивному огляді у пацієнта виявлено гемороїдальний пролапс ІІ-ІІІ ступеня з генералізованим набряком слизової. В анамнезі хворого – апендектомія, спленектомія і жодної іншої значної патології. Пацієнт протягом 3 тижнів двічі на день приймав МОФФ 500 мг перорально і двічі на день наносив місцево ректальну мазь на основі сукральфату та рослинних екстрактів. Через три тижні поступово зникли біль та свербіж, а також зменшився набряк. Оцінка задоволеності пацієнта проведеним лікуванням після завершення комбінованої терапії становила 4 бали.
Гемороїдальна хвороба є причиною більшості проктологічних скарг, тому на сьогодні для її лікування існують сотні консервативних та хірургічних методів. Проте підтверджену у клінічних дослідженнях ефективність мають одиниці, а вказівки щодо лікування симптомів геморою часто є суперечливими. З досвіду авторів статті комбіноване застосування MОФФ та ректальної мазі на основі сукральфату й екстрактів трав має сприятливий ефект з точки зору контролю симптомів гемороїдальної хвороби.
Скорочений переклад Анастасії Романової
За матеріалами: Amaturo A., Meucci M., Mari F.S. Treatment of haemorrhoidal disease with micronized purified flavonoid fraction and sucralfate ointment.
Acta Biomed 2020; Vol. 91, N. 1: 139-141
DOI: 10.23750/abm.v91i1.9361.