19 липня, 2025
Інсулінорезистентність як тригер гормонального дисбалансу та феномен системного запалення
16-17 травня у комбінованому форматі з онлайн-трансляцією пройшов науково-практичний майстер-клас «Метаболічний ретрит. Персоналізація менеджменту при СПКЯ, ожирінні, інсулінорезистентності», організаторами якого виступили ВГО «Асоціація гінекологів-ендокринологів України» та ГО «Український міждисциплінарний медичний альянс». У рамках заходу головний науковий співробітник відділу репродуктивного здоров’я ДНУ «Центр інноваційних медичних технологій НАН України», доктор медичних наук, професор Наталія Феофанівна Захаренко презентувала доповідь, у якій розглянула роль інсулінорезистентності як тригера гормонального дисбалансу та феномену системного запалення.
Ключові слова: гормональний дисбаланс, феномен системного запалення, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), інсулінорезистентність, ожиріння, гормональні контрацептиви, Нормоцикл®, Пробіз® Феміна.
Гормональна система жінки залежить від способу життя, віку, індексу маси тіла та соматичних захворювань. Стрес, характерний для населення України, часто призводить до набору ваги, оскільки стрес і ожиріння є взаємопов’язаними. Хронічний стрес порушує синтез статевих гормонів, а надлишкова вага поглиблює дисбаланс. Обидва фактори підтримують хронічне запалення і можуть мати гіперпроліферативні наслідки.
Стрес і ожиріння порушують овуляцію, спричиняючи ановуляцію, дефіцит прогестерону та надлишок естрогенів. Це призводить до дисменореї, неплідності, невиношування вагітності, гіперплазії ендометрія, ендометріозу, проблем грудних залоз. Стрес впливає на синтез пролактину, що поглиблює ановуляторні стани, формуючи полікістоз яєчників із супутніми гіперандрогенією, гірсутизмом, вірилізацією, акне.
Ознаками гормонального дисбалансу у жінок можуть бути головний біль, хронічний висип на обличчі, збільшення апетиту та маси тіла, болісні й нерегулярні менструації, втрата лібідо, проблеми зі сном, розсіяність, постійна втома, зміни у грудних залозах, дискомфорт у животі, сухість піхви, перепади настрою та депресія. Наявність більш ніж трьох вищенаведених ознак є тривожним симптомом, на який слід звертати увагу.
У продовження своєї доповіді професор Н.Ф. Захаренко навела досить показовий випадок із клінічної практики.
Клінічний випадок
Пацієнтка В., 26 років, звернулася зі скаргами на порушення менструального циклу (МЦ), загальну слабкість, пригніченість. Менструації рідкі, 4-5 разів на рік, дуже рясні, болісні. Одного разу в ургентному порядку госпіталізована з кровотечею, виконано вишкрібання порожнини матки. Гістологічна відповідь: «Залозиста гіперплазія ендометрія».
Анамнез. Менструації з 11 років, нерегулярні, але такими рідкими раніше не були. Періодично, з віку 17-18 років, бувають прояви вагінального кандидозу; приймає антимікотики, останній прийом флуконазолу напередодні.
Завжди мала надлишкову масу тіла, «стрибок» у наборі ваги пов’язує з початком менструацій. За останні 2 роки особливо відзначає набір ваги, що пояснює режимом роботи (працює вночі) та емоційними перенавантаженнями. Завжди страждала від акне та гіпертрихозу.
У віці 17 років почала терапію акне (КОК), стан шкіри значно покращився. Через 5 років припинила застосування – проблема зі шкірою відновилася, а порушення МЦ стали більш вираженими. В останні роки суттєво набрала вагу, погіршився настрій, з’явилася плаксивість, що спонукає «заїдати» проблеми, лежати, плакати. Пацієнтка заміжня, її стан псує стосунки з чоловіком та друзями. Усвідомлює, що потрібно знижувати масу тіла. Неодноразово дотримувалася дієт, але згодом припиняла їх, і надлишкова вага поверталася.
Об’єктивно: пацієнтка з надлишковою вагою. Зріст – 168 см, маса тіла – 89 кг, індекс маси тіла – 31,53 кг/м2. Окружність талії – 97 см. На шкірі прояви гіпертрихозу. Накопичення жиру переважно у верхній частині тулуба. Артеріальний тиск – 120/60 мм рт. ст.
Дані ультразвукового дослідження органів малого таза: Аденоміоз? Синдром полікістозних яєчників (візуалізуються мультикістозні яєчники). Гіперплазія ендометрія (38‑й день МЦ, товщина ендометрія – 22 мм).
Рекомендовано дообстеження: тиреотропний гормон, лептин, індекс вільного тестостерону, дегідроепіандростерон-сульфат, індекс НОМА, 25‑гідроксивітамін D, дигідротестостерон, ліпідний профіль.
Пацієнтці одразу призначено дидрогестерон 20 мг протягом 5 днів (можна призначати мікронізований прогестерон у дозі 200 мг).
Жінка прийшла на прийом після отримання результатів обстеження. На фоні відміни препарату дидрогестерону почалася менструація, під час якої з метою знеболення приймала німесулід.
Результати досліджень: індекс НОМА – 4,2, вітамін D – 58 нг/мл, лептин – 52,6 нг/мл, загальний холестерин – 7,02 ммоль/л, ліпопротеїди високої щільності – 0,9 ммоль/л, ліпопротеїди низької щільності – 4,0 ммоль/л, тригліцериди – 2,41 ммоль/л, загальний холестерин – 1,98 нмоль/л, індекс вільного тестостерону – 3,62 нмоль/л, дигідротестостерон – 496 пг/мл, пролактин – 28 нг/мл, рідинний ПАП-тест – відсутність внутрішньоклітинних уражень або злоякісності.
Дані бактеріального посіву: виявлено дріжджоподібні гриби роду Candida, а також Enterococcus faecalis у помірній кількості.
Спікер зазначила, що менархе потребує критичної жирової маси (лептин сигналізує гіпоталамусу про достатність енергетичних запасів для вагітності), а його вік корелює з ризиком метаболічних захворювань, особливо при ожирінні. Статеве дозрівання є інсулінорезистентним станом: у пубертаті чутливість до інсуліну знижується на 30%, підвищуються рівні глюкози та інсуліну натще, знижується індекс дислокації глюкози.
За достатнього харчування формується адекватний зворотний зв’язок між гонадотропними гормонами та статевими стероїдами. Тестостерон, естрадіол, прогестерон синтезуються у правильних співвідношеннях, формуючи жіночий фенотип. Недостатнє харчування призводить до низьких рівнів статевих стероїдів, ановуляції через брак ресурсів для стероїдогенезу. При ожирінні інсулінорезистентність зумовлює зниження рівня прогестерону й підвищення лептину, лютеїнізуючого гормону, тестостерону, створюючи умови для полікістозу яєчників та розвитку синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ). Для таких випадків характерні ранні менархе й адренархе, початок порушень МЦ, надлишкова маса тіла та початкові прояви гіперандрогенії в дитячому й підлітковому віці. Поява й різке прогресування симптомів гіперандрогенії та порушень МЦ у дорослому віці потребують особливої настороженості щодо андроген-продукуючих пухлин.
Зазвичай ознаки СПКЯ діагностують при обстеженні з приводу безпліддя. Також частим клінічним сценарієм є призначення підліткам комбінованого орального контрацептиву через порушення МЦ або акне, але після його відміни спостерігають аменорею та збільшення проявів акне. У цьому разі необхідно виключити первинну яєчникову недостатність та інші причини аменореї, дослідити функцію печінки. Встановлення діагнозу може потребувати часу, тому з призначенням гормональної терапії поспішати не слід.
Завдання менеджменту в наведеному клінічному випадку полягало в тому, щоб довести: медикаментозна терапія не є альтернативою перманентної модифікації способу життя. Вкрай важливими елементами лікування є дієта, фізична активність, регулярні огляди. Лікар не повинен допустити віддалених наслідків для здоров’я – цукрового й гестаційного діабету, серцево-судинних порушень, гіперплазії ендометрія – паралельно з вирішенням нагальних проблем: гірсутизму, акне, кандидозу, дисбіозу, безпліддя, депресії. Спікер зауважила, що досягнення регулярних менструацій, особливо за допомогою гормональних контрацептивів, не є первинною метою. У подальшому необхідне планування вагітності й, за потреби, прегравідарна підготовка.
Пацієнтці рекомендовано:
- дотримання дієти;
- модифікація способу життя (заняття з тренером та дієтологом);
- метформін або аналоги 1000 Од щодня протягом 3 міс;
- інозитоли (міо- та D-хіро-інозитол) протягом 4 міс;
- вітамін D 5000 МО 2 рази на день протягом 2 міс
із моніторингом рівня 25(ОН)D через 2 міс; - Нормоцикл® по 2 капсули 2 рази на добу впродовж 6 міс;
- Пробіз® Феміна по 1 капсулі на день впродовж 3 міс.
Професор Н.Ф. Захаренко зазначила, що у своїй практиці пацієнткам із СПКЯ, як правило, рекомендує приймати Нормоцикл® (фармакологічна компанія ТОВ «Органосін Лтд») тривало, оскільки комплекс являє собою дуже вдалу рослинну композицію:
- симплокос кистьовий 125 мг – підтримує баланс рівнів фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів, сприяє відновленню морфологічної структури яєчників та їхньої чутливості до гормонів;
- спаржа кистьова 100 мг – забезпечує лігацію з надмірно активованими естрогенними рецепторами, є каталізатором перетворення надлишку естрадіолу на малоактивний естрон;
- солодка гола 50 мг – відповідає за «згладжування» піків рівня естрогенів, має антиандрогенну дію;
- куркума довга 25 мг – чинить антимікробний та протизапальний ефект, нормалізує клітинний метаболізм.
Завдяки застосуванню фітокомплексу Нормоцикл® мінімізуються ефекти надлишку естрогенів, вплив гіперандрогенії. Таким чином досягається нормалізація гонадотропного впливу, протизапальна та протипухлинна дія, корекція гіперестрогенії та гіперандрогенії.
Спікер також наголосила на доцільності призначення даній пацієнтці Пробіз® Феміна (ТОВ «Органосін Лтд») для підтримки балансу кишкової та вагінальної мікрофлори. Мікрофлора піхви є унікальною та індивідуальною і являє собою певний захищений мікробіом, який залежить від рівня естрогенів і складу бактерій, присутніх у піхві. Водночас вагінальна мікрофлора знаходиться в балансі з мікрофлорою кишечника. Саме кишечник – головний «диригент» здоров’я організму, навіть психоемоційного стану, адже сьогодні доведено, що близько 90% усіх відомих хвороб людини зумовлені патологією кишечника. У нормі 90% загальної мікрофлори піхви становлять лактобацили. У той же час пасаж лактофлори по кишечнику супроводжується її накопиченням саме в дистальних відділах, і заселення піхви лактобацилами відбувається саме з дистального відділу кишкового тракту. Тому колонізація кишечника адекватною кількістю мікроорганізмів забезпечується прийомом пре- і пробіотиків.
Можливими шляхами корекції дисбіозу піхви є:
- усунення екзогенних і ендогенних факторів дисбіозу;
- створення оптимального рН-середовища;
- корекція ендогенної мікробіоти;
- застосування антибактеріальних засобів за необхідності, а також антимікотичних, антипротозойних препаратів, бактеріофагів;
- призначення пре- і пробіотиків.
Пробіз® Феміна являє собою комплекс живих лакто- і біфідобактерій: Lactobacillus acidophilus – 2,0Ч109 КУО, Lactobacillus rhamnosus – 2,0Ч109 КУО, Lactobacillus casei – 1,0Ч109 КУО, Lactobacillus reuteri – 2,0Ч109 КУО, Lactobacillus plantarum – 1,0Ч109 КУО, Lactobacillus fermentum – 1,0Ч109 КУО, Bifidobacterium bifidum – 1,0Ч109 КУО та пребіотик фруктоолігосахарид – 100 мг.
L. acidophilus та L. plantarum – активні продуценти молочної кислоти та бактеріоцинів, які знищують Gardnerella vaginalis іCandida albicans. L. casei і L. fermentum сприяють відновленню нормальної мікрофлори після вагінозів та антибіотикотерапії; крім того, захищають клітини слизової від окисного стресу. Штами L. rhamnosus і L. reuteri схвалені Міжнародною науковою асоціацією пребіотиків і пробіотиків (ISAPP) для підтримки жіночого урогенітального здоров’я.
Присутність пребіотика у складі Пробіз® Феміна забезпечує високу виживаність та підтримку достатньої концентрації лактобактерій, а також накопичення в достатній кількості продуцентів, що закислюють вагінальне середовище.
Ключові переваги комплексу Пробіз® Феміна:
- єдиний пробіотик, що містить найбільшу кількість штамів із доведеною ефективністю;
- стійкість штамів пробіотика до середовища шлунково-кишкового тракту з рН 2,5-8,5;
- забезпечує максимальну продукцію молочної кислоти – до 15,7 г/л;
- містить пребіотик фруктоолігосахарид 100 мг, який стимулює швидкий старт і підвищує колонізаційну здатність лактобактерій. Це забезпечує швидке закріплення на слизовій та відновлення здорової вагінальної мікрофлори.
Результати огляду пацієнтки через 6 місяців. Жінка дуже задоволена своїм виглядом і результатом лікування. Схудла загалом на 11 кг. Окружність талії – 80,5 см. Відзначає поліпшення сну та працездатності. Відвідує басейн і спортзал, має постійний контакт із дієтологом. Іноді дозволяє собі вживати солодощі, але враховує енергозатрати та калорії (узгоджує з дієтологом).
Об’єктивно: без зовнішніх ознак надмірної ваги, дещо підвищеної вгодованості. Планує вагітність.
Дані ультразвукового дослідження органів малого таза: полікістоз яєчників, у лівому яєчнику домінантний фолікул діаметром 16 мм.
Рекомендовано:
- продовжувати прийом комплексу Нормоцикл®;
- застосовувати інозитоли протягом 3 міс.
Отже, організм людини природним шляхом забезпечує стан динамічної рівноваги за рахунок багатьох механізмів регуляції. Серед цих зв’язуючих комунікативних сигналів левова частка належить ендокринній системі. Спосіб життя, стан кишечника, боротьба зі стресом, фізичні навантаження, позитивне мислення – усе це необхідне для підтримки гомеостазу. Кожній жінці важливо підтримувати як гормональний, так і загальний гомеостаз протягом усього життя, чого можна досягти, зокрема, застосуванням фітокомплексу Нормоцикл®.
Підготувала Віталіна Хмельницька
Тематичний номер «Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія» № 3 (64) 2025 р.