Головна Акушерство та гінекологія Терапевтичний потенціал карбоксиметил-β-глюкану при ВПЛ-асоційованих ураженнях шийки матки

11 січня, 2025

Терапевтичний потенціал карбоксиметил-β-глюкану при ВПЛ-асоційованих ураженнях шийки матки

Інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ) і пов’язані з ним передракові ураження шийки матки є глобальною проблемою охорони здоров’я, що потребує ефективних методів профілактики та лікування. Оцінка ефективності місцевої терапії вагінальним гелем на основі карбоксиметил-b- глюкану (COLPOFIX®) у ВПЛ-позитивних пацієнток із передраковими ураженнями шийки матки була проведена на базі Неапольського університету імені Федеріко II, а її результати представлені ​​на 8-му конгресі Європейської федерації кольпоскопії (EFC). Дослідження показало, що терапія COLPOFIX® має позитивний вплив на відновлення вагінальної мікробіоти та епітелізації шийки матки, а також знижує ризик персистенції та прогресування передракових уражень.

Ключові слова: вірус папіломи людини, вагінальна мікробіота, цервікальна інтраепітеліальна неоплазія, передракові ураження шийки матки, кольпоскопія, ПАП-тест, зона трансформації, лейкорея, карбоксиметил-b-глюкан, COLPOFIX®.

ВПЛ є інфекційним агентом, що передається переважно статевим шляхом. Шийка матки демонструє найвищу сприйнятливість до його онкогенного потенціалу [1]. З анатомічної точки зору шийка матки характеризується наявністю таких типів епітелію: екзоцервікального плоского і циліндричного та ендо­цервікального циліндричного. Зона трансформації між цими типами епітелію відзначається біологічною нестабільністю, що створює сприятливі умови для проникнення онкогенних агентів, зокрема ВПЛ, у базальні клітини-­мішені [1].

Епідеміологічні дані свідчать про високу поширеність ВПЛ-інфекції, особливо серед жінок молодого віку, із піком захворюваності у віковому діапазоні 20-30 років. Слід зазначити, що певна частка жінок із групи ризику мають позитивний результат на наявність інфекції, проте без розвитку передракових уражень шийки матки. Інте­грація вірусу у тканини епітелію шийки матки ініціює процес клітинної транс­формації, що призводить до виникнення передракових уражень шийки матки [2, 3].

Сучасні дослідження демонструють значущу кореляцію між імунним статусом та персистенцією ВПЛ. Вагінальна мікробіо­та відіграє ключову роль у модуляції імунної системи жіночих статевих шляхів [4].

Накопичені дані свідчать про зв’язок між персистенцією ВПЛ і змінами кількісного складу вагінальних лактобактерій, а також порушенням балансу мікробіоти. Збалансований стан вагінальної мікробіоти асоціюється із кращою імунною відповіддю на ВПЛ ­[5-8]. Здоровий, зрілий епітелій шийки матки з невеликим розширенням зони транс­формації створює несприятливе середовище для інфікування та персистенції вірусу.

Сучасні висновки про патогенез ВПЛ-асоційованих захворювань зазначають необхідність інфікування не просто епітеліальних базальних клітин, а й специфічних стовбурових клітин епіте­ліальної тканини на ділянці багатошарового плоского епітелію. У шийці матки зона трансформації підтримується спеціалізованим типом клітин, відомим як резервні клітини. Цервікальна інтраепітеліальна нео­плазія (CIN) розвивається переважно в ділянці зони трансформації, оскільки ці клітини не здатні належним чином регулювати експресію вірусних генів, що призводить не до продуктивної, а до непродуктивної, або абортивної, інфекції. Концепція персистенції ВПЛ в епітеліальній стовбуровій клітині після інфікування узгоджується із сучасним розумінням механізмів латентності та реактивації вірусу. У латентну фазу вірус може не виявлятися за допомогою стандартних діагностичних тестів [1, 9].

З огляду на вищезазначене підтримання належного стану здоров’я піхви, покращення стану епітелію шийки матки й оптимізація складу вагінальної мікробіоти можуть розглядатися як перспективні стратегії профілактики інфікування, персистенції ВПЛ, а також прогресування уражень шийки матки.

Метою дослідження було ­оцінити вплив місцевої терапії вагінальним гелем на основі карбоксиметил-b-­глюкану на епітелізацію шийки матки у пацієнток із передраковими ураженнями шийки матки низького ступеня.

Матеріали та методи

До ретроспективного дослідження «випадок – контроль» було включено 784 жінки з позитивними тестами на ВПЛ або з діагнозом CIN 1.

Критерії включення:

  • вік від 18 до 60 років;
  • приналежність до європеоїдної раси;
  • позитивний результат тестування на ВПЛ і/або на CIN 1 при пункційній ­біопсії;
  • відсутність протипоказань до запропонованих методів лікування;
  • відсутність в анамнезі даних про будь-який вид фармакологічного лікування, яке впливає на елементи в поточному або нещодавньому дослідженні (<3 міс);
  • відсутність в анамнезі даних щодо системної патології, яка може позначатися на природному перебігу вірусної інфекції, зокрема імунних розладів і цукро­вого ­діабету.

Усі відібрані жінки пройшли повне клінічне обстеження та подальше спостереження через 6 міс, включаючи гіне­кологічне та фізикальне дослідження, ПАП-тест і/або тест на ВПЛ, а також оцінку стану піхви за критеріями Amsel. Прицільна пункційна біопсія під час кольпоскопії була виконана за наявності зони аномального трансформування.

Досліджувана популяція була розподілена на дві групи:

  • група А: 392 жінки, які отримували лікування вагінальним гелем на основі карбоксиметил-b-глюкану (COLPOFIX®: 1 аплікація/добу 20 днів на місяць протягом 3 міс);
  • група Б: 392 жінки, які не отримували лікування (контрольна група).

Застосовувана терапія ­базується на дії карбоксиметил-b-глюкану, гідро­фільного полімеру, здатного ­утворювати на слизовій оболонці піхви муко­адгезивну плівку, яка захищає від зовнішніх мікробних агентів і допомагає підтримувати та контролювати фізіологічні умови зон обробки слизової оболонки шийки матки і піхви шляхом ­зволоження. ­Карбоксиметил-b-глюкан сприяє підтриманню та/або відновленню вагінальної мікробіоти завдяки пребіотичному ефекту.

У групі А також оцінювали комплаєнс, безпечність лікування та виникнення побічних ефектів або алергічної сенсибілізації.

Результати

Критеріям включення відповідали 725 пацієнток, які завершили спостереження згідно з протоколом: 358 жінок – у групі А і 367 – у групі Б.

Дані дослідження in vivo показали, що вагінальна терапія карбоксиметил-b-глюканом із полікарбофілом може сприяти епітелізації шийки матки. ­Спостерігалося поліпшення картини ектопії (рис. 1, 2) зі зменшенням ступеня тяжкості ектропіону (>2/3) у групі терапії порівняно з контрольною групою, із відповідним прогресуванням метаплазії, а також покращенням поглинання при пробі ­Люголя та зменшенням частки пацієнток із її негативним результатом.

Рис. 1. Зона аномальної трансформації CIN 1 до лікування карбоксиметил-β-глюканомРис. 1. Зона аномальної трансформації CIN 1 до лікування карбоксиметил-β-глюканом

Рис. 2. Зона нормальної трансформації після обробки карбоксиметил-β-глюканом

Рис. 2. Зона нормальної трансформації після обробки карбоксиметил-β-глюканом

Спостережувана метаплазія та покращення поглинання в пробі Люголя були вираженням процесу відновлення ектопії з перетворенням циліндричного епітелію на багатошаровий плоскоклітинний. Це відновлення, ймовірно, передбачає зниження частоти запалення тканин і схильності до розвитку інфекції. Дійсно, було показано, що терапія покращує вагінальне здоров’я пацієнток, які мали клінічні ознаки бактеріального або грибкового вульвовагініту під час першого візиту. ­Терапія сприяла зникненню ­лейкореї, нормалізації рН піхви та негативному тесту Свіфта у значно більшого відсотка жінок порівняно з групою, яка не отримувала терапію.

Досліждення показало, що частота регресії через 6 міс після гістологічної діагностики CIN 1 була значно вищою у групі терапії (23,7%; n=85/358), ніж у контрольній групі (6,8%; n=25/367).

Наявність бактеріального вагінозу пов’язують із затримкою виведення ВПЛ у пацієнтів із CIN, що свідчить про зменшення кількості лактобацил (тип стану вагінальної спільноти [CST] IV) і може відігравати певну роль у цій персистенції. Було також показано, що більша різноманітність вагінальної мікробіоти (CST-IV) пов’язана з більшою тяжкістю уражень CIN [14].

Згідно з результатами стану здоров’я піхви та тканин, у пацієнток, які отримували терапію карбоксиметил-b-глюканом із полікарбофілом, спостерігалосязначне покращення картини ектопії (рис. 1, 2): більша площа (>20%) метаплазії та її підвищена частота у фазі дозрівання зі значним збільшенням поглинання розчину Люголя (рис. 3а).

У групі лікування спостерігалося знач­не покращення показників рН, негативний тест Свіфта та зникнення лейкореї (рис. 3б).

Рис. 3. Індекси епітелізації та здоров’я піхви в досліджуваних групах до і після терапії: а – ектопія, метаплазія, позитивний тест із розчином Люголя; б – pH, позитивний тест Свіфта, лейкореяРис. 3. Індекси епітелізації та здоров’я піхви в досліджуваних групах до і після терапії:

а – ектопія, метаплазія, позитивний тест із розчином Люголя;
б – pH, позитивний тест Свіфта, лейкорея

Негативні результати ПАП-тесту та тесту на ВПЛ були продемонстровані у 37,1 і 39,9% жінок відповідно в основній групі (порівняно з 15,2 і 16,5% відповідно у контрольній групі). Ці дані вказують на негативізацію кольпоскопічної картини зі зменшенням кількості випадків діагностування CIN 1, виявленої частіше у групі лікування. У ­цілому, у загальній популяції через 6 міс спостерігалася регресія уражень за типом CIN 1 приблизно на 20% (із 63,2 до 48,0%).

Пацієнти, які отримували терапію, не повідомляли про жодні побічні ефекти (рис. 4).

Рис. 4. Цитологічні, молекулярні, кольпоскопічні та гістологічні показники в досліджуваних групах до та після терапіїРис. 4. Цитологічні, молекулярні, кольпоскопічні та гістологічні показники в досліджуваних групах до та після терапії

Аналіз факторів ризику персистенції інфекції або ураження показав, що з-поміж факторів, пов’язаних зі способом життя, зокрема тютюнопаління (>10 цигарок на день) призводить до збільшення ризику персистенції ураження приблизно у 2 рази. Наявність ектопії, рН піхви ≥4,5 і позитивний тест Свіфта тягнуть за собою подвоєння ризику персистенції ураження, а наявність лейкореї – у 3,5 раза більший ризик, ніж персистенція ураження. Проведення лікування, навпаки, зменшує цей ризик удвічі.

Таким чином, результати представленого дослідження продемонстрували ефективність вагінального гелю на основі карбоксиметил-­b-глюкану (COLPOFIX®) у лікуванні пацієнток із ВПЛ-інфекцією та CIN 1, а саме:

  • значне покращення епітелізації шийки матки та зменшення ектопії у групі терапії;
  • вищий рівень регресії CIN 1 через 6 міс у групі терапії порівняно з групою контролю;
  • покращення стану вагінальної мікро­біоти, включаючи нормалізацію pH та зникнення лейкореї.

Список літератури знаходиться в редакції.

Реферативний огляд підготувала Анна Сочнєва

За матеріалами: Lavitola G., Della Corte L., De Rosa N. et al. (2020) Effects on Vaginal Microbiota Restoration and Cervical Epithelialization in Positive HPV Patients Undergoing Vaginal Treatment with Carboxy-­Methyl-­Beta-­Glucan. Biomed Res Int. Apr 27;2020:5476389. doi: 10.1155/2020/5476389.

Тематичний номер «Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія» № 5 (61) 2024 р.

Номер: Тематичний номер «Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія» № 5 (61) 2024 р.
Матеріали по темі Більше
Клімактеричний період — це природний етап у житті жінки, який пов’язаний із поступовим згасанням функції яєчників, зниженням рівня естрогенів і ...
Зростання обізнаності про ендометріоз у суспільстві створило очікування, що тазовий біль завжди можна візуалізувати під час лапароскопії. Це сформувало переконання,...
Застосування протоколу прискореного відновлення після операції (Enhanced Recovery After Surgery, ERAS) є сучасним, науково обґрунтованим підходом до періопераційного ведення пацієнтів,...
У рамках науково-­практичної конференції з міжнародною участю «Акушерство, гінекологія, репродуктологія: сьогодення та перспективи» особливу увагу привернули доповіді, присвячені актуальній проблемі...