20 липня, 2025
Імунотерапія для профілактики рецидивуючих бактеріальних інфекцій сечовивідних шляхів
За матеріалами медичного форуму Ukraine Nephro-Urology
У Києві 23 травня відбувся медичний форум Ukraine Nephro-Urology, в рамках якого проведено науково-практичну конференцію, майстер-класи та сателітний симпозіум «Актуальні питання фармакотерапії в нефрології та урології». Доповіді провідних фахівців присвячувалися лікуванню пацієнтів із хронічною хворобою нирок, інфекціями сечових шляхів (ІСШ), раком передміхурової залози тощо. Професор кафедри нефрології та урології Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця (м. Київ), лікар-нефролог вищої категорії КНП «Київський міський центр нефрології та діалізу», доктор медичних наук Ірина Олексіївна Дудар представила доповідь «Імунотерапія для профілактики рецидивуючих бактеріальних інфекцій сечовивідних шляхів». Спікерка під час свого виступу детально висвітлила механізми дії мукозальної вакцини MV140, ефективність якої у пацієнтів із рецидивами ІСШ є доведеною, входить у європейські урологічні протоколи, має позитивні клінічні й економічні ефекти.
Зміни та оновлення щодо урологічних інфекцій у рекомендаціях Європейської асоціації урології (EAU‑2025)
У EAU 2025 року запроваджено нову систему класифікації ІСШ: якщо раніше розрізняли ускладнені та неускладнені ІСШ, то наразі виокремлюють локальні й системні. Оновлено розділ щодо лікування пацієнтів із циститом – додано неантибіотичні методи лікування, також оновлено докази та рекомендації щодо імуномодулювальної профілактики рецидивуючих ІСШ (РІСШ) [1]. Протягом життя на цистит хворіє >50% жінок, а в 20-40% жінок є рецидиви ІСШ: ≥2 епізоди протягом 6 міс або ≥3 епізоди впродовж 12 міс [2, 3].
Що відбувається при ІСШ?
Ірина Олексіївна зауважила, що найчастіше, тобто в 75% випадків, збудником РІСШ є E. coli, у 25% випадків – інші мікроорганізми, зокрема K. pneumoniae, S. saprophyticus, Enterococcus spp., стрептококи групи В, P. mirabilis, P. aeruginosa, S. aureus, Candida spp. [4].
За гострого циститу протягом перших 24 год патогени спричиняють ушкодження тканин, що зумовлює відповідь Т-хелперів 2 типу (Th2), тобто виникає запальна реакція. Активуються регуляторні Т-клітини (Treg) для контролю активації ефекторних клітин шляхом виділення IL‑10. Також активуються Т-хелпери 1 типу (Th1) – поляризовані Т-клітини, які для елімінації внутрішньоклітинних патогенів синтезують і виділяють інтерферон-γ. Активовані Т-хелпери‑17 (Th17) прицільно знешкоджують патогени в слизовій оболонці й екстрацелюлярні патогени шляхом виділення IL‑17. Ця змішана відповідь спрямована на усунення інфекції та підтримання функції сечового міхура [5, 6]. Прояви інфекції зникають, однак пізніше вона знову рецидивує, якщо імунна система не спрацьовує адекватно.
Антибіотикорезистентність (АБР): загальносвітова проблема
У клінічній практиці для лікування пацієнтів із гострим циститом та його рецидивами зазвичай застосовують антибіотики. Водночас розвиток стійкості до антибіотиків є нормальним еволюційним процесом у мікроорганізмів, а через широке та часто неправильне застосування цих засобів він прискорюється.
E. coli пристосувалася до впливу антибіотиків за допомогою ефлюкс-каналів, що викидають антибіотик із бактеріальної клітини, каналів, які перешкоджають його проникненню, а також ензимів, котрі інактивують антибіотики. Геном E. coli змінюється, в результаті чого вона стає нечутлива до того чи іншого антибіотика, її резистентність стрімко зростає. Частка E. coli, стійких до ампіциліну, – 85,32%, до амоксициліну – 82,52%, до тетрацикліну – 60,67%, до триметоприму/сульфаметоксазолу – 57,17% [7].
Доповідачка наголосила, що стійкість до антибіотиків є однією з найпоширеніших причин смерті в усьому світі. За оцінками, в 2019 році зареєстровано 4,95 млн смертей, пов’язаних із АБР [8]. Саме тому у веденні пацієнтів із РІСШ слід застосовувати інші стратегії, зокрема імуномодулювальну профілактику.
Що таке MV140?
Для лікування РІСШ застосовують відомий у всьому світі препарат MV140, в Україні його знають як Уромуне-МВ 140. Це мукозальна бактеріальна імунотерапія для профілактики рецидивуючих бактеріальних ІСШ. Препарат містить цілісні інактивовані бактерії певних штамів: із них 3 грамнегативні бактерії (E. coli – 25%, K. pneumoniae – 25%, P. vulgaris – 25%) та 1 грампозитивна бактерія (E. faecalis – 25%).
Уромуне-МВ 140 застосовують протягом 3 міс по 2 впорскування 1 р/добу, що виконується пацієнтом самостійно. Не описано жодних взаємодій з іншими лікарськими засобами, препарат може застосовуватися одночасно з антибіотиками.
Особливості сублінгвальної імунізації
Застосування сублінгвальної імунізації доцільне та ефективне, адже вона активує назальну лімфоїдну тканину (NALT), лімфоїдну тканину, пов’язану із бронхами (BALT), лімфоїдну тканину шлунково-кишкового тракту (GALT), лімфоїдну тканину сечостатевих шляхів [9].
Сублінгвальне застосування надає можливість впливати на верхні та нижні дихальні шляхи, органи ШКТ, сечостатеві шляхи, кров. У таблиці наведено порівняння сублінгвального введення засобів для імунізації з іншими способами [10, 11].
Таблиця. Порівняння відповіді за участю антитіл SIgA в слизових оболонках залежно від анатомічної локалізації після застосування різних шляхів імунізації |
|||
|
Сублінгвальне застосування |
Назальне застосування |
Пероральне застосування |
Верхні дихальні шляхи |
+++ |
+++ |
- |
Нижні дихальні шляхи |
+++ |
від + до +++ |
- |
Шлунок |
+/+++ |
- |
+/+++ |
Тонкий кишечник |
+++ |
- |
+++ |
Ободова кишка |
? |
- |
± |
Пряма кишка |
? |
- |
± |
Сечостатеві шляхи |
+++ |
++ |
- |
Кров |
++ |
+++ |
+ |
Механізм дії препарату MV140
Уромуне-МВ 140 – це вакцина, яка модулює імунну систему для підвищення стійкості до ІСШ. Лікарський засіб Уромуне-МВ 140 призначений для вторинної профілактики рецидивуючих бактеріальних ІСШ у дорослих пацієнтів.
Діючою речовиною лікарського засобу Уромуне-МВ 140 є бактерії, які є основною причиною ІСШ. Бактерії, що містяться в препараті, повністю інактивовані і не можуть потрапити в кров зі слизової оболонки порожнини рота. Вони активно поглинаються оральними дендритними клітинами. Ці клітини індукують адаптивну місцеву імунну відповідь (місце індукції), яка поширюється на інші тканини слизової оболонки, зокрема в сечовому міхурі (місце ефекту).
Сублінгвальна вакцинація лікарським засобом Уромуне-МВ 140 стимулює специфічну імунну відповідь (Th17/Th1) – головний механізм, задіяний у резистентності до бактеріальних інфекцій сечового міхура. Він також індукує регуляторну відповідь Т-клітин, яка разом із відповіддю Th1 пригнічує шкідливі відповіді Th2, пов’язані з рецидивом інфекції сечового міхура. Ці відповіді спостерігалися in vitro та in vivo в доклінічних дослідженнях. Дослідження in vivo продемонстрували ці реакції в селезінці та віддалених (пахових) лімфатичних вузлах після сублінгвального введення. Ранні відповіді ФНП-α також спостерігаються в сечовому міхурі мишей, імунізованих сублінгвально, після моделювання з бактеріями, що містяться в лікарському засобі Уромуне-МВ 140. В експериментальній моделі інфекції E. coli сечового міхура препарат Уромуне-МВ 140 забезпечував ранній захист, який був пов’язаний зі швидкою відповіддю Т-клітин у сечовому міхурі разом зі збільшенням припливу мієлоїдних клітин у сечу. Крім того, лікарський засіб Уромуне-МВ 140 викликає реакцію антитіл, включаючи імуноглобуліни A, G і M, відносно бактерій, що містяться в його складі. Його фармакодинамічний ефект спрямований на імунну систему.
Ефективність препарату MV140
Уромуне-МВ 140 є однією з найвивченіших вакцин у світі, вона продемонструвала високий профіль ефективності та безпеки в запобіганні ризику рецидивів ІСШ. Ефективність Уромуне-МВ 140 у профілактиці РІСШ доведена результатами багатьох клінічних досліджень ІІ і ІІІ фази в 26 країнах. Із 2010 року Уромуне-МВ 140 доступна в клінічній практиці в різних країнах світу, зокрема в Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії, Нідерландах, Іспанії, Австралії, Новій Зеландії, Чилі. Нещодавно ця сублінгвальна вакцина була схвалена для застосування в Мексиці та Домініканській Республіці, пройшла реєстрацію в Міністерстві охорони здоров’я Канади [2, 3, 13, 16-18, 20, 21].
Є значна кількість досліджень ефективності Уромуне-МВ 140. У результаті випробування, під час якого порівнювали ефективність Уромуне-МВ 140 із профілактикою антибіотиками, зроблено висновок, що вакцина Уромуне-МВ 140 достовірно зменшує кількість епізодів ІСШ порівняно з антибактеріальними препаратами [22]. Вакцина Уромуне-МВ 140 значно відтерміновує ризик нового епізоду ІСШ, збільшуючи тривалість періоду без інфекції. Цей період сягав 180 днів у групі призначення Уромуне-МВ 140 на відміну від групи застосування антибіотиків, у якій вже через 19 днів у пацієнтів виникав новий епізод ІСШ [13].
Доповідачка зауважила, що вакцина Уромуне-МВ 140 захищає як проти бактерій, що входять до її складу, так і проти інших патогенів, тобто забезпечує як специфічний, так і неспецифічний захист, адже активація імунітету відбувається неспецифічно шляхом активації Т-хелперів [13].
Уромуне-МВ 140 застосовувалася в пацієнтів із рефрактерністю до антибіотиків. У 59 із 75 хворих, які завершили дослідження, не було зареєстровано жодної інфекції [23]. За результатами ще одного дослідження, при застосуванні Уромуне-МВ 140 кількість епізодів ІСШ значно зменшилася як у чоловіків, так і в жінок через 3 та 6 міс [15]. Захист, який забезпечує вакцина Уромуне-МВ 140, частково утримується протягом 2 років після початку лікування [24].
Вакцина MV140 знижує частоту РІСШ у жінок в умовах реальної клінічної практики. Також Уромуне-МВ 140 показала високу ефективність у хворих з автоімунними захворюваннями, зокрема тих, хто отримує імунодепресивну терапію: кількість інфекцій значущо знизилася порівняно з попереднім роком. Спостерігалося зниження кількості рецидивуючих інфекцій дихальних шляхів і РІСШ. Кількість ІСШ значно знизилася після першого року лікування в ослаблених пацієнтів [25, 26].
За допомогою шкали SF‑36 вивчали покращення якості життя пацієнтів, яким призначали Уромуне-МВ 140; усі показники якості життя виявилися кращими порівняно з такими у хворих, котрі не отримували вакцини [27].
Препарат Уромуне-МВ 140 має відмінний профіль безпеки. Протягом періоду його післяреєстраційного застосування (2010-2023 рр.) зафіксовано лише 52 випадки небажаних реакцій у >43 900 епізодах отримання лікування (>1,5 млн доз) [28]. За результатами порівняння MV140 із плацебо отримано дані, котрі свідчать про співвідношення ризику (відносний ризик 2,23; 95% довірчий інтервал 1,43-3,47), що є найбільшою різницею серед усіх вакцин, котрі існують на ринку. Результати 3 додаткових когортних досліджень, у яких порівнювали MV140 з антибіотикотерапією, продемонстрували значно вищий відсоток пацієнтів без циститу в групі застосування імуномодулювальної терапії. З доступних імуномодулювальних препаратів ОМ‑89 та MV140 є найвивченішими. Результати для MV140 найперспективніші, рівень доказів – 1А [1].
Економічна ефективність вакцини MV140
Оскільки при застосуванні вакцини MV140 зменшується частота епізодів ІСШ, спостерігають й економічний ефект такого лікування: суттєво знижуються споживання антибіотиків через ІСШ і навантаження на систему охорони здоров’я. Відзначено зменшення витрат на дообстеження хворих удвічі [29].
Висновки
Зростання проблеми АБР потребує пошуку нових ефективних методів лікування та профілактики; особливо це актуально у веденні пацієнтів із РІСШ. Уромуне-МВ 140 – це інноваційна бактеріальна вакцина для імунотерапії з найвищим рівнем доказовості, її внесено до урологічних європейських протоколів. При застосуванні Уромуне-МВ 140 значущо знижуються частота розвитку ІСШ і призначення антибіотиків, зменшується використання ресурсів системи охорони здоров’я, в пацієнтів покращується якість життя [13, 16, 17, 22, 26-28, 30, 31].
Список літератури знаходиться в редакції.
Підготувала Наталія Горбаль
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11-12 (597-598), 2025 р