Дослідження ефективності синтетичних канабіноїдів щодо зниження маси тіла при ожирінні
Учені планують залучити першого пацієнта до пілотного дослідження зі втрати ваги за допомогою набілону – штучного канабіноїду, схожого на активний компонент рослини маріхуани (канабісу).
Як повідомляє доктор філософії Джастін Метісон із Центру наркозалежності та психічного здоров’я Університету Торонто (м. Онтаріо, Канада) у статті в U of T News, – хоча канабіс асоціюється з «раптовим нападом голоду», але, як це не парадоксально, ті, хто регулярно вживає канабіс, насправді мають нижчі ІМТ, ризик ожиріння та діабету проти тих, хто його не вживає.
У своєму інтерв’ю Medscape Medical News Дж. Метісон також пояснив, що було чимало доказів ефективного використання канабіноїдів для схуднення, але, на жаль, ліки, випробувані раніше, зокрема антагоністи канабіноїдних рецепторів (такі як римонабант), мають серйозні побічні ефекти з боку психічного здоров’я людини.
Водночас набілон, схвалений для лікування нудоти, є безпечним і може бути ефективним для зниження ваги в пацієнтів з ожирінням, що підтверджують дослідження за участю тварин. Тому група вчених на чолі з доктором філософії Бернардом Ле Фоллом із кафедри психіатрії, наркоманії медичного факультету Темерті Університету Торонто розробили дослідження доцільності і безпеки такого методу, щоб перевірити цю гіпотезу. За словами доктора Метісона, вони сподіваються побачити ефекти [схуднення] без серйозних психічних наслідків.
Перше дослідження набілону для схуднення при ожирінні
Дельта‑9-тетрагідроканабінол (Δ9-TГК), більш відомий як TГК, є основною психоактивною сполукою, що міститься в рослині маріхуані, і одним із багатьох канабіноїдів.
Доктор Бернард Ле Фолл і його колеги опублікували дослідження, яке показало, що Δ9-TГК зменшував набір ваги в мишей з ожирінням, спричиненим дієтою, але не в худих мишей.
Нинішнє дослідження здійсненності проєкту досліджуватиме потенційний ефект набілону, синтетичного канабіноїду, подібного до природного Δ9-TГК, на схуднення в осіб з ожирінням.
Набілон під торговою маркою Cesamet схвалений Управлінням із санітарного контролю якості харчових продуктів і медикаментів США (Food and Drug Administration, FDA) для лікування нудоти і блювання, спричинених хіміотерапією раку. У Канаді цей препарат представлений під різними торговими назвами, він також є в продажу в аптечній мережі як лікарський препарат загального призначення.
У клінічних дослідженнях найпоширенішими побічними ефектами набілону були сонливість, запаморочення, сухість у роті та відчуття ейфорії.
Дослідники планують залучити 60 чоловіків і жінок віком 25-45 років з ІМТ >30 кг/м2, які раніше не вживали канабіс. Пацієнти будуть рандомізовані на прийом плацебо, низьких (до 2 мг на добу) або високих (до 6 мг на добу) доз набілону протягом 12 тижнів. Набілон випускатиметься як лікарський засіб загального призначення у вигляді капсул по 0,5 мг, які треба приймати двічі на добу.
Первинними кінцевими точками стали безпека (несприятливі та серйозні несприятливі явища) і здійсненність (виключення / відмова від дослідження).
Вторинними – ефективність зниження ваги (зміни маси тіла і черевного жиру).
Іншими вторинними кінцевими точками стали:
- • зміни мікробіому кишечнику (на основі аналізу зразків калу на початку дослідження і на 12-му тиж);
- • рівні в крові метаболічних маркерів, таких як глюкоза, інсулін, холестерин, лептин і ґрелін (на початку дослідження і на 5-, 9- і 12-му тиж);
- • реакція нервової системи у відповідь на зображення їжі та контрольні зображення оцінюватимуться за допомогою функціональної МРТ.
Дослідники очікують отримати результати випробування через 2 роки.
Джерело: Trial Will Test Synthetic Cannabinoid for Weight Loss in Obesity, Marlene Busko, Medscape, Jan 19, 2022.
Підготувала Дарина Павленко
Тематичний номер «Діабетологія, Тиреоїдологія, Метаболічні розлади» № 1-2 (57-58) 2022 р.
СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Ендокринологія
У квітні відбувся Національний терапевтичний конгрес із міжнародною участю «AIM-2023 (Advances in internal medicine – Досягнення у внутрішній медицині)», присвячений широкому спектру актуальних питань різних терапевтичних напрямів. У заході взяла участь старший науковий співробітник ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України» (м. Київ), кандидат медичних наук Юлія Валеріївна Булдигіна. Пропонуємо до уваги читачів огляд її доповіді у форматі «запитання – відповідь»....
Радіаційна небезпека існувала від початку виникнення атомних електростанцій. В умовах війни рф проти України увага всього світу прикута до них, адже наслідки аварії чи ядерної атаки можуть бути масштабними та катастрофічними. У березні 2022 року росіяни захопили Чорнобильську АЕС, а пізніше з’явилася загроза в Енергодарі. Відтоді розпочалися запеклі дискусії стосовно йодної профілактики....
Метформін – найбільш використовуваний протидіабетичний препарат, що покращує толерантність до глюкози, знижуючи як базальний, так і постпрандіальний рівень глюкози в плазмі. Метформін пригнічує продукцію глюкози в печінці та всмоктування глюкози в кишечнику, а також покращує чутливість тканин до інсуліну за рахунок підвищення периферичного поглинання і використання глюкози. Завдяки ефективному зниженню рівня цукру в крові та сприятливому профілю безпеки метформін залишається препаратом першої лінії лікування цукрового діабету 2 типу....
Однією з причин тісного взаємозв’язку цукрового діабету (ЦД) 2 типу та гіперглікемії вважають окислювальний стрес, зумовлений збільшенням кількості продуктів активних форм кисню (AФК), основним джерелом яких у більшості клітин є мітохондрії. Результати різних клінічних досліджень демонструють, що глікемічний контроль є ключовим фактором зменшення серцево-судинних ускладнень, пов’язаних із діабетом (дослідження UKPDS). І тут потрібно зазначити, що метформін та інші гіпоглікемічні препарати захищають ендотелій судин і запобігають розвитку атеросклерозу. ...