Українців навчатимуть онкосвідомості в YouTube
Національний інститут раку запустив всеукраїнський інформпроєкт «ОНКОсвідомість» для підтримки українців у боротьбі з раком
Щороку в Україні діагностують близько 120 тис. нових випадків захворювання на рак, а смертність від нього становить понад 55 тис. щорічно. За даними Національного канцер-реєстру, впродовж останніх років найчастіше виявляють рак молочної залози, легені, колоректальний рак і рак передміхурової залози. Чоловіки хворіють на 19% частіше за жінок. Через війну на 2023 рік прогнози також невтішні, а причинами є невчасне обстеження населення, недоступність медичної допомоги чи неможливість дотримуватися здорового способу життя й уникати стресів. Ще однією причиною та проблемою є необізнаність, непоінформованість і несвідомість українців у питаннях своєчасного виявлення й лікування раку. Щодня пацієнти та їхні родичі стикаються з відсутністю професійної інформації щодо захворювання на рак, інтернетом шириться велика кількість некоректних даних і відвертих міфів, а актуальна інформація щодо сучасних та ефективних методів лікування не завжди доступна.
Для розв’язання проблеми якісного фахового інформування українців Державне некомерційне підприємство (ДНП) «Національний інститут раку» запустило інформаційний YouTube-проєкт «ОНКОсвідомість» (https://www.youtube.com/@onkosvidomist).
«ОНКОсвідомість» – це цикл відеопрограм, у яких провідні фахівці, досвідчені лікарі ДНП «Національний інститут раку» надають вичерпні відповіді на часті запитання пацієнтів і їхніх родичів, розвінчують міфи та дають корисні поради. Проєкт покликаний насамперед підвищити онкообізнаність населення, а також онконастороженість лікарів.
«ОНКОсвідомість» дозволить розширити межі обізнаності, надавши тисячам українців спеціалізовану інформацію про рак. У випусках можна отримати вичерпні відповіді не тільки про своєчасну діагностику раку, а й про те, як і коли необхідно її здійснювати, як стабілізувати психічний стан хворого, як обрати свого лікаря та не помилитися в терапії.
Перший цикл програм розроблено напередодні місяця обізнаності про колоректальний рак за підтримки міжнародної фармацевтичної компанії «Серв’є». Сім інформаційних програм про колоректальний рак будуть з’являтися щодня протягом тижня на YouTube-каналі проєкту https://www.youtube.com/@onkosvidomist.
Колоректальний рак посідає у світі провідні позиції серед онкологічних хвороб: 1,8 млн нових випадків і близько 800 тис. випадків смерті було зафіксовано минулого року.
«За даними Національного канцер-реєстру колоректальний рак посідає друге місце у структурі захворюваності та смертності в Україні. Щороку вперше виявляють близько 15 тис. нових випадків захворювання. З уперше виявлених пацієнтів одного року не проживає близько 25%. Ми маємо говорити з людьми про рак. Відверто, прозоро, постійно, свідомо. Говорити, щоб якісно проінформувати та своєчасно виявити, говорити, щоб підтримати, говорити, щоб допомогти побороти», – розповідає Олена Єфіменко, виконувачка обов’язків генеральної директорки ДНП «Національний інститут раку».
«Онкологія для «Серв’є» є пріоритетним напрямом діяльності з фокусом на інноваційність та терапію важковиліковних видів раку, – говорить Фредерік Фуйю, генеральний директор «Серв’є Україна». – Сьогодні разом з Національним інститутом раку ми запускаємо проєкт, щоб допомогти тисячам українців дізнатись більше необхідної інформації про колоректальний рак. Ми віримо, що це допоможе пацієнтам та їхнім родичам зорієнтуватись у подальших кроках щодо діагностики, лікування, зміни способу життя та інше, а лікарям надасть можливість покращити ефективність спілкування з пацієнтами».
«У проєкті «ОНКОсвідомість» ми з лікарями Національного інституту раку свідомо та простими словами розповідаємо про рак. Ми просимо кожного переглянути уважно перший цикл програм, поширити серед знайомих, привернути увагу друзів, адже це стосується кожного. Тільки разом можна зробити нашу країну здоровою. Тільки разом наблизити перемогу над раком. І чекайте наступних випусків», – ділиться Андрій Шипко, перший заступник директора ДНП «Національний інститут раку», один з авторів і ведучий програм.
***
Наступні цикли програм проєкту «ОНКОсвідомість» будуть присвячені раку молочної залози, легені, передміхурової залози, шлунка та підшлункової залози, раку шкіри та ін. Цикли виходитимуть періодично, через кожні 2 місяці.
Тематичний номер «Онкологія. Гематологія. Хіміотерапія» № 1 (80) 2023 р.
СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Онкологія та гематологія
Сучасне лікування метастатичного недрібноклітинного раку легені (НДРЛ) в Україні базується на клініко-діагностичних аспектах та враховує вітчизняні клінічні настанови й протоколи, а також рекомендації зарубіжних і міжнародних медичних спільнот. Основними складовими лікування є системна хіміотерапія (ХТ), імунотерапія й таргетна терапія. У рамках конференції «Клініко-діагностичні аспекти сучасного лікування метастатичного недрібноклітинного раку легені в Україні» провідні вітчизняні фахівці обговорили сучасні підходи до ведення пацієнтів з НДРЛ, фокусуючи увагу на найбільш ефективних варіантах терапії....
Рецидивна/рефрактерна (р/р) множинна мієлома (MM) є викликом для медичної спільноти, оскільки при цій хворобі рівень смертності високий, а можливості лікування обмежені. Ведення пацієнтів з р/рММ потребує індивідуального підходу, а також використання ефективних і безпечних методів терапії. 31 березня відбулася Рада експертів, на якій провідні фахівці галузі обговорили найбільш проблемні питання ведення пацієнтів цієї групи....
Сьогодні наша країна переживає важкі часи – вже більше року триває повномасштабна війна. Стійкість українського народу, виважена політика влади на чолі з Президентом України, потужна підтримка світової спільноти вселяють надію на нашу перемогу та швидке відновлення країни. Курс на інтеграцію до Європейського Союзу вимагає стрімких змін як на владному, так і громадському рівнях. Кожен на своєму місці повинен робити свій внесок – реформувати, проявляти ініціативу, переймати світовий досвід, застосовувати нові навички на практиці....
25 березня відбулася конференція «Cучасне лікування метастатичного недрібноклітинного раку легені в Україні». Провідні вітчизняні науковці висвітлили ключові проблеми, з якими стикаються клініцисти при веденні пацієнтів з недрібноклітинним раком легені (НДРЛ). Зокрема, фокус доповідей було зміщено саме на аспекти діагностики та сучасні можливості лікування вторинних метастазів у центральній нервовій системі (ЦНС) при НДРЛ....