Рекомендації Європейської комісії, що «змінять життя» чоловіків, які страждають від раку простати

21.10.2023

Клініцисти та дослідники спільно із хворими на рак передміхурової залози підтримали рішення Європейської комісії включити це захворювання до розширених рекомендацій програми скринінгу раку.

Напередодні 2023 року Комісія оновила Рекомендації ЄС, згідно з якими рак передміхурової залози, легень та шлунка додають до списку рекомендацій програми скринінгу (на додачу до раку грудної залози, шийки матки та колоректального раку). У цьому оновленні зазначається, що належні до програми онкологічні захворювання, у тому числі рак передміхурової залози, матимуть переваги від європейських гайдлайнів та заходів із контролю якості. Комісія пропонує ­запровадити тестування на простат-­специфічний антиген (ПСА) (як аналіз крові) у чоловіків до 70 років у поєднанні з додатковою подальшою магнітно-­резонансною томографією (МРТ).

Комісія також зобов’язується підтримувати дослідження скринінгу на рак, зміцнювати співпрацю між державами-­членами ЄС і подолати юридичні та технічні перешкоди для обміну даними задля впровадження скринінгу.

Тепер державам-­членам ЄС належить прийняти ці рекомендації та якомога швидше впровадити їх серед свого населення, щоб врятувати життя. Це знаменує великий успіх адвокаційної кампанії Євро­пейської асоціації урології (EAU) Policy Office, націлену на співпрацю з пацієнтами, дослідниками та національними товариствами щодо підвищення обізнаності для раннього виявлення раку передміхурової залози.

Карл Гюнтер, голова Europa Uomo:

Карл Гюнтер, голова Europa Uomo:

— Рекомендація додати скринінг раку передміхурової залози до списку видів раку, які висвітлюються в загальноєвропейських гайдлайнах, змінить життя чоловіків, яке було уражене раком простати. Багато з нас сьогодні живі та активні лише тому, що наш рак був виявлений вчасно через підвищений рівень ПСА. Рак передміхурової залози тривалий час був мовчазним вбивцею. Він також негативно впливає на якість життя багатьох чоловіків та їхніх сімей. Наші опитування пацієнтів показали, що найвищу якість життя мають чоловіки, у яких вчасно виявили рак та яких можна лікувати за допомогою активного спостереження або, якщо їхній рак більш високого ризику, у поєднанні з лікуванням. Пацієнти ж з агресивними формами раку, що виявляють надто пізно, страждатимуть від значно більшої кількості побічних ефектів. Тому ми раді бачити, що до списку рекомендацій програми скринінгу додано рак простати.

Професор Хендрік ван Поппель, голова Policy Office EAU:

Професор Хендрік ван Поппель, голова Policy Office EAU:

— Ми щиро вітаємо пропозицію Європейської комісії включити скринінг раку передміхурової залози на основі ПСА з подальшим спостереженням з урахуванням ризику в оновлення скринінгових рекомендацій ЄС. Рак простати є найпоширенішою формою чоловічого раку та серйозним захворюванням, яке вбиває понад 100 тис. чоловіків щороку у Європі. Ми дуже раді бачити, що Європейська комісія ухвалила такий підхід.

Тепер ми будемо тісно співпрацювати з національними урологічними товариствами, щоб підтримати їхні національні органи влади у швидкому виконанні цієї рекомендації, і сподіваємося, що «поетапний» підхід до впровадження не призведе до непотрібних затримок. Це означає, що ми можемо вчасно виявити агресивні види раку, що допоможе нам гарантувати відсутність страждань у чоловіків та смертей від цього захворювання. Крім того, подальше спостереження з урахуванням ризику допоможе усунути занепокоєння щодо гіпердіагностики та надмірного лікування. Ми впевнені, що цей підхід дозволить нам як клініцистам забезпечити кращі наслідки для чоловіків із раком простати.

Професор Монік Рубол, головний дослідник Європейського рандомізованого дослідження скринінгу раку передміхурової залози (ERSPC), Медичний центр Університету Еразма (Роттердам, Нідерланди):

Професор Монік Рубол, головний дослідник Європейського рандомізованого дослідження скринінгу раку передміхурової залози (ERSPC), Медичний центр Університету Еразма (Роттердам, Нідерланди):

— Докази, отримані на основі більш ніж 20‑річних даних за результатами ERSPC, показують, що, коли скринінг на основі ПСА добре організований, спостерігається значне зниження смертності. Нові інструменти, які ми маємо під рукою, такі як калькулятори ризику та МРТ, допомагають запобігти надмірному лікуванню та гіпердіагностиці, що раніше було аргументом проти скринінгу раку простати. Ця рекомендація, прийнята на основі думки головних наукових консультантів Комісії, є справжньою віхою це означає, що ми можемо рухатися вперед із впровадженням якісних програм скринінгу у Європі, що сприятиме зменшенню смертності від раку простати та підвищить якість життя тих, кого торкнувся цей стан.

Підготувала Єлизавета Лисицька

За матеріалами: https://uroweb.org/news/life-changing-­recommendations-by-european-­commission-for-men-impacted-by-prostate-­cancer.

Тематичний номер «Урологія. Нефрологія. Андрологія» № 3 (30), 2023 р.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Онкологія та гематологія

13.11.2023 Онкологія та гематологія Спадковий рак грудної залози з погляду онкохірургів і патоморфологів

У рамках першої секції конференції «Рак грудної залози. Майбутнє сьогодні» було висвітлено сучасні аспекти персоналізованого ведення пацієнток із раком грудної залози (РГЗ). Ключові теми секції включали сучасні підходи до патоморфологічної й молекулярно-генетичної діагностики, хірургічної тактики лікування РГЗ та лімфодисекції. ...

10.11.2023 Онкологія та гематологія Українці можуть пройти безкоштовні генетичні дослідження для лікування раку

Передові технології лікування раку в Україні стають доступнішими. Відтепер пацієнти з раком грудної залози та раком яєчника можуть замовити безоплатне тестування на виявлення мутацій генів BRCA1 та BRCA2 у Медичній лабораторії CSD LAB....

09.11.2023 Онкологія та гематологія Передова променева терапія

Медичний центр «Клініка Мануфактура», як і багато інших передових лікарень України, прагне перенести кращий медичний досвід лікування раку в Україну, забезпечивши наших лікарів потужною сучасною технікою та умовами, що відповідають ефективному кваліфікованому лікуванню за міжнародними стандартами. ...

09.11.2023 Онкологія та гематологія Меланома шкіри. Принципи біопсії підозрілого пігментного ураження

За матеріалами настанови NCCN, версії 2.2023...