21 грудня, 2024
Антидепресанти, тривожність та роль Анантаваті® в терапії
В умовах війни в Україні спостерігається зростання рівня психологічного стресу та тривожних розладів, які потребують більш поширеного застосування антидепресантів й анксіолітиків. Проте часте використання цих препаратів супроводжується численними побічними ефектами, як-от сонливість, запаморочення, когнітивні порушення, звикання та синдром відміни. Тому існує необхідність у залученні до лікування натуральних засобів, які можуть ефективно й безпечно доповнювати базисну терапію та мінімізувати розвиток небажаних явищ.
Особливості призначення терапії за психічних порушень
У 2023 р. серед сімейних лікарів майже вдвічі почастішали призначення анксіолітиків та антидепресантів особам із ментальними (психічними) порушеннями. З одного боку, це відбувається через збільшення кількості пацієнтів, що мають такі проблеми внаслідок хронічного стресу в умовах воєнного часу. З іншого ж, імовірно, це пов’язано з початком дії пакета послуг від МОЗ «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» із квітня 2023 р., в якому лікарі сімейної медицини можуть надавати первинну медико-психотерапевтичну допомогу пацієнтам (PharmExplorer).
Препаратами першої лінії для лікування тривожних розладів, зокрема депресій та неврозів, є антидепресанти, насамперед за рахунок того, що вони підвищують рівень серотоніну в мозку. Однак більшість синтетичних антидепресантів призводять до розвитку серйозних побічних ефектів, тому їх застосування обмежене. Останнє покоління антидепресантів – селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну – відзначаються меншою токсичністю та нижчою частотою несприятливих явищ на тлі терапії.
Початок лікування антидепресантами досить часто супроводжується виникненням побічних реакцій, що може призводити до погіршення клінічних проявів та загального стану пацієнта. Однак важливо не припиняти та не переривати призначеної терапії. Для зменшення несприятливих впливів на організм людини лікування антидепресантами починають із малих доз, поступово збільшуючи їх до рекомендованих протягом декількох тижнів.
Препарати фенібуту – найпоширеніші небензодіазепінові анксіолітики в Україні. Їх позиціонують як безпечні протитривожні засоби із ноотропними властивостями. У вітчизняній літературі практично немає інформації про небезпеку, пов’язану із застосуванням фенібуту.
При цьому доведено, що вона полягає у звиканні та неконтрольованому прийманні препарату (Weleff et al., 2023). Якщо пацієнт спробує припинити використовувати фенібут, виникне тяжкий синдром відміни. Тому він буде вимушений приймати його постійно – таким чином формується психологічна залежність.
Інший представник анксіолітиків – баклофен – не застосовують для лікування тривоги. Він відрізняється від фенібуту тільки наявністю атому хлору в бензольному кільці. Така схожість пояснює чому особи, які ініціюють приймання фенібуту, через деякий час починають ним зловживати. Фенібут, як і баклофен, може викликати психологічну залежність.
Результати систематичного огляду 36 досліджень виявили 62 випадки токсичності на тлі приймання фенібуту (Weleff et al., 2023). Було продемонстровано, що 86,8% пацієнтів придбали препарат онлайн, а 63,2% повідомили про одночасне вживання інших речовин, що викликають залежність. Середня тривалість перебування у стаціонарі становила п’ять днів у разі токсичності фенібуту та 7,7 дня за розвитку синдрому відміни. Найпоширенішими симптомами при отруєнні препаратом були зміна психічного стану, сонливість, психози та рухові розлади. Серед випадків інтоксикації фенібутом 48,7% пацієнтів потребували інтубації. У разі його відміни 95,7% зазначили щоденне вживання. Найпоширенішими симптомами, про які повідомлялося під час відміни фенібуту, були тривога, дратівливість або збудження, безсоння та психоз. Призначення кількох препаратів для лікування синдрому відміни потребували 69,6% осіб.
Таким чином, серйозність проявів на тлі тривалого та безконтрольного застосування у поєднанні з легким доступом до ліків для терапії тривожно-депресивних розладів відображають потенційну небезпеку використання антипсихотиків та потребу в пошуку альтернативних/допоміжних методів лікування даних станів.
Відповідно, лікування антидепресантами та анксіолітиками потребує дотримання певних правил, як-от:
- Обов’язкова корекція хронічного стресу – фактора, що провокує тривожний/депресивний стан.
- Поступове титрування дози до досягнення терапевтичного ефекту.
- Підбір найнижчої ефективної дози – для мінімізації побічних реакцій.
- Поступове зниження дози до повної відміни наприкінці курсу лікування.
Анантаваті® – унікальний антистресовий фітокомплекс, що може допомогти лікареві вирішити всі ці завдання. Так, засіб ефективний для усунення стресу як ключового фактора тривожно-депресивних розладів та здатний мінімізувати ризики побічних ефектів завдяки веденню пацієнта на мінімальній ефективній дозі антидепресанту/анкісолітика. Крім того, при застосуванні Анантаваті® є нагода безпечно розпочати лікування – засіб підтримуватиме нервову систему, поки не досягнуто ефективної дози антидепресанту. Також приймання Анантаваті® дозволяє безпечно завершити терапію: без синдрому відміни, ризиків залежності та подальшого неконтрольованого використання психотропних засобів.
До складу Анантаваті® входять вісім лікарських рослин: екстракт Бакопа Моньє (100 мг), Центела азійська (75 мг), корінь і екстракт Вітанії снодійної (75 мг), В’юнок багатоплідний (50 мг), насіння Древогубця волотистого (50 мг), корінь Аїру болотного (60 мг), корінь Марени серцелистої (30 мг), корінь Нарду індійського. Такі компоненти забезпечують різноманітний спектр дії фітокомплексу, як-то антистресова, протитривожна, антидепресивна та поліпшення сну. Так, Вітанія снодійна (Ашваганда) – адаптоген, що знижує рівень кортизолу, покращує когнітивні функції та допомагає справлятися із тривогою. Бакопа моньє (Брахмі) поліпшує пам’ять, концентрацію, сприяє відновленню нервової системи. Нард індійський (джатамансі) заспокоює нервову систему, поліпшує якість і тривалість сну.
Варто зважати на те, що згідно з інструкцією до застосування, рослинні седативні, які у своєму складі містять валеріану, мелісу й пасифлору, не можна використовувати при тривожно-депресивному синдромі та депресії. Попри це, пацієнти часто застосовують такі засоби самостійно, оскільки вони розрекламовані та доступні в аптечних мережах. Анантаваті®, на відміну від даних препаратів, містить компоненти із доведеною ефективністю з позицій доказової медицини, чинить антистресовий та адаптогенний вплив та не має седативної дії.
Клінічні ефекти Анантаваті®
Антистресова дія
Антистресовий ефект Анантаваті® полягає у зменшенні утворення гормону стресу кортизолу (до фізіологічних рівнів) та збільшенні продукції антистресового нейростероїду – дегідроепіандростерону (ДГЕА) – шляхом відновлення рівноваги стероїдогенезу в наднирниках. Це підвищує активність ферментних систем, які конвертують прегненолон (спільний для кортизолу та ДГЕА прекурсор) у ДГЕА – ендогенний антагоніст кортизолу зі стреспротекторними властивостями.
У подвійному сліпому рандомізованому контрольованому дослідженні, присвяченому ефективності застосування екстракту Вітанії у пацієнтів з ознаками стресу і тривожності, було продемонстроване зниження концентрації кортизолу на 30,5%. При цьому воно супроводжувалося зменшенням клінічної симптоматики тривоги у 4,7 раза після 60 днів приймання екстракту Вітанії (Lopresti et al., 2019).
Антидепресивний ефект
Компоненти комплексу Анантаваті® покращують серотонін- та дофамінергічну нейротрансмісію в емоціогенних структурах та корі головного мозку, що супроводжується редукцією депресивної симптоматики. Антидепресивний ефект Анантаваті® найкраще проявляється за легкої форми депресивних симптомів. Засіб зумовлює збільшення пулу моноамінів серотоніну й дофаміну шляхом зменшення процесів їх катаболізму та сприяння біосинтезу з амінокислот-прекурсорів (триптофан, фенілаланін). Також він збільшує афінність серотоніну до рецептора 5-НТ2, який опосередковує позитивні емоційні ефекти серотоніну, і зменшує афінність до рецептора 5-НТ1, що відповідає за реалізацію негативних емоцій.
Таким чином, до переваг Анантаваті® варто віднести:
- поліпшення терапевтичної відповіді на антидепресанти;
- зниження ризиків загострення симптомів депресії впродовж перших 1‑1,5 місяців приймання, коли антидепресант тільки починає діяти.
Афінність до рецепторів серотоніну відіграє ключову роль в лікувальному ефекті антидепресантів. Оскільки останні підвищують рівень серотоніну в синаптичній щілині, серотонін може взаємодіяти із сімома типами рецепторів. Для антидепресивного ефекту важлива взаємодія саме із 2-м типом – 5-HT2. Компоненти Анантаваті® збільшують експресію (кількість) і афінність рецепторів 2-го типу, тим самим сприяючи кращому ефекту антидепресантів.
Протитривожна дія
Анантаваті® сприяє зниженню ситуативної тривожності, зумовленої хронічним стресом, шляхом зменшення стимульованого кортизолом вивільнення норадреналіну, стимулювального кортикотропін гормону та аргінін-вазопресину – медіаторів агресії, дратівливості, страху. Таким чином, засіб знижує тривожне сигналізування підкіркових центрів, що особливо важливо для пацієнтів зі стрес-зумовленою тривогою, та підвищує контроль кори головного мозку над імпульсацією підкіркових структур завдяки ДГЕА, котрий модулює взаємодію γ-аміномасляної кислоти (ГАМК) із рецептором ГАМКА.
Отже, Анантаваті® підвищує самоконтроль в осіб із тривожними розладами та сприяє «раціоналізації» емоційного досвіду – переходу стресового тригера в експліцитну площину і перетворення його на нетравматичний спогад.
Нормалізація сну
Анантаваті® не виявляє снодійних чи седативних властивостей. Нормалізація сну відбувається внаслідок зменшення стресового впливу кортизолу та відновлення функціонування системи «серотонін – мелатонін».
Анантаваті® відновлює циркадні ритми шляхом нормалізації біосинтезу мелатоніну:
- збільшує пул серотоніну (з якого утворюється мелатонін) за рахунок зниження стресорної дії кортизолу (що пригнічує утворення серотоніну на тлі стресу);
- відновлює активність ацетилсеротонінметилтрансферази (ACSMT) – ферменту, який перетворює серотонін на мелатонін.
Було проведене подвійне сліпе рандомізоване контрольоване дослідження щодо ефективності екстракту Бакопи у пацієнтів із проявами хронічної стресової реакції та порушеннями сну. Результати засвідчили статистично значуще зменшення кількості нічних пробуджень, поліпшення якості сну й настрою після прокидання, відчуття бадьорості вдень за шкалою інсомній Бергена у групі приймання Бакопи вже із 14-го дня лікування (Lopresti et al., 2021).
За даними метааналізу A. Tуth-Mйszбros et al. (2023) щодо впливу адаптогенних рослин (як-то Вітанія, Бакопа Моньє та Центела) на стрес, Вітанія снодійна значно знижує рівень кортизолу в сироватці крові у дорослих людей, які страждають на психічний стрес, після 56 або 60 днів лікування. Отже, адаптогени можуть впливати на метаболізм кортизолу та суб’єктивне сприйняття стресу в дорослих.
Важливо пам’ятати, що відновлення циркадних ритмів під дією Анантаваті® відбувається впродовж 10‑14 днів. Рекомендований режим приймання Анантаваті® – 2 таблетки на ніч, оскільки фермент ACSMT має найвищу чутливість у вечірній час.
Висновки
Отже, фітокомплекс Анантаваті® показаний:
- Як монотерапія за легких проявів тривожності для зменшення симптомів тривоги, страху, невпевненості, необґрунтованого хвилювання, коли застосування анксіолітичних засобів не є виправданим.
- Для застосування після короткочасного курсу приймання гідазепаму або фенібуту – із метою закріплення терапевтичного ефекту і профілактики зловживання гідазепамом чи фенібутом.
- При переході на антидепресант після короткочасного (до двох тижнів) використання бензодіазепіну – в перші 45 днів для зниження ризику загострення симптомів тривоги.
У разі психоемоційних порушень легкого ступеня Анантаваті® призначають по 1‑2 таб. на добу протягом 1‑3 місяців із можливим продовженням курсу після перерви один місяць. На початку приймання антидепресантів: 1 таб. зранку та 1 таб. ввечері впродовж перших 45 днів застосування антидепресанту. При завершенні терапії антидепресантами/анксіолітиками:1 таб. зранку та 1 таб. ввечері протягом останнього місяця приймання антидепресанту/анксіолітика. Якщо наявні розлади сну, рекомендовано приймати 2 таб. Анантаваті® за одну годину до сну впродовж 30‑60 днів.
Слід зауважити, що цьогоріч у листопаді фітокомплекс Анантаваті® став переможцем премії «Панацея» та отримав відзнаку в номінації «Кращий психолептик серед БАДів».
Підготувала Людмила Суржко
Тематичний номер «Неврологія. Психіатрія. Психотерапія» № 4 (71) 2024 р.