20 листопада, 2023
20 діабетичних організацій закликали владу створити Національний план лікування діабету: повний перелік вимог
Громадські організації пацієнтів із діабетом закликали Кабінет Міністрів України розробити й затвердити Національний план дій із профілактики та лікування цукрового діабету до 2030 року, створити єдину програму навчання пацієнтів із діабетом, а також відновити сучасну систему збору статистики щодо захворюваності на діабет, забезпечити належну роботу реєстру пацієнтів із цукровим діабетом 1 та 2 типу.
Резолюцію з відповідними пропозиціями ухвалили представники понад 20 діабетичних організацій України за підсумками Форуму діабетичних ГО «Консолідація діабетичного руху в Україні», що відбувся в Києві напередодні Всесвітнього дня боротьби з діабетом, який відзначається у всьому світі 14 листопада.
Пацієнтські організації також пропонують МОЗ спростити систему встановлення інвалідності для пацієнтів із діабетом, а у співпраці з Міносвіти розробити міжгалузеву програму профілактики діабету серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів.
«Ми також закликаємо Національну службу здоров’я удосконалити програму «Доступні ліки»: розширити перелік препаратів для лікування цукрового діабету 2 типу, забезпечити відшкодування вартості тест-смужок для цієї групи пацієнтів, створити механізм зміни дози для препаратів інсуліну хворим, що проживають у сільській місцевості, тощо», – додала президент Міжнародної діабетичної асоціації України Людмила Петренко.
Людмила Петренко розповіла, що учасники форуму також підписали меморандум про об’єднання громадських діабетичних організацій для захисту прав людей із цукровим діабетом і вдосконалення системи діабетичної допомоги в Україні.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив: «Офіційно в Україні налічується понад 1 млн 200 тис. людей із діабетом, а насправді ця кількість може перевищувати 3 млн осіб».
Одним із першочергових кроків у МОЗ називають профілактику діабету, зокрема, завдяки мережі Центрів контролю і профілактики хвороб (ЦКПХ).
«Друге ключове питання – доступність лікування та профілактики. В Україні величезна кількість недіагностованих випадків діабету – виявлено лише 34-35% від усього діабету, який є в Україні. Також важливою є якість лікування. Ми вже рухаємося в напрямку сучасних стандартів і протоколів лікування, частина з них будуть затверджені до кінця року», – повідомив очільник МОЗ Віктор Ляшко.
Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак додала, що цьогоріч до десятки найпоширеніших діагнозів, які потребували хірургічного втручання, вперше увійшла т. зв. діабетична стопа – це ускладнення тяжкого перебігу цукрового діабету.
Також у НСЗУ анонсували плани запровадити в електронну систему охорони здоров’я плани профілактичних оглядів. За словами Наталії Гусак, відповідно до даних е-системи, менше 1% людей, котрі належать до групи ризику діабету, отримували хоча б якісь профілактичні огляди з боку сімейних лікарів.
Владислав Мороз, віцепрезидент і генеральний директор компанії «Ново Нордіск Україна», що стала партнером форуму, назвав цукровий діабет пандемією XXI ст.
За його словами, кількість людей із цим діагнозом зростає тривожними темпами. В Україні рівень поширеності діабету та ускладнень, спричинених ним, є значно вищим, аніж в інших європейських країнах. Багато людей, котрі живуть із цукровим діабетом, не знають про своє захворювання, а якщо і знають, часто не лікуються, не досягають бажаного терапевтичного ефекту або ж не мають доступу до сучасного й ефективного лікування. Лише 6% усіх людей від загальної популяції осіб із діабетом не мають ускладнень.
Крім того, цукровий діабет 2 типу – серйозний фактор ризику серцево-судинних захворювань, які є основними причинами смертності й одним із провідних факторів інвалідності в Україні.
«Отже, подолати цукровий діабет можна лише спільними зусиллями всіх зацікавлених сторін: суспільства, лікарів, пацієнтів, держави та виробників. Наше завдання – розв’язати проблему комплексно наданням однакового доступу до інноваційних лікарських засобів різним групам пацієнтів, проведенням освітніх заходів серед населення щодо профілактики й раннього виявлення діабету, наданням усіх можливостей для якісної медичної діагностики і сучасного лікування, навчанням пацієнтів тому, як контролювати своє захворювання та досягати цілей терапії», – наголосив Владислав Мороз.
Про форум
Форум керівників діабетичних громадських організацій України «Консолідація діабетичного руху в Україні» відбувся 11 листопада 2023 року в Києві. Це унікальна подія, що в широкому складі проводиться вперше в Україні – участь у форумі взяли понад 20 громадських діабетичних організацій.
Організатори – Київський благодійний фонд «Діабетик», ГО «Міжнародна діабетична асоціація України», ГО «Українська діабетична федерація». Партнери заходу: «Ново Нордіск Україна», «Санофі Україна», «AstraZeneca Україна», «Берінгер», «Рош» і «Фармак».