22 травня, 2025
Сучасні підходи до діагностики та лікування ВПЛ-інфекції
Вірус папіломи людини (ВПЛ) належить до найпоширеніших збудників інфекцій, що передаються статевим шляхом, і це єдиний вірус, етіологічний зв’язок якого з розвитком раку шийки матки науково підтверджений. У рамках вебінару «Відповіді експертів на питання з акушерства та гінекології» провідні фахівці галузі, зокрема віце-президент Асоціації перинатологів України, завідувач кафедри акушерства, гінекології та медицини плода Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, доктор медичних наук, професор Світлана Іванівна Жук, голова комісії з лікувальної роботи Українського державного інституту репродуктології Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, доктор медичних наук, професор Ауріка Альбертівна Суханова та доцент кафедри онкології, променевої терапії, онкохірургії та паліативної допомоги Харківського національного медичного університету, кандидат медичних наук Ольга Олександрівна Білодід, представили аналіз сучасних підходів до діагностики та лікування ВПЛ-інфекції.
Ключові слова: вірус папіломи людини, ВПЛ-інфекція, дисплазія, цервікальна інтраепітеліальна неоплазія, рак шийки матки, Папілокеа.
ВПЛ залишається одним із найпоширеніших етіологічних чинників урогенітальних інфекцій. Епідеміологічні дослідження демонструють, що приблизно 80% сексуально активного населення інфікується ВПЛ протягом життя, проте в більшості випадків спостерігається спонтанна елімінація вірусу. При цьому персистенція високоонкогенних типів ВПЛ асоціюється з розвитком дис- і неопластичних процесів шийки матки, що визначає актуальність проблеми ефективного лікування ВПЛ-інфекції та її наслідків.
На сучасному етапі розвитку медицини універсальні методи лікування ВПЛ-інфекції відсутні, що зумовлює дискусійний характер проблеми в медичній спільноті.
О.О. Білодід зазначила, що на сьогодні не існує специфічної молекули з противірусною активністю щодо ВПЛ, яка б забезпечувала повну елімінацію вірусу з організму. Проте протягом останніх декількох років акушери-гінекологи мають досвід застосування інноваційного препарату Папілокеа, який демонструє високу ефективність у боротьбі з ВПЛ-інфекцією.
Папілокеа: інноваційний препарат для лікування ВПЛ-інфекції
Папілокеа – це сучасний лікарський препарат у формі вагінального гелю на основі природних компонентів, який створює захисний шар на поверхні шийки матки. Папілокеа допомагає відновленню клітин шийки матки і запобігає розвитку уражень, викликаних ВПЛ.
Препарат має декілька корисних властивостей:
- значно прискорює елімінацію ВПЛ;
- прискорює відновлення слизової оболонки шийки матки та піхви;
- усуває сухість слизових оболонок;
- відновлює здорову мікрофлору піхви;
- створює захисну плівку, що зменшує подразнення і сприяє загоєнню.
Активні речовини препарату глибоко проникають у шари епітелію (поверхневого шару тканин) і поступово вивільняються, забезпечуючи тривалий лікувальний ефект. До складу гелю Папілокеа входять екстракти гриба Coriolus versicolor, рослин Centella asiatica, Aloe vera, Neem, гіалуронова кислота, b-глюкан і пробіотичний комплекс BioEcolia. Разом ці компоненти утворюють захисний шар, який запобігає проникненню вірусу в клітини епітелію.
Особливо важливим компонентом є екстракт Coriolus versicolor, який традиційно використовується в східній медицині для підтримки лікування онкологічних захворювань. Цей гриб містить речовини, які допомагають знищувати уражені клітини, не пошкоджуючи здорові, а також зміцнюють імунну систему організму.
Ефективність Папілокеа підтверджена дослідженням PALOMA, проведеним в Іспанії. Результати показали, що у групі застосування вагінального гелю Папілокеа порівняно із групою осіб, яким цей засіб не призначався, лікування ВПЛ-асоційованої дисплазії епітелію шийки матки легкого ступеня (CIN 1) було більш ефективним і відзначалося швидшою елімінацією штамів ВПЛ із організму через 6 місяців.
Згідно з інструкцією для застосування препарату, курс лікування Папілокеа становить 5 міс у вигляді монотерапії. Через 6 міс після початку лікування пацієнтам рекомендовано пройти контрольні обстеження – онкоцитологію та тест на ВПЛ.
Міжнародний досвід та регуляторний статус препарату Папілокеа
Незважаючи на відсутність включення препарату Папілокеа до національних протоколів лікування патології шийки матки в Україні, даний лікарський засіб демонструє значну поширеність у європейській клінічній практиці, а також в Об’єднаних Арабських Еміратах.
Важливо зазначити, що відсутність препарату Папілокеа в національних клінічних протоколах України не є перешкодою для його застосування в клінічній практиці. Згідно з чинним законодавством, медичні заклади мають повноваження щодо імплементації локальних протоколів на основі міжнародного досвіду та клінічних досліджень.
Гель Папілокеа широко використовується в клінічній практиці лікарями більш ніж 50 країн світу, зокрема Франції, Німеччини, Іспанії, Швейцарії, Італії. І хоча в деяких із цих країн він не покривається медичною страховкою, однак схвалений гінекологами всієї Європи.
Професор С.І. Жук підтвердила легітимність використання препарату. Вона зазначила, що крім основних – загальнонаціональних – у нас існують локальні протоколи, які розробляються кожним лікувальним закладом на основі зарубіжних наукових досліджень та практичних рекомендацій. За наявності відповідних нормативних документів в інших країнах лікарі мають можливість, створивши локальний протокол, працювати у правовому полі та застосовувати цей препарат. Така практика є юридично обґрунтованою.
Показання до застосування препарату Папілокеа та стратегія ведення пацієнтів із ВПЛ-інфекцією
Вагінальний гель Папілокеа, що містить екстракт гриба Coriolus versicolor як основний активний компонент, виявляє терапевтичну цінність при ВПЛ-асоційованих патологічних станах шийки матки. Застосування препарату обґрунтоване за наявності підтвердженого носійства ВПЛ будь-якого онкогенного типу, а також у пацієнток із виявленою CIN 1. Особливу клінічну значущість Папілокеа демонструє в когорті жінок віком <25 років із дисплазією помірного ступеня (CIN 2), які не народжували, що дозволяє зберегти цілісність шийки матки та репродуктивний потенціал таких пацієнток.
Стратегія ведення пацієнток із діагностованим ВПЛ може передбачати період клінічного спостереження тривалістю до 12 міс від моменту первинного виявлення інфекції, оскільки природні механізми елімінації вірусу активуються в організмі самостійно.
У період спостереження доцільне призначення вітамінних комплексів із повторним лабораторним тестуванням через 3-6 місяців. За умови збереження вірусного навантаження на початковому рівні рекомендоване проведення курсу лікування препаратом Папілокеа.
У разі виявлення персистенції високоонкогенних типів ВПЛ (16-18 та інших) у веденні жінок пре- та постменопаузального віку за відсутності цитологічних і кольпоскопічних ознак ураження епітелію існують два основні терапевтичні алгоритми: динамічне спостереження з повторним тестуванням через 12 міс або призначення курсу Папілокеа з метою активної елімінації вірусу відповідно до вподобань пацієнтки.
Сучасні клінічні дані свідчать про підвищений ризик розвитку диспластичних змін епітелію шийки матки за тривалої персистенції ВПЛ (протягом року та більше). У таких клінічних випадках обґрунтованим є призначення Папілокеа з метою елімінації вірусу та запобігання розвитку передракових станів. Даний терапевтичний підхід заснований на результатах клінічних досліджень, що демонструють ефективність препарату в активації механізмів апоптозу інфікованих клітин та відновленні нормальної архітектоніки епітелію.
Професор А.А. Суханова зауважила, що при веденні пацієнток із дисплазією шийки матки легкого ступеня можливе спостереження в очікуванні спонтанної елімінації вірусу та відновлення епітелію шийки матки. У такому випадку більш доцільно застосовувати гель Папілокеа, ефективність якого підтверджена результатами досліджень.
У разі виявлення кератозу та атипових сквамозних клітин неясного значення (ASCUS) у ПАП-тесті з кукси піхви після гістеректомії клінічний протокол передбачає проведення тесту на ВПЛ та обов’язкове гістологічне дослідження. Це зумовлено тим, що у 4% випадків ASCUS при гістологічному дослідженні виявляється дисплазія різного ступеня. При гістологічно підтвердженому паракератозі та негативному тесті на ВПЛ рекомендоване динамічне спостереження за пацієнткою.
За результатами експертного вебінару встановлено, що на сучасному етапі універсальна етіотропна терапія ВПЛ-інфекції відсутня, проте клінічне застосування вагінального гелю Папілокеа демонструє високу ефективність (до 85% за даними дослідження PALOMA) в елімінації ВПЛ. Тривалість курсу лікування препаратом Папілокеа, який застосовується як монотерапія, становить 6 міс, із контрольним обстеженням через 6 місяців.
Підготувала Олена Речмедіна
Тематичний номер «Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія» № 2 (63) 2025 р.