Головна Акушерство та гінекологія Немедикаментозні методи покращення якості життя при ранньому токсикозі вагітних

22 травня, 2025

Немедикаментозні методи покращення якості життя при ранньому токсикозі вагітних

Автори: Давидова Ю.В. Давидова Ю.В. Лиманська А.Ю. Лиманська А.Ю.

Akush_2_2025_st14_foto.webpРанній токсикоз – найчастіша причина нудоти і блювання та найбільш поширене ускладнення у I триместрі вагітності. Його менеджмент є вкрай важливим через ризик розвитку низки акушерських і перинатальних ускладнень. Особливо сьогодні в Україні, в умовах хронічного та гострого стресу внаслідок війни та великого масиву негативної інформації, пов’язаної з воєнними діями, спостерігається підвищення частоти розладів харчової поведінки та погіршення якості життя вагітних. У статті розглянуто результати дослідження 90 першовагітних із раннім токсикозом легкого ступеня без значущої екстрагенітальної патології та ознак загрози переривання вагітності. Жінкам було запропоновано заходи зі зміни способу життя, а також особливу увагу було приділено дотриманню водного режиму на основі споживання мінеральної води Аква Миргород DETOX. Результати дослідження показали, що такий режим дозволяє значно знизити ризик дегідратації, нормалізувати водний та кислотно-­лужний баланс, відновити іонний та електролітний гомеостаз, профілактувати функціональні закрепи та прояви синдрому подразненого кишечника, що позитивно впливає на фізичний та психоемоційний стан вагітних і покращує якість життя.

Ключові слова: вагітність, нудота, блювання, ранній токсикоз, гіперемезис вагітних, дегідратація, якість життя, вода Аква Миргород DETOX.

Ранній токсикоз вагітних є одним із найпоширеніших розладів стану здоров’я у цей період. Слід відразу зазначити, що надання медичної допомоги або застосування лайф-коучингу відрізняється залежно від країни та культурних, релігійних, валеологічних особливостей а також від принципів організації медичної допомоги. Традиційно в Україні розглядається ранній токсикоз вагітності легкого, середнього та тяжкого ступеня. Водночас у більшості країн ЄС, США, Канаді, Великій Британії, Австралії розрізняють нудоту і блювання під час вагітності (НБВ) та гіперемезис вагітних (ГВ). Так, нудота вражає приблизно 70-80% вагітних, а додаткове блювання відчувають приблизно 50% жінок. ГВ характеризується надмірною нудотою та блюванням, що призводить до дегідратації, електролітних та аліментарних порушень і часто потребує госпіталізації [1, 2, 7].

Ставлення клініцистів до НБВ через коротку тривалість розладів та їх само­обмежувальний характер значно різниться, а постачальники медичних послуг можуть бути схильні применшувати його вплив, вважаючи, що в переважній більшості випадків НБВ не асоціюється з підвищеним ризиком несприятливих наслідків вагітності. При цьому іноді недо­оцінюється значний негативний вплив НБВ на якість життя вагітних. За висновками багатьох досліджень впливу НБВ на якість життя, пов’язану зі здоров’ям, виявлено значний негативний ефект не лише на стан соматичного та психологічного здоров’я, а й на професійну, соціальну та повсякденну діяльність, сімейне життя. Доведено, що ризик супутніх захворювань, особливо з відчуттям пригнічення, депресії та проблемами з печією і рефлюксом, створює ще більший тягар для вагітних [4, 7].

У вітчизняній медичній літературі часто зустрічається термін «ранній токсикоз вагітних» із виокремленням трьох ступенів тяжкості: легкий – позиви до блювання виникають до 5 разів на добу (втрата ваги ≤3 кг, амбулаторне спостереження), середній – до 10 позивів на добу (втрата ваги <4 кг, амбулаторне спостереження, розглядається можливість госпіталізації або видача листка непрацездатності), тяжкий – 25 і більше нападів блювання на добу (втрата ваги >10 кг, госпіталізація, інтенсивна терапія). В англомовній медичній літературі подібного розподілу немає, а виокремлюються дві позиції, які визначають тактику ведення: НБВ – спостереження, ГВ – госпіталізація та лікування. Слід зазначити, що всі професійні асоціації акушерів-­гінекологів світу визнають роль культурно-­релігійних, соціологічних факторів у рамкових умовах надання медичної допомоги при ранньому токсикозі вагітних [3, 5, 7, 8].

Важливим є використання спеціальних шкал оцінки якості життя при ранньому токсикозі, серед яких Коротка форма неспецифічного опитувальника для визначення якості життя (SF‑36), SF‑12 (скорочена версія SF‑36) і специфічний для НБВ опитувальник з оцінки якості життя (NVPQoL), розроблений Magee et al. [2, 8]. Використання цих шкал дає можливість оцінити вплив раннього токсикозу на фізичне, соціальне та емоційне функціонування, тілесний біль, загальне сприйняття здоров’я, життєву силу та психічне благополуччя. Утім ­інструменти якості життя, пов’язані зі здоров’ям, зосереджені саме на стані здоров’я і не відображають, наскільки жінки з раннім токсикозом адаптуються до більш широких сфер життя, у тому числі наскільки вони відчувають автономність, матеріальне забезпечення, задоволеність життям, соціальну та громадську відданість. Слід зазначити, що перебування в умовах хронічного та гострого стресу внаслідок воєнного стану, бомбардувань, обстрілів, великого масиву негативної ­інформації, пов’язаної з наслідками війни, призводить до підвищення частоти розладів харчової поведінки, проявів синдрому подразненого кишечника (СПК), гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) [2, 4, 6, 9].

На нашу думку, здатність вагітної впоратися зі стресом до появи раннього токсикозу за допомогою зміни способу життя, простих, але дієвих порад лайф-коучингу є ключовим фактором для зниження вираженості та тривалості проявів раннього токсикозу вагітних.

Матеріал та методи дослідження

У дослідження включено 90 першовагітних із раннім токсикозом легкого ступеня без значущої екстрагенітальної патології та ознак загрози переривання вагітності, яким було запропоновано заповнити спеціальну анкету. Розроблена анкета включала запитання щодо характеристик стану психологічного та соматичного здоров’я вагітної, термінів появи симптомів раннього токсикозу, піку тяжкості НБВ та зменшення проявів. Вплив раннього токсикозу аналізувався за низкою запитань про домашнє, соціальне та професійне життя, також в анкеті передбачалися питання щодо бажання знову завагітніти в майбутньому. Після заповнення анкети з метою оцінки впливу розладів, пов’язаних із раннім токсикозом, на їхній стан психологічного, соматичного здоров’я, соціальне й професійне функціонування, сімейне життя, задоволеність життям, та отримання даних щодо негативного впливу від легкого до середнього ­ступеня жінки використовували шкалу опитувальника SF‑12, а також модифіковану шкалу індивідуальної кількісної оцінки НБВ (PUQE) [2].

Усім жінкам було рекомендовано наступні заходи зі зміни способу життя: їсти до або відразу після відчуття голоду, щоб уникнути «порожнього шлунку», часті перекуси та харчування багаторазово невеликими порціями (наприклад, шість невеликих прийомів їжі на день); споживати продукти, у яких багато білка з вуглеводами та мало жиру, дотримання м’якої дієти; нюхати свіжий лимон, м’яту чи апельсин або скористатися масляним дифузором із цими ароматами; фізична активність – піші прогулянки на дистанцію 10 тис. кроків на день, дихальна йога. Окрему увагу приділено водному режиму: прийом рідини в об’ємі 30 мл/кг маси тіла, а саме води Аква Миргород DETOX (кімнатної температури) 1 літр на день порціями по 200 мл між прийомами їжі та обов’язково натще.

Вибір води Аква Миргород DETOX зумовлений тим, що це природна мінеральна вода, яка видобувається зі свердловини глибиною 695 метрів, збагачується природними мінералами і для збереження цілющих властивостей розливається безпосередньо на місці видобутку. Продукт визнано не просто корисним, а й унікальним за даними медичного бальнеологічного висновку (№ 609 від 13 лютого 2024 р.), що передбачає використання води при функціональних закрепах, СПК із переважанням закрепів, функціональній диспепсії, хронічному атрофічному/неатрофічному гастриті зі зниженою кислотоутворюючою функцією.

До мінерального складу води Аква Миргород DETOX входять кальцій (Ca2+) <50 мг/л, магній (Mg2+) <50 мг/л, натрій і калій (Na+, K+) 1100-2000 мг/л, хлорид-іони (Cl-) 1400-2200 мг/л, гідрокарбонати (HCO3-) 300-450 мг/л, сульфати (SO42-) 200-300 мг/л. Саме завдяки збалансованому водно-сольовому складу вода Аква Миргород DETOX забезпечує максимально швидке засвоєння електролітів, додає енергії та поліпшує загальний стан організму людини, а також усуває симптоми дегідратації, запобігає зневодненню, нормалізує діурез і знижує інтоксикацію.

Слід зазначити, що Аква Миргород DETOX не проходить жодних штучних процесів мінералізації, а її склад повністю природний. Зауважимо, що іони гідрокарбонатів впливають на регуляцію кислотно-­лужного балансу організму, нівелюють наслідки метаболічного ацидозу, мають антиоксидантні властивості. Калій і натрій беруть активну участь у нормалізації водно-­сольового балансу, утім калій задіяний у метаболізмі вугле­водів. До валеологічних властивостей кальцію відносять його протизапальну і протиалергічну дію, позитивний вплив на активність лімфоцитів, що підвищує здатність організму опиратись ­інфекціям. Крім того, іони кальцію задіяні в регуляції продукції інсуліну, а іони хлору мають виражені бактерицидні ­властивості, а ­також впливають на обмін жирів [8, 9].

У рамках лайф-коучингу, окрім збору сімейного акушерського анамнезу на два покоління вглиб (мати, бабуся) щодо перебігу вагітностей, із кожною вагітною обговорювалися питання стосовно її ­уявлень і знань про ранній токсикоз, з’ясовувалося, що вона вважала за прий­нятні зміни свого стану, які супроводжують фізіологічний перебіг вагітності, а що, на її думку, сприймалось як надмірне навантаження на психоемоційний та фізичний стан. Цей показник оцінювався до початку валеологічних процедур та через один місяць після них.

Результати

За результатами заповнення анкет було оцінено фактори ризику в досліджуваних вагітних (табл. 1). Як видно з таблиці, найбільш вагомими факторами ризику в досліджуваних жінок були симптоми в родичок першого та другого ступеня споріднення, а також наявність проблем зі шлунково-­кишковим трактом в анамнезі.

 

Таблиця 1. Оцінка факторів ризику раннього токсикозу в досліджуваних

Фактор ризику

%, n=90

1

Нудота та блювота під час прийому естрогенів (КОК)

17,7

2

Головний біль (мігрень) під час менструального циклу

13,3

3

Головний біль (мігрень) з аурою

6,6

4

Схильність до захитування

14,4

5

У бабусі або матері симптоми раннього токсикозу під час вагітності

47,7

6

В анамнезі проблеми зі шлунково-­кишковим трактом (ГЕРХ, пептична виразка, СПК за даними попередніх обстежень до вагітності)

38,8

7

Вагітність у результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій

8,8

У ракурсі сімейного анамнезу можливо розглянути вплив фактора диференціювання росту 15 (GDF15), який є циркулюючим білком, що бере участь у багатьох біологічних процесах, таких як енергетичний гомеостаз, регуляція маси тіла, кахексія, викликана онкологічною патологією і хронічними захворюваннями. Цей білок, частина суперсімейства трансформуючого фактора росту b, впливає на регуляцію апетиту та ваги і змінюється в пацієнтів із раннім токсикозом (зокрема, тяжким) через специфічні генетичні мутації. Вирішуючи проблеми забезпечення ефективного лікування, поточні інновації зосереджені та націлені на роль GDF15, щоб зменшити симптоми, забезпечивши безпеку плода. Багатообіцяючі терапевтичні стратегії включають не-­IgG-імунотерапію, маломолекулярні антагоністи білкової функції та нові форми введення, такі як трансдермальні пластирі. Ці підходи спрямовані на оптимізацію дозування та зменшення побічних ефектів.

Так, компанія з генетичного тестування 23andMe включила питання про ранній токсикоз у дослідження десятків тисяч пацієнток, причому отримані дані свідчили, що жінки з вираженим раннім токсикозом є носіями варіанта гена гормону GDF15 і, крім того, у них виявлені значно вищі рівні GDF15 під час вагітності, ніж у вагітних без симптомів (рис. 1). Сигнал гормону дуже специфічний: його рецептори згруповані в частині мозку, яка відповідає за нудоту та блювання [1, 5].

Рис. 1. Роль генетичної схильності до раннього токсикозу з урахуванням детермінування генів GDF15Рис. 1. Роль генетичної схильності до раннього токсикозу з урахуванням детермінування генів GDF15

Дані сімейного анамнезу не лише можуть свідчити про наявність генетичної схильності до раннього токсикозу, а й опосередковано впливати на формування ставлення вагітної до нього. При оцінці стану вагітних у 88,8% жінок виявлено легкі прояви раннього токсикозу, а в 11,2% – середнього ступеня тяжкості, хоча 56,8% із 80 жінок, у яких об’єктивно не виявлено серйозних проявів раннього токсикозу, суб’єктивно оцінювали свій стан від середньо-­тяжкого до тяжкого. При цьому вони посилалися на дані сімейного анамнезу, що в їхніх родинах «жінки завжди тяжко переносили ранні терміни вагітності, мали обмежувати рухову активність, скорочувати професійну діяльність». Утім жінки з об’єктивно середнім ступенем тяжкості не вважали свій стан загрозливим.

Аналіз даних анкет дозволив зробити висновок про відсутність об’єктивної інформації щодо причин та проявів раннього токсикозу. За оцінкою даних анкети, стан фізичної складової якості життя у жінок із раннім токсикозом був значно нижчим (р<0,001), але це не стосувалося підсумкової оцінки за шкалою психічного компонента здоров’я (MCS) (р=0,11)

Зниження якості життя при ранньому токсикозі найбільш помітно було пов’язане з фізичною сферою (р<0,001). Утім 57,8% жінок відмічали, що прояви раннього токсикозу незначно впливали на їхнє професійне життя, а у 35,6% вагітних викликали необхідність робити додаткові перерви в роботі, скорочувати робочий час, брати дні за свій рахунок, дві жінки зверталися за листком непраце­здатності.

Серед жінок із легким перебігом раннього токсикозу бажання завагітніти в майбутньому виявили 67,8%, а серед тих, що мали середній ступінь вираженості раннього токсикозу, – лише 31,25%.

Дані щодо покращення фізичного та психоемоційного стану досліджуваних представлено в табл. 2. Так, у вагітних, які брали участь у дослідженні, спостерігалося поступове покращення стану, що проявилося зменшенням позивів до блювання, нудоти. Усе це дозволило покращити засвоєння їжі, що позначилося на припиненні втрати ваги та поступовому її відновленні. Позитивні зміни фізичного стану сприяли відновленню та покращенню психоемоційного стану, а відтак, і якості життя.

Таблиця 2. Дані щодо покращення фізичного та психоемоційного стану досліджуваних на фоні модифікації способу життя, харчових звичок, обов’язкової гідратації

Показник

Ефект від початку корекції стану

1-ша доба

10-та доба

15-та доба

20-та доба

30-та доба

Відсутність або зменшення блювання, %

28,7

49,4

89,1

91,9

97,7

Відсутність або значне зменшення нудоти, %

35,6

49,4

91,9

91,9

94,4

Покращення засвоєння їжі, %

28,7

66,6

91,9

91,9

97,7

Показник якості життя

6,8+1,8

4,8+0,2

2,1+0,1

1,8+0,2

1,6+0,2

 

 

Отримані дані свідчать про необхід­ність об’єктивізації скарг пацієнтки, що дає можливість розпочати немедикаментозне лікування та профілактику ускладнень раннього токсикозу, знизити медикаментозне навантаження на жінку в ранні терміни вагітності, коли критично необхідно уникати впливу хімічних сполук на розвиток ембріона, хоріона, плода та плаценти.

За результатами нашого дослідження можна рекомендувати комплекс заходів при ранньому токсикозі, що складається зі зміни стилю життя, харчових звичок, обов’язкової гідратації (рис. 2).

Рис. 2. Показники якості життя вагітних, які отримали запропонований комплекс заходів з використанням води Аква Миргород DETOXРис. 2. Показники якості життя вагітних, які отримали запропонований комплекс заходів з використанням води Аква Миргород DETOX

Висновки

  • Загальна якість життя у жінок із раннім токсикозом була значно знижена. Суб’єктивна оцінка власного фізичного та психологічного стану при ранньому токсикозі значно асоціювалася з негативним впливом на різні ­аспекти повсякденного життя та бажання завагітніти знову.
  • Вважаємо за необхідне наголосити, що клініцистам доцільно оцінювати велике навантаження, яке становить ранній токсикоз для жінок, і надавати необхідну підтримку та нагляд, індивідуальні в кожному окремому випадку.
  • За нашими даними, анкетування жінок, які відчувають ранній токсикоз, дозволяє виявити та кількісно оцінити ступінь проявів цього стану, а також визначити обсяг необхідних рекомендацій та втручань.
  • На нашу думку, вчасна об’єктивізація проблеми, надання рекомендації зі зміни способу життя та адекватна гідратація дозволяють не лише зменшити медикаментозне навантаження у ранньому періоді вагітності, а й зменшити потребу у відпустці через непраце­здатність, ризик прогресування тяжких симптомів і госпіталізації, а також знизити несприятливий вплив раннього токсикозу на якість життя жінок.
  • Споживання під час вагітності води Аква Миргород DETOX з урахуванням її мінерального складу та унікальних властивостей дозволяє значно знизити ризик дегідратації, нормалізувати водний і кислотно-­лужний баланс, відновити іонний та електролітний гомеостаз, профілактувати функціональні закрепи та прояви синдрому подразненого кишечника, що також чинить позитивний вплив на фізичний і психоемоційний стан вагітних, покращує якість життя та створює позитивне середовище для виношування вагітності у фізіологічних умовах.
  • За результатами даного дослідження було підтверджено заявлені виробником властивості води Аква Миргород DETOX і рекомендовано її для призначення жінкам, які мають певний ступінь ендогенної інтоксикації, зокрема ранній токсикоз вагітності легкого ступеня.

 

Література

  1. Abramowitz A., Miller E.S., Wisner K.L. Treatment Options for Hyperemesis Gravidarum. Arch. Women’s Ment Health. 2017;20:363-372.
  2. Birkeland E., Stokke G., Tangvik R.J., Torkildsen E.A., Boateng J., Wollen A.L. et al. Norwegian PUQE (Pregnancy-­Unique Quantification of Emesis and Nausea) Identifies Patients with Hyperemesis Gravidarum and Poor Nutritional Intake: A Prospective Cohort Validation Study. PloS one. 2016;10(4).
  3. Clark S., Hughes B., McDonald S.S. The impact of nausea and vomiting of pregnancy on quality of life: Report of a national consumer survey and recommendations for improving care. Obstet Gynecol Surv. 2013; 68(9 SUPPL. 1): S1-S10.
  4. Einarson T.R., Piwko C., Koren G. Quantifying the global rates of nausea and vomiting of pregnancy: a meta analysis. J Popul Ther Clin Pharmacol. 2013;20(2): e171-83.
  5. Fejzo M., Rocha N., Cimino I. et al. GDF15 linked to maternal risk of nausea and vomiting during pregnancy. Nature 625, 760-767 (2024).
  6. Heitmann K., Holst L., Lupattelli A., Maltepe C., Nordeng H. Treatment of nausea in pregnancy: a cross-­sectional multinational web-based study of pregnant women and new mothers. BMC Pregnancy Childbirth. 2015;15(1):321. doi: 10.1186/s12884-015-0746-2.
  7. Mares R., Morrow A., Shumway H., Zapata I., Forstein D., Brooks B. Assessment of Management Appro­aches for Hyperemesis Gravidarum and Nausea and Vomiting of Pregnancy: A Retrospective Questionnaire Analysis. BMC Pregnancy Childbirth. 2022;22:609.
  8. Quattrini S., Pampaloni B., Brandi M.L. Natural mineral waters: chemical characteristics and health effects. Clin Cases Miner Bone Metab. 2016 Sep-­Dec;13(3):173-180.
  9. Thygerson J., Oyler D., Thomas J., Muse B., Brooks B.D., Pullan JE. GDF15 Targeting for Treatment of Hyperemesis Gravidarum. Medicines (Basel). 2024 Aug 30;11(7):17.

Тематичний номер «Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія» № 2 (63) 2025 р.

Матеріали по темі Більше
Проблема репродуктивного консультування та ведення вагітності у пацієнтів з орфанними генетичними захворюваннями набуває все більшої актуальності в сучасній медичній практиці....
Тривога — це емоційне переживання, при якому людина відчуває дискомфорт від невизначеності перспективи. Коли ми знаємо, що буде все добре,...