7 грудня, 2024
UEG Week 2024: основні події наймасштабнішого гастроентерологічного конгресу
Середина жовтня, місяця насичених яскраво-жовтих осінніх кольорів, минула для гастроентерологів усього світу під егідою зеленої фірмової стилістики Об’єднаної європейської гастроентерології (United European Gastroenterology, UEG), яка огортала та вітала кожного учасника тижня UEG (UEG Week 2024). Прикрашений у зелені білборди UEG віденський конгрес-хол Messe Vienna 12-15 жовтня став майданчиком для активного професійного спілкування лікарів різноманітних спеціальностей: гастроентерологів, панкреатологів, гепатологів, ендоскопістів, колопроктологів, дієтологів і нутриціологів.
Конгрес-хол Messe Vienna, прикрашений у зелені кольори UEG, вітає учасників заходу
Обране оформлення підкреслювало «зелену політику», яку активно втілює UEG щодо «екологізації» гастроентерології – надання гастроентерологічної допомоги з максимальним зменшенням негативного впливу на довкілля та запобіганням прогресуванню змін клімату. Щоденна практична діяльність гастроентерологів тісно пов’язана з наслідками зміни клімату у вигляді порушень кишкового мікробіому, модифікації харчових звичок, поширення неінфекційної та інфекційної патології шлунково-кишкового тракту. Виконання кожної ендоскопічної процедури супроводжується утворенням значної кількості відходів – 3,09 кг відходів на 1 ліжко на добу, роблячи значний внесок у вуглецевий слід сектора охорони здоров’я. Представники UEG пропонують дотримуватися таких кроків, спрямованих на зменшення вуглецевого сліду: популяризувати здорову дієту в усьому світі («планетарна дієта здоров’я»), активно впроваджувати «зелені» методики охорони здоров’я, як-от телемедицина та діджиталізація, підвищувати обізнаність і дотримуватися принципу «Скорочуй, використовуй повторно, переробляй».
Офіційне відкриття UEG Week 2024 відбулося 13 жовтня: під час першого урочистого пленарного засідання учасників конгресу привітав президент UEG, професор Matthias Löhr. Він зауважив, що цьогоріч UEG Week розпочинає свою роботу з декількох рекордних показників: кількість учасників конгресу перевищила 11 тис. осіб, які приїхали зі 114 країн світу, когорта онлайн-слухачів становила 11% від загального числа присутніх, зареєстровано 4701 заявку на проходження курсів післядипломної освіти та схвалено публікацію 3730 анотацій. Уперше наукова програма заснована на проведенні 178 семінарів, які транслювалися в інтернеті в режимі реального часу, та відкритті доступу до понад 730 навчальних відеозаписів у форматі 24/7. Також уперше в роботі UEG Week використовували штучний інтелект, за допомогою якого забезпечували переклад кожного семінару, кожного виступу на 11 найпоширеніших мов світу.
Привітальний виступ президента UEG, професора Matthias Löhr
Зазвичай будь-який науковий конгрес світового рівня відкриває лекція, що висвітлює особливості патофізіології, діагностики та лікування найактуальнішої хвороби. Цьогоріч почесне право прочитати першу лекцію перед привітальним виступом президента UEG і задати тон усьому UEG Week 2024 отримала професорка Marlies Schijven (Нідерланди), яка спеціалізується в проведенні досліджень у галузі цифровізації (діджиталізації) охорони здоров’я. Її презентація під назвою «Важливість гри при шлунково-кишкових захворюваннях: готуємо покоління Z в ігровій формі» не залишила жодного байдужого в аудиторії. Доповідачка наголосила, що мета її виступу полягає в зміні погляду на підходи до навчання гастроентерологів, які були народжені після 1995 року та належать до так званого покоління Z. Представники цього покоління потребують включення ігрових елементів у процес навчання та надзвичайно залежні від комплементів, похвали при досягненні успіху; така поведінка представників покоління Z зумовлена переважним проведенням вільного часу в комп’ютерних або онлайн-іграх. Професорка підкреслила серйозні недоліки сучасного стандартного навчання: після закінчення інституту майже 30% інтернів не мають достатньої практичної підготовки для виконання своїх робочих обов’язків. Навчальний підхід, який активно використовувався раніше, – тренування на «звичайних» симуляторах – уже не викликає інтересу в студентів. Водночас застосування технологій віртуальної реальності (VR) дає змогу підвищити ефективність навчання на 230%. М. Schijven нагадала слова Альберта Ейнштейна, який говорив, що «гра – це вища форма дослідження». На думку доповідачки, найефективнішим буде поєднання VR-технологій та ігровізації. М. Schijven поділилася досвідом застосування штучного інтелекту в навчанні інтернів, яким пропонували грати в гру, створену в жанрі фантастичного шутеру на кшталт Borderlands, з метою вивчення видів мікроорганізмів, які становлять кишкову мікробіоту. «Покоління, котрі співпрацюють одне з одним на роботі, як хімічні речовини: якщо вони дійсно взаємодіють, тоді всі вони трансформуються».
Змінюючи погляд на стандарти медичної освіти: професорка Marlies Schijven (Нідерланди) представляє результати використання VR-технологій у навчальному процесі
У колі делегатів-гепатологів, безперечно, панувало обговорення сучасних підходів до лікування стеатотичної хвороби печінки (СХП) та її форм – метаболічно-асоційованої СХП (МАСХП) та МАСХП з надлишковим уживанням алкоголю (метаболічно-алкогольна хвороба печінки – МетАХП), метаболічно-асоційованого стеатогепатиту (МАСГ). Учасники UEG Week 2024 не лише детально обговорювали сучасні підходи до діагностики та фармакотерапії МАСХП, а й приділили багато уваги немедикаментозним способам корекції цієї патології. Презентація професорки Shira Zelber-Sagi (Ізраїль) «Як запобігти розвитку МАСХП і МАСГ» містила пояснення та докладну характеристику провідних положень настанови Європейської асоціації з вивчення печінки (EASL, 2024) з нефармакологічної корекції МАСХП (рис.).
Рис. Положення настанови EASL (2024) з немедикаментозної терапії МАСХП
Angelo Armandi (Італія) розкрив сучасні демографічні характеристики МетАХП як нової нозологічної одиниці серед хвороб печінки. Спікер наголосив, що поширеність МетАХП у загальній популяції становить 1-2%, а поєднана дія двох патологічних факторів (метаболічного синдрому й алкоголю) чинить синергічний негативний вплив, підсилюючи активність запального процесу та фіброгенезу в печінці. На думку доповідача, клініцистам слід регулярно оцінювати кількість уживаного алкоголю, адже цей показник здатний значно впливати на прогноз. Доведено, що ризик розвитку значних небажаних печінкових наслідків у хворих на АХП зростає втричі, а смертність у хворих на МетАХП й АХП збільшується, відповідно, на 33 та 75% порівняно з СХП. Для стратифікації ризику розвитку ускладнень та оцінювання прогнозу доцільно застосовувати специфічні неінвазивні методики.
Згідно з положеннями настанови EASL з лікування МАСХП (2024) нині існує тільки один препарат, схвалений для терапії МАСГ, – ресметиром. Він являє собою селективний агоніст β-рецепторів гормонів щитоподібної залози, який імітує дію гормонів, що беруть участь у метаболізмі жирів. Naim Alkhouri (CША) присвятив свій виступ розгляду ефективності призначення ресметирому пацієнтам з вірогідною МетАХП. Він представив результати III фази подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження MAESTRO-NASH, у якому взяли участь хворі з гістологічно підтвердженим діагнозом неалкогольного стеатогепатиту / МАСГ (n=966) і фіброзом печінки F1, F2 або F3. Учасників, які самостійно визнали, що приймають щоденно ≤2 порції (чоловіки) або ≤1,5 порції (жінки) алкоголю, рандомізували (1:1:1) для прийому ресметирому в добовій дозі 80 мг (n=322) та 100 мг (n=323) або плацебо (n=321) протягом 52 тиж. Вірогідну МетАХП діагностовано та підтверджено в 75 (9,6%) пацієнтів. У гендерній структурі хворих на МетАХП переважали чоловіки; рівні аспартатамінотрансферази, γ-глутамілтранспептидази та середні значення FIB‑4 були вищими в чоловіків, хворих на вірогідну МетАХП. Прийом ресметирому в дозі 80 і 100 мг сприяв розрішенню МетАХП у 29 та 35% хворих відповідно, зменшенню ступеня фіброзу в 35 та 30% пацієнтів відповідно. У групі ресметирому зафіксовано зниження протонної щільності жирової тканини, яку вимірювали за допомогою магнітно-резонансної томографії, на ≥30% у 88 та 81% хворих відповідно. Перелічені зміни були статистично достовірні порівняно як з вихідними значеннями, так і з плацебо. Автори дослідження резюмували, що ресметиром, імовірно, однаково ефективний у лікуванні МАСХП і вірогідної МетАХП.
Naim Alkhouri (CША) характеризує ефективність призначення ресметирому хворим на вірогідну МетАХП
Ще одна сесія «Від настанов до клінічної практики: верхні відділи шлунково-кишкового тракту» привернула до себе увагу великої кількості делегатів конгресу. Лекція «Розумний діагностичний підхід до дисфагії», яку представив професор Amir Mari (Ізраїль), була насичена обговоренням положень європейської настанови з лікування дисфагії.
Професор Amir Mari (Ізраїль) рекомендує використовувати застосунок GI Guidelines App у повсякденній практиці
Як зазначив доповідач, за підозри на орофарингеальну або езофагеальну дисфагію показано гастроскопію, консультації ЛОР-лікаря та невропатолога, манометрію з високою роздільною здатністю й візуалізаційні дослідження (рентген, комп’ютерну томографію). Професор зауважив, що всі положення зазначеної настанови представлені в офіційному мобільному застосунку GI Guidelines App, розробленому під егідою UEG. Цей безплатний застосунок містить текстовий варіант кожної настанови UEG, а також діагностичні та терапевтичні алгоритми, що робить його використання максимально комфортним у різноманітних практичних ситуаціях.
Значною частиною UEG Week 2024 стало післядипломне навчання: в межах цієї ініціативи проведено 26 наукових сесій, протягом яких пролунала 121 доповідь. Серед різноманіття курсів післядипломного навчання велика кількість делегатів відвідала сесію «Антибіотик-асоційована діарея: раптове порушення здорової екосистеми». Розпочав засідання Gianluca Ianiro (Італія), котрий представив клінічний випадок виникнення діареї на тлі антибіотикотерапії з приводу бактерійної інфекції верхніх дихальних шляхів. Професор Giovanni Barbara (Італія) прокоментував сучасні погляди на концепцію дисбіозу, згідно з якою на тлі використання антибіотиків і порушення роботи кишкового мікробіому з’являються ніші для опортуністичних мікроорганізмів, які займають умовно-патогенні та патогенні бактерії. За останніми статистичними даними, в країнах Європи зростає частота призначення антибіотиків як амбулаторним, так і стаціонарним хворим. Антибіотик-асоційована діарея (ААД) являє собою діарею (рідкі випорожнення ≥3 рази на добу), яка виникає протягом ≤8 тиж після застосування антибіотика. Найчастішим етіологічним збудником ААД вважають Clostridium difficile. Приєднання інфекції С. difficile асоційовано з різким зростанням смертності, високим ризиком оперативних утручань, збільшенням тривалості стаціонарного лікування й економічного тягаря. Інфікування С. difficile підтверджують за допомогою визначення в калових масах глутаматдегідрогенази, а також виявлення токсинів збудника у фекаліях на підставі тестів, заснованих на ампліфікації нуклеїнових кислот. При виникненні ААД обов’язковою умовою одужання є скасування антибіотикотерапії. Провідною превентивною стратегією виникнення ААД визнано застосування пробіотиків: у низці систематичних оглядів продемонстровано ефективність лакто- та біфідовмісних пробіотиків, а також препаратів, які містять Bacillus subtillus.
Сучасні підходи до лікування ААД докладніше представив Christian Lodberg Hvas (Данія). Доповідач наголосив, що стратегія ведення хворих з інфекцією С. difficile залежить від частоти виникнення епізодів діареї (первинної або рецидивної), ступеня тяжкості хвороби (легка/помірна, тяжка, фульмінантна), наявності клінічної відповіді (рефрактерність до призначеної терапії). Згідно з настановою Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних хвороб (ESCMID, 2021) першою лінією стандартної стартової терапії інфекції С. difficile є фідаксоміцин (200 мг 2 рази на добу протягом 10 днів), другою лінією – ванкоміцин (125 мг 4 рази на добу протягом 10 днів). Фідаксоміцин (200 мг 2 рази на добу протягом 10 днів) також є препаратом вибору при веденні пацієнтів з високим ризиком рецидиву, як терапія другої лінії таким хворим може бути призначена комбінація стандартної стартової терапії разом з безлотоксумабом. У разі рефрактерності до призначеного медикаментозного лікування доцільно проводити трансплантацію фекальної мікробіоти (ТФМ).
Christian Lodberg Hvas (Данія) коментує положення настанови ESCMID з лікування ААД
Наступний доповідач у цій сесії, професорка Georgiana-Emmanuela Gîlcă-Blanariu (Румунія) перелічила основні клінічні й екологічні перспективи проведення ТФМ. Більшість чинних настанов вважають показанням до ТФМ наявність ≥2 рецидивів інфекції С. difficile, тоді як оновлені рекомендації BSC (2024) пропонують «розглянути доцільність ТФМ до виникнення другого епізоду С. difficile в пацієнтів з тяжким, фульмінантним або ускладненим перебігом хвороби, яка не відповідає на призначену антибіотикотерапію». Перед виконанням ТФМ зазвичай проводять курс антибіотикотерапії (переважно із застосуванням ванкоміцину 125-250 мг 4 рази на добу протягом 4-10 днів) і здійснюють підготовку кишечнику, обирають спосіб уведення фекальних мас донора (ендоскопічний доступ, ректальна піна, назогастральний/назодуоденальний зонд, капсульована/ліофілізована форма), а також обговорюють кількість інфузій фекального матеріалу. Проведення ТФМ асоціюється зі зменшенням кількості первинних жовчних кислот у кишечнику, підвищенням умісту вторинних жовчних кислот і коротколанцюгових жирних кислот, нормалізацією кишкової мікробіоти. Ефективність проведеної ТФМ оцінюють за клінічною симптоматикою: зменшення патологічних симптомів, нормалізація температури та консистенції калових мас підтверджують результативність процедури. Доповідачка підкреслила недоцільність лабораторного підтвердження ерадикації С. difficile після проведення ТФМ, навіть незважаючи на персистенцію клінічних ознак хвороби чи підозру на рецидив. Європейські експерти рекомендують утримуватися від призначення антибіотиків протягом 8 тиж від моменту проведення ТФМ. ТФМ визнана безпечним та ефективним способом лікування інфекції С. difficile, який може призначатися хворим з тяжким/фульмінантним перебігом хвороби завдяки здатності відновлювати екологічний баланс мікрофлори кишечнику.
Закриваючи роботу UEG Week 2024, організатори запросили всіх охочих продовжити наукове спілкування в межах наступного міжнародного конгресу, який відбудеться 4-7 жовтня 2025 року в Берліні (Німеччина).
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 20 (582), 2024 р