15 грудня, 2020
Застосування назального інтерферону для профілактики та лікування гострої респіраторної вірусної інфекції
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) є найпоширенішими і соціально значимими захворюваннями. Вважається, що чи не кожна людина щорічно переносить ГРВІ. Висока захворюваність асоціюється зі значними економічними втратами, насамперед за рахунок великого числа непрацездатних пацієнтів.
В наш час відмічається значне поширення інфекції COVID‑19. При цьому відсутні специфічні противірусні лікарські засоби. Тому пошук ефективних і безпечних засобів профілактики та лікування ГРВІ є надзвичайно актуальним.
Роль інтерферонів у протидії вірусній інфекції
Відомо, що на всіх етапах формування імунної системи першим бар’єром, що протистоїть розвитку інфекційного процесу, є місцевий захист слизових оболонок респіраторного тракту. У нормі механізми локального захисту мають достатній потенціал для запобігання ГРВІ вже на ранніх стадіях. Віруси, що потрапляють у верхні дихальні шляхи разом з повітрям, стикаються з такими факторами місцевого імунітету, як в’язкий секрет, рух війок епітелію, антисептичні властивості лізоциму і лактоферину, конкуруючий ефект природної мікрофлори, ферментативна активність секретів, специфічна дія IgA, тощо [2]. Однак агресивні умови навколишнього середовища, наявність хронічних вогнищ інфекції, порушення мікробіоценозу сапрофітної мікрофлори порушують колонізаційну резистентність слизової оболонки респіраторного тракту.
Інтерферони (ІФН) є індуцибельними білками з молекулярною масою 20–30 кД. Вони відіграють важливу роль у природному контролі вірусної інфекції. ІФН класифікують за типами (α, β, ω і γ), що хімічно пов’язані, однак різні за антигенними ознаками. Встановлено, що різні клітини чутливі до ІФН різних типів. Так, ІФН-α, -β, -ω на поверхні клітин мають спільний рецептор IFNAR, ІФН-γ – окремий IFNGR. Вроджена імунна відповідь на віруси, наприклад грипу, передбачає вироблення ІФН-α та -β.
Вплив ІФН на функції клітин дуже широкий, він полягає в інгібуванні проліферації клітин; стимуляції фагоцитозу макрофагами та генерації цитотоксичних Т-лімфоцитів, а також активності натуральних кілерів, експресії антигенів головного комплексу гістосумісності (МНС) I і II типів та Fc-рецепторів; продукції антитіл за рахунок посилення диференціювання В-лімфоцитів.
Доведено, що ІФН-α запобігає реплікації вірусу через блокування трансляції протеїнів [10]. Також він бере участь у каскаді цитокінових реакцій, стимулюючи вироблення фактора некрозу пухлин (ФНП)-α, інтерлейкінів (ІЛ)-1, -6, -18 [2], запускає апоптоз інфікованих клітин. ІФН-α починає визначатися в тканинах плода з 10-го тижня гестації. Надалі впродовж усього терміну вагітності має місце висока здатність до інтерфероноутворення. Після народження дитини рівень ІФН-α знижується, а в більш пізньому віці починає поступово наростати та досягає максимального рівня у 12 років [2]. Зниження продукції ІФН-α може вважатись однією з основних причин частих ГРВІ, їх затяжного перебігу та розвитку бактеріальних ускладнень у дітей раннього віку.
Роль ІФН у перебігу ГРВІ у дорослих демонструють результати дослідження 100 пацієнтів, серед них 24 хворіли на грип (субтипи A (H3N2) і B, відповідно, у 10 і 14 пацієнтів, у тому числі 5 було госпіталізовано). У пацієнтів з грипом, які лікувались амбулаторно, рівень ІФН-α2 у крові був вищий [21].
У пацієнтів з тяжким перебігом COVID‑19 виявлено дефіцит ІФН І типу з відсутністю продукції ІФН-β і низькою продукцією та активністю ІФН-α, що асоціювалося з персистуванням вірусу в крові, глибокою запальною відповіддю частково через транскрипційний фактор NF-κB зі зростанням рівня продукції таких цитокінів, як ІЛ‑6 і ФНП-α [12].
Описано феномен клітинного імунітету – ІФН-α і -β, що виділяються з уражених вірусом клітин, діють на сусідні клітини, запобігаючи реплікації вірусу в них і створюючи таким чином противірусний статус [20]. Клітини, що секретують ІФН-α/β, мають патернрозпізнавальні рецептори (pattern-recognition receptors, PRR) для виявлення молекул, пов’язаних з інфекцією. Такими молекулами є вірусні нуклеїнові кислоти, такі як dsRNA. PRR після стимуляції за допомогою відповідних лігандів активують внутрішньоклітинні сигнальні каскади, що призводить до транскрипції генів ІФН-α/β. Після секреції ІФН-α/β зв’язується з відповідним рецептором на сусідніх неінфікованих клітинах (а також на початковій інфікованій клітині) і активує внутрішньоклітинний сигнальний каскад, що призводить до регуляції декількох сотень реагуючих на ІФН-α/β генів, багато з яких мають прямі або непрямі противірусні ефекти. Віруси, що виділяються з первинної інфікованої клітини, неефективно розмножуються в клітинах, які знаходяться в противірусному статусі (див. рисунок) [20].
Вважають, що вплив на ІФН-ланку є одним з найперспективніших для лікування та профілактики ГРВІ і являє собою своєрідний пусковий механізм, здатний активізувати як локальні захисні бар’єри слизової оболонки, так і системні гуморальні і клітинні реакції.
Застосування препаратів ІФН при вірусній інфекції
Препарати ІФН застосовують у клінічній практиці понад 30 років. Важливою їх перевагою є природність для організму, що обумовлює мінімальну токсичність і можливість призначення дітям. Введення екзогенного ІФН дає змогу мобілізувати противірусний захист швидше, ніж у процесі вироблення власного ІФН, скоротити перебіг і знизити інтенсивність вірусного запалення. Ще в 1990 р. було опубліковано результати подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження, в якому ІФН-α2 чи плацебо використовували до або після розвитку респіраторно-синцитіальної інфекції. Кількість респіраторних інфекцій і тяжкість симптомів були меншими в дослідній групі [15]. Також інтраназальний ІФН-α запобігав розвитку експериментальної риновірусної інфекції, поширенню ГРВІ серед членів сім’ї [7].
На тваринних моделях було встановлено, що комбінація рибавірину та ІФН-α2b була ефективною як для профілактики, так і лікування MERS-CoV-інфекції [16]. Їх високу активність виявлено також під час лікування пацієнтів з MERS-CoV-інфекцією в лікарні четвертого рівня [17]. Встановлено, що в пацієнтів з тяжкою MERS-CoV-інфекцією застосування рибавірину орально та ІФН-α2b підшкірно сприяло кращому виживанню хворих [19], однак це не стосувалось критично тяжких пацієнтів [3].
З розвитком генної інженерії було впроваджено три основні методики отримання ІФН для клінічного використання. Один з них – рекомбінантний ІФН-α2b, що продукується E. coli, у ДНК якої вбудований ген ІФН людини. Це значно зменшує вартість виробництва й зводить до нуля ймовірність передачі інфекції від донора [2]. Ген ІФН-α2b, використаний для виготовлення препарату, домінує в людській популяції, тому до нього не синтезуються антитіла, що забезпечує стійкий терапевтичний ефект.
Доведено, що рекомбінантний людський ІФН-α2b in vitro виявляв широкий спектр антивірусної активності [23]. В низькій дозі він призводив до індукції противірусних цитокінів, знижував вірусне навантаження в легеневій тканині під час інфекційного процесу, спричиненого вірусами грипу А типів H5N1 і H1N1, зменшував летальність мишей у разі інфікування їх вірусом грипу А типу H5N1 [11]. Противірусний ефект посилювався після багаторазових попередніх обробок. ІФН-α2b пригнічував реплікацію вірусу пташиного грипу А (H7N9) – як дикого штаму, так і штаму, резистентного до дії інгібіторів нейрамінідази [5,18].
Одна з основних проблем ІФН-терапії полягає в тому, щоб впливати безпосередньо у вогнищі запалення, таким чином мінімізуючи як дозу, так і можливість розвитку небажаних явищ. Дуже зручною для використання при ГРВІ є назальна форма ІФН у вигляді спрея та крапель, і тому вона широко застосовується у клінічній практиці з позитивним ефектом щодо профілактики й лікування ГРВІ, особливо при появі перших симптомів.
Ефективність застосування інтраназального ІФН-α2b при лікуванні ГРВІ
Проведено декілька досліджень ефективності та безпечності застосування інгаляційного рекомбінантного ІФН-α2b людини двічі на добу у пацієнтів з COVІD‑19 [4, 9, 13, 14, 24]. Так, за результатами обстеження 104 пацієнтів з підтвердженою інфекцією встановлено, що, хоча час виділення вірусу SARS-CoV‑2 у госпіталізованих пацієнтів не скорочується, тривалість госпіталізації осіб, які використовували інгаляційний ІФН-α2b після поступлення в стаціонар, була достовірно коротшою, також у них була меншою загальна доза глюкокортикоїдів, рідше відмічали артеріальну гіпертензію, був нижчим рівень С-реактивного білка, вони рідше потребували вентиляційної терапії та не так довго перебували у відділенні інтенсивної терапії, серед них було менше критично хворих [13].
За результатами багатоцентрового ретроспективного когортного дослідження з участю 141 пацієнта (старше 18 років) з лабораторно підтвердженою COVID‑19-пневмонією, які не потребували вентиляційної терапії, встановлено, що комбінація арбідол/ІФН-α2b була ефективніша і забезпечувала швидше розсмоктування пневмонії, ніж у групах монотерапії [24]. Однак на пізніх стадіях інфекції введення ІФН вважають недоцільним, оскільки це може призводити до посилення цитокінового шторму [27].
Ефективність застосування ІФН-α2b для профілактики ГРВІ
Як засіб запобігання ГРВІ ІФН відносять до заходів екстреної профілактики. Вони можуть бути використані відразу ж після контакту з хворим, при перших симптомах захворювання і в період сезонного підйому захворюваності на ГРВІ. Інтраназальне призначення ІФН в перші години після появи ознак ГРВІ дає змогу уникнути її прогресування більш ніж у 80% випадків [1]. Встановлено, що використання ІФН разом з протигрипозною вакциною ефективніше для профілактики ГРВІ, ніж ізольоване застосування вакцини [1], при цьому в дітей профілактика інтраназальними препаратами ІФН порівняно з вакцинацією виявилось більш дієвою і краще переносилась [1].
Доведено, що рибавірин у монотерапії не покращував профілактику SARS-CoV-інфекції, тоді як ІФН-α2b виявляв in vitro інгібувальний ефект починаючи з концентрації 1000 МО/мл [22].
Результатами клінічних досліджень доведено, що назальний спрей ІФН-α2b запобігав ГРВІ у військових новобранців [8]. Спрей виявляв переваги у профілактиці інфекцій, спричинених вірусом грипу, аденовірусом, не було користі у профілактиці респіраторно-синцитіальної вірусної інфекції [8].
За результатами рандомізованого плацебо-контрольованого подвійного сліпого дослідження 14 391 пацієнта з SARS-інфекцією встановлено, що використання впродовж 5 діб назального спрея ІФН-α2b двічі на добу асоціювалось з протекторним ефектом у вигляді запобігання ГРВІ в середньому в 50,27%, грипу В – у 66,76%, парагрипу – у 66,75%, респіраторно-синцитіальної вірусної інфекції – у 32,6% [26].
Низка авторів рекомендували використовувати гідроксихлорохін у низькій дозі (50–100 мг/добу орально) і спрей інтраназального ІФН-α2b в дозі 0,5×106 МО двічі на добу для профілактики COVID‑19 [25], особливо в пацієнтів групи ризику та співробітників лікарень.
Безпека застосування
ІФН вирізняються безпечним профілем [25], у низьких дозах не чинять токсичного впливу на печінку та селезінку [11]. Повідомлялось, що назальний спрей рекомбінантного людського ІФН-α2b виявляв низьку токсичність і високий терапевтичний індекс [23], але інколи спричинював легкі короткочасні симптоми грипу (головний біль, запаморочення, біль у животі тощо); серйозних побічних ефектів від його застосування не зареєстровано [6]. Оскільки повторне призначення назального ІФН асоціювалось з прогресивним пошкодженням слизової оболонки, довготривала профілактика недоцільна [7].
Існує кілька видів лікарських форм ІФН для місцевого призначення: краплі, мазь, гель, спрей. Найбільш доцільним у разі ГРВІ є назальний спрей, що забезпечує точність дозування, рівномірне нанесення, проникнення в глибокі відділи носових ходів, а також зручність застосування [1].
На нашому фармацевтичному ринку назальний спрей рекомбінантного людського ІФН-α2b представлений компанією «Фармак» під торговою назвою Назоферон. 1 мл спрея Назоферон містить 100 000 МО рекомбінантного ІФН-α2b людини.
Отже, результати експериментальних і клінічних досліджень доводять ефективність і безпечність застосування назального спрея рекомбінантного ІФН-α2b людини для профілактики та лікування ГРВІ, в тому числі COVID‑19. З точки зору фармакоекономіки, для цього двічі на добу можна використовувати препарат Назоферон (компанія «Фармак»).
Список літератури
- Борзанова М. В., Алпенидзе Д. Н., Горелышева Н. Е. Обзор эффективности препаратов интерферона альфа‑2b при интраназальном применении. РМЖ. 2012;24:1208.
- Марушко Ю. В., Голубовська Ю. Є., Марушко Є. Ю. Застосування рекомбінантного інтерферону альфа‑2b у педіатричній практиці. Здоров’я дитини. 2016;70(2). http://www.mif-ua.com/archive/article/42542
- Arabi Y. M., Shalhoub S., Mandourah Y. et al. Ribavirin and Interferon Therapy for Critically Ill Patients With Middle East Respiratory Syndrome: A Multicenter Observational Studyю Clin Infect Dis. 2020 Apr 15;70(9):1837–1844. doi: 10.1093/cid/ciz544.
- Cao W., Mai M., Liu Z., Ren H. An infant with coronavirus disease 2019 in China: A case report. Medicine (Baltimore). 2020 Jul 17;99(29): e21359. doi: 10.1097/MD.0000000000021359.
- Chen A-J., Dong J., Yuan X-H. et al. Anti-H7N9 avian influenza A virus activity of interferon in pseudostratified human airway epithelium cell cultures. Virol J. 2019 Apr 3;16(1):44. doi: 10.1186/s12985–019–1146–4.
- Chen Q., Zhang L–I., Yu D. et al. A field trial for evaluating the safety of recombinant human interferon alpha‑2b for nasal spray Zhonghua Shi Yan He Lin Chuang Bing Du Xue Za Zhi. 2005 Sep;19(3):211–5.
- Finter N. B., Chapman S., Dowd l P. The Use of Interferon-a in Virus Infections. Drugs. 1991;42(5):749–765.
- Gao L., Yu S., Chen Q. et al. A randomized controlled trial of low-dose recombinant human interferons alpha‑2b nasal spray to prevent acute viral respiratory infections in military recruits. Vaccine. 2010 Jun 17;28(28):4445–51. doi: 10.1016/j.vaccine.2010.03.062.
- Gilzad-Kohan H., Jamali2 F. Anti-Inflammatory Properties of Drugs Used to Control COVID‑19 and their Effects on the Renin-Angiotensin System and Angiotensin-Converting Enzyme‑2. J Pharm Pharm Sci. 2020;23:259–277. doi: 10.18433/jpps31346.
- Guo J. T. et al. Mechanism of the interferon alpha response against hepatitis C virus replicons. Virology. 2004;325(1):71–81.
- Haasbach E., Droebner K., Vogel A. B., Planz O. Low-dose interferon Type I treatment is effective against H5N1 and swine-origin H1N1 influenza A viruses in vitro and in vivo. J Interferon Cytokine Res. 2011;31(6):515–525. doi: 10.1089/jir.2010.0071.
- Hadjadj J., Yatim N., BarnabeiL. et al. Impaired type I interferon activity and inflammatory responses in severe COVID‑19 patients Science. 2020;369(6504):718–724. doi: 10.1126/science.abc6027.
- Hao S-R., Yan R., Zhang S-Y. et al. Interferon-α2b spray inhalation did not shorten virus shedding time of SARS-CoV‑2 in hospitalized patients: a preliminary matched case-control study. J Zhejiang Univ Sci B. 2020 Aug.;21(8):628–636. doi: 10.1631/jzus.B2000211.
- He G., Sun W., Wu J., Cai J. Serial Computed Tomography Findings in a Child with Coronavirus Disease (COVID‑19) Pneumonia. Indian pediatrics. 2020;57:467–468.
- Higgins P. G., Barrow G. I., Tyrrellx D. A.J. et al. The efficacy of intranasal interferonet‑2a in respiratory syncytial virus infection in volunteers. Antiviral Research. 1990;14:3–10.
- Khalid M., Al Rabiah F., Khan B. et al. Ribavirin and interferon-α2b as primary and preventive treatment for Middle East respiratory syndrome coronavirus: a preliminary report of two cases. Antivir Ther. 2015;20(1):87–91. doi: 10.3851/IMP2792.
- Khalid M., Khan B., Al Rabiah F. et al. Middle Eastern Respiratory Syndrome Corona Virus (MERS CoV): case reports from a tertiary care hospital in Saudi Arabia. Ann Saudi Med. 2014;34(5):396–400. doi: 10.5144/0256–4947.2014.396.
- Liu Q., Ma J., Strayer D. R. et al. Emergence of a novel drug resistant H7N9 influenza virus: evidence based clinical potential of a natural IFN-α for infection control and treatment. Expert Rev Anti Infect Ther. 2014;12(2):165–169. doi: 10.1586/14787210.2014.870885.
- Omrani A. S., Saad M. M., Baig K. Ribavirin and interferon alfa‑2a for severe Middle East respiratory syndrome coronavirus infection: a retrospective cohort study. Lancet Infect Dis. 2014;14(11):1090–1095. doi: 10.1016/S1473–3099(14)70920-X
- Randall R. E., Goodbourn S. Interferons and viruses: an interplay between induction, signalling, antiviral responses and virus countermeasures. J Gen Virol. 2008;89(Pt 1):1–47. doi: 10.1099/vir.0.83391–0.
- Scotta M. C., Machado D. G., Oliveira S. G. et al. Evaluation of nasal levels of interferon and clinical severity of influenza in children. J Clin Virol. 2019 May;114:37–42. doi: 10.1016/j.jcv.2019.02.003.
- Ströher U. DiCaro A., Yan Li Y. et al. Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus is inhibited by interferon- alpha. J Infect Dis. 2004 Apr 1;189(7):1164–7. doi: 10.1086/382597.
- Wang H.-Q., Ma L.-L., Jiang J.-D. et al. Recombinant human interferon alpha 2b broad-spectrum anti-respiratory viruses pharmacodynamics study in vitro. Yao Xue Xue Bao. 2014;49(11):1547–53.
- Xu P., Huang J., Fan Z. Arbidol/IFN-α2b therapy for patients with corona virus disease 2019: a retrospective multicenter cohort study. Microbes Infect. 2020;22(4–5):200–205. doi: 10.1016/j.micinf.2020.05.012.
- Yang A., Yang C., Yang B. Use of hydroxychloroquine and interferon alpha‑2b for the prophylaxis of COVID‑19. Medical Hypothese. 2020. 144 109802.
- Yu De-xian, Qing C., Zhang Li-lan et al. A field trial of recombinant human interferon alpha‑2b for nasal spray to prevent SARS and other respiratory viral infections. Zhonghua Shi Yan He Lin Chuang Bing Du Xue Za Zhi. 2005;19(3):216–219.
- Zhirnov O. P. Molecular Targets in the Chemotherapy of Coronavirus Infection. Biochemistry (Moscow). 2020;85(5):523–530.