14 липня, 2023
Cancer Survivors Day: святкування маленьких і великих перемог
Щороку у першу неділю червня люди, що зіткнулися з онкологічним захворюванням, відзначають Cancer Survivors Day, або День людей з історією раку. Цей день має особливу вагу для людей, які пройшли або проходять складний шлях боротьби з онкологічним захворюванням.
Cancer Survivors Day був запроваджений у Сполучених Штатах Америки 5 червня 1988 року. Поступово цей день став традиційним у багатьох країнах світу. Ключовою метою були вшанування та визнання людей, які пережили рак, підтримка їхнього шляху до одужання і покращення якості життя після лікування. Цей день запроваджений для того, щоб показати, що рак може бути переможений і що люди, які зазнали цієї хвороби, є живими прикладами сили, витримки та надії.
Фонд підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration Family вже п’ятий рік відзначає Cancer Survivors Day в Україні. Кожного року фонд проводить різноманітні заходи як онлайн, так і офлайн для онкопацієнтів на всіх етапах лікування або в ремісії, а також для їхніх близьких та всіх, хто причетний до лікування та підтримки. Метою цього дня є також привернення уваги суспільства, держави і медичної спільноти до проблем, з якими стикаються онкопацієнти, та підвищення якості медичної допомоги, підтримки й реабілітації для цих людей. Він спонукає до створення пацієнтоцентричної системи охорони здоров’я, де увага приділяється не лише самому лікуванню раку, а й підтримці після лікування та покращенню якості життя пацієнтів.
Громадські організації, зокрема Громадська спілка «Коаліція онкопацієнтів України», до складу якої входить Благодійний фонд Inspiration Family, запропонували офіційно відзначати День людей з історією раку в першу неділю червня. 15 грудня 2021 року Кабінет Міністрів України затвердив проєкт відповідного документа. З початком повномасштабної війни багато процесів було поставлено на паузу, проте зараз Україна продовжує розбудову медичної системи, зокрема – онкологічної служби. Тому Фонд повернувся до актуалізації питання офіційного впровадження Дня людей з історією раку.
Важливо зауважити, що започаткування Cancer Survivors Day є потужним сигналом від держави, яка визнає проблеми, з якими стикаються вразливі групи населення, і надає їм належну увагу навіть у період війни. Одне з головних завдань цього дня – зробити потреби дорослих онкопацієнтів і їхніх близьких видимими, залучити увагу до пацієнтоцентричного підходу та покращення якості життя під час і після лікування. Пацієнти потребують не лише доступу до медичних послуг, пов’язаних із прямим лікуванням раку, а й супровідної підтримки, що не менш важлива для забезпечення повноцінного життя.
У 2022 році в рамках Дня людей з історією раку була проведена соціальна акція. На Михайлівській площі відбулася подія, в якій могли взяти участь усі охочі. Відомий фотограф Андрій Кузьмін робив портрети всіх, хто бажав висловити свою підтримку онкопацієнтам. На захід прийшли самі пацієнти, їхні друзі й родичі, лікарі та представники благодійних і громадських організацій у сфері охорони здоров’я. До акції також долучилися перехожі. Усі активності, як онлайн, так і офлайн, проводилися під гаслом «Також потребуємо допомоги» (#NeedHelpToo). Організатори використали як символ два знаки оклику «!!», щоб підкреслити важливість видимості онкопацієнтів під час війни.
Цей день стає свідченням того, що рак в Україні може бути подоланим, і має на меті зменшення смертності, дестигматизацію онкології та стимулювання людей звертатися до лікарів своєчасно для профілактичних оглядів або при наявності симптомів. Відзначення Cancer Survivors Day сприяє формуванню культури підтримки онкохворих у суспільстві та мотивує активних громадян надавати благодійну допомогу онкопацієнтам, зокрема дорослим.
День людей з історією раку має на меті зменшити стигматизацію, пов’язану з раком, і спонукає до розуміння та співчуття до онкопацієнтів. Цей день нагадує, що люди з історією раку є сильними та повноцінними членами суспільства, які потребують підтримки, розуміння та поваги.
Отже, метою Дня людей з історією раку є визнання, підтримка та надання надії онкопацієнтам, підвищення якості медичної допомоги, зменшення стигматизації і формування сприятливого середовища для онкопацієнтів у суспільстві. Широке використання хештегів #МояІсторіяРаку та #MyCancerStoryUA допомагає знайти надихаючі історії від людей, які перебувають у ремісії.
Підготувала Анна Хиць
Тематичний номер «Онкологія. Гематологія. Хіміотерапія» № 3 (82) 2023 р.