8 січня, 2025
Функціональні розлади шлунково-кишкового тракту у дітей та їхня раціональна корекція
Функціональні розлади травного тракту є однією з найпоширеніших патологій у дітей. Це передусім пов’язано з анатомо-фізіологічними особливостями розвитку шлунково-кишкового тракту (ШКТ), фізичними і психоемоційними навантаженнями дитини, а також із порушенням режиму вигодовування немовлят та характеру харчування дітей старшого віку. В межах XXVІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії» (Сідельниковські читання), яка пройшла 18-20 вересня в онлайн-форматі, завідувач кафедри пропедевтики дитячих хвороб та педіатрії № 2 Дніпровського державного медичного університету, доктор медичних наук, професор Людмила Іванівна Вакуленко представила доповідь «Функціональні розлади шлунково-кишкового тракту у дітей та їхня раціональна корекція», де розглянула сучасні аспекти корекції захворювань ШКТ у дітей за відсутності органічної патології.
Згідно зі статистичними даними, у кожної четвертої-п’ятої дитини є розлади ШКТ, що мають функціональний характер. Італійське дослідження за участю 580 немовлят віком 0-12 місяців та 268 дітей 13-48 місяців підтверджує поширеність функ ціо нальних розладів ШКТ у дітей на рівні 21,1% і 19,6% відповідно. Серед цих розладів найпоширенішими є дитячі кольки, що становлять майже половину всіх випадків функціональних розладів ШКТ у немовлят (9,1% із 21,1%), та функ ціо нальний закреп, що домінує серед функціональних розладів ШКТ у дітей більш старшого віку (16,1% із 19,6%) (E. Sca rpato et al., 2023). Сучасні діагностичні рекомендації щодо функціональних розладів ШКТ у педіатричній практиці, регламентовані Римсь кими критеріями IV, визначають такі діагностичні маркери: рекурентні та пролонговані епізоди невмотивованого плачу за відсутності ознак затримки психомоторного розвитку чи соматичної патології у немовлят віком до п’яти місяців.
Результати проведених клінічних досліджень демонструють значущу елевацію рівня кальпротектину у немовлят із кольками, що є характерним для запального процесу. Примітно, що рівень кальпротектину не виявляє кореляції з гендерною приналежністю, типом вигодовування, гестаційним віком чи масою тіла при народженні. Вста новлено, що концентрація фекального кальпротектину (ФК) >100 мкг/г калу корелює з наявністю кольок, тоді як показники <100 мкг/г свідчать про їхню відсутність. ФК є валідованим несироватковим маркером інтестинального запалення (H. Som mermeyer et al., 2022). Лонгітудинальне дослідження, що охоплюва ло понад 900 тисяч педіа тричних пацієнтів, продемонструвало підвищений ризик розвитку синдрому подразненого кишечника у когорті дітей з анамнезом кишкових кольок (J. H. Kim et al., 2022).
Кишкові кольки також розглядаються як потенційний етіологічний фактор абдомінальної мігрені, що характеризується пароксизмальними епізодами інтенсивного абдомінального болю. При цій нозології больовий синдром типово локалізується по середній лінії абдомінальної зони або періумбілікально, варіюючи за інтенсивністю від помірної до вираженої. Епізоди найбільш поширені в дитячому віці, вражають до 5-9% всієї педіатричної популяції та можуть тривати від двох до 72-х годин. Абдомінальна мігрень асоціюється із вазомоторною симптоматикою (анорексія, нудота, блювання), за повної відсутності цефалгії (N.K. Tency et al., 2023).
Терапевтична стратегія функціональних розладів ШКТ у педіатричній практиці характеризується значною складністю вибору оптимального медикаментозного засобу, що обумовлено мультифакторною етіологією кольок. Етіопато гене тичні чинники захворювання формують складний комплекс, який включає психосоціальні фактори у вигляді сімейного стресу та аліментарні порушення, зокрема неправильну техніку вигодовування. Патофізіологічні механізми розвитку патології представлені гастроезофагеальним рефлюксом та гіперсекрецією серотоніну, що часто поєднуються з неврологічними факторами, такими як ініціальні форми педіатричної мігрені. Анатомо-фізіологічні особливості включно із функціональною незрілістю ШКТ та недоношеністю посилюються негативним впливом екзогенних факторів, серед яких особливе значення має тютюнопаління матері. Імунологічні фактори, насамперед алергія на протеїни коров’ячого молока, можуть супроводжуватися ферментативними порушеннями у вигляді транзиторної або вторинної лактазної недостатності, що, зі свого боку, призводить до розвитку мікробіологічних порушень кишечника.
Враховуючи поліетіологічність патології, монотерапевтичний підхід виявляється неефективним. Підвищена сенситивність педіатричних пацієнтів до фармакологічних інтервенцій обґрунтовує доцільність застосування комплексних натуральних лікарських засобів, що здатні впливати на максимальну кількість етіопатогенетичних чинників функціональних розладів ШКТ.
Серед рослинних компонентів, здатних впливати на функціонування і нормалізацію роботи ШКТ, виділяють екстракти квітів ромашки і листя меліси, ефірні олії кропу, анісу. Ці компоненти є основою препарату АльпеКід ХЕПІ ДРІНК, ефективного і доступного рослинного засобу, рекомендованого для призначення немовлятам та дітям раннього віку з метою підтримки нормаль ного функціонування ШКТ. Комп лексний безпечний рослинний склад забезпечує спазмолітичну, проти запальну, анальгетичну, антифлатулентну, седативну та антидепресивну дію. Засіб включає 87,5 мг сухого екстракту квітів ромашки, 20 мг сухого екс трак ту листя меліси, 1,5 мг транс-анетолу ефірної олії кропу та олії анісу. Ефективний вміст діючих речовин призводить до зменшення три валості крику та метушливості, поліпшення самопочуття і нормалізації роботи ШКТ.
Результати подвійного рандомізованого сліпого плацебо-контрольованого дослідження продемонстрували високу терапевтичну ефективність стандартизованих екстрактів Matricaria chamomilla, що містяться у складі препарату АльпеКід ХЕПІ ДРІНК, при лікуванні інфантильних кольок. Через сім днів терапії редукція тривалості епізодів плачу в основній групі становила 62% порівняно з 15% у групі плацебо. Фармакодинамічний профіль препарату харак теризується спазмолітичним, про кінетичним та анти ферментативним ефектом. Наявність транс- анетолу оптимізує фермента тивну активність шлунково-кишкового тракту (ШКТ), підвищує секреторну функцію травних залоз та редукує метеоризм (F. Savino et al., 2005).
Мікробіота кишечника є важливим функ ціональним субстратом, що впливає на процеси травлення, імунологічну реактивність та вітамін синтезуючу функцію організму. Дисбіотичні порушення, як один із ключових патогенетичних механізмів кольок, характеризуються превалю ванням умовно- патогенної мікрофлори над симбіотичною. Ефек тивність пробіотичної терапії визначається якісним та кількісним складом життєздатних лактобактерій, що забезпечують відновлення мікробіоценозу та нормалізацію функціонування ШКТ. Препарат Актив Флора бебі+ містить найбільш вивчений штам пробіотичних мікроорганізмів, живі культури бактерій Lacto bacillus rhamnosus GG (LGG). Концен трація лактобактерій у препа раті Актив Флора бебі+ досягає 1×109 КУО в одній крап лі, що від повідає терапевтичним потребам педіатричної популяції.
Рідка форма препарату забезпечує оптимальну біодоступність та адаптаційний потенціал пробіотичних штамів порівняно з таблетованими формами Lactobacillus rhamnosus, що входять до складу препарату, характеризуються кислотостійкістю та наявністю пілій на поверхні клітин, що забезпечує високу адгезивність до інтестинального епітелію. Життєздатні культури зберігають здатність до продукції молочної кислоти, реалізуючи бактерицидний та бактеріостатичний ефекти. На відміну від ліофілізованих форм, які характеризуються зниженою ефективністю через неповний вихід зі стану анабіозу, рідка форма препарату забезпечує негайну активацію пробіотичних штамів. Додат ковим фактором стабілізації лактобактерій є формування протективної слизової оболонки.
Пробіотична терапія також є компонентом комплексного лікування інфекційної діареї у дітей, що включає регідратацію, сорбенти, анти секре тор ні та, за показаннями, антибактеріальні препарати.
Не всі препарати, що містять пробіотики, є однаково ефективними в лікуванні гострої діареї у дітей. Включення до терапії гострої кишкової інфекції препаратів на основі LGG призводить до статистично значущого зниження тривалості діареї і ротавірусного, і неротавірусного генезу. Профі лактична ефективність LGG щодо попередження гострих інфекційних діарей різної етіо логії у дітей включно із неонатальним періодом підтверджена результатами п’ятиденного обсерваційного перехресного дослідження за участю 1900 паці єнтів віком від 1 місяця до 12 років. Включення LGG як ад’ювантного компонента до стандартної терапії призвело до редукції тривалості діареї та частоти епізодів блювання. За оцінкою 190 медичних спеціалістів, препарат продемонстрував високу ефективність при відсутності побічних ефектів (M. Sankiecha et al., 2022). Актив Флора бебі+ також застосовується для профілактики анти біотик-асоційованої діареї, бо LGG в складі препарату стимулюють імунітет слизової кишечника шляхом підвищення синтезу Ig A, Ig G, сприяють вивільненню інтерлейкінів та сполук, які мають анти мікробну активність і перешкоджають адгезії ентеропатогену до епітеліоцитів кишечника (T. Arvola et al., 1999). Краплі Актив Флора бебі+ можна додавати в їжу або безпосередньо в ротову порожнину. Така лікарська форма дає змогу найкраще провести лікування розладів ШКТ у дітей. Дітям до трьох років призначають 1 краплю на добу, від трьох до 12 років – 6 крапель на добу, дітям від 12 років та дорослим – 12 крапель на добу.
Функціональний закреп є поширеним функціональним розладом ШКТ у педіатричній практиці. У 95% випадків діагноз встановлюється на підставі клінічних критеріїв за відсутності органічної патології згідно з Римськими критеріями IV (F. Fedele et al., 2024). Додаткові діагностичні методи за показаннями включають ультрасонографію абдомінальної та ретроперитонеальної зон, копроцитологічне дослідження, бактеріологічне дослідження калу з антибіотикограмою.
Терапевтична стратегія функціонального закрепу базується на немедикаментозних заходах, що включають модифікацію способу життя та поведінкову терапію із системою винагород для дітей старших чотирьох років. Фармакологічна корекція передбачає застосування препарату АльпеКід ХЕПІ ДРІНК, який демонструє комплексний терапевтичний ефект: стимуляція перистальтики, оптимізація ферментативної активності, покращення пристінкового всмоктування нутрієнтів, антибактеріальна дія та нормалізація дефекації. При резистентності до немедикаментозної терапії рекомендовано включення осмотичних проносних засобів.
Диференційований підхід до терапії функціональних розладів ШКТ у педіатричній практиці передбачає:
- при регуляції дефекації (випорожнення) рекомендовано з початкових етапів призначати комплексний рослинний засіб АльпеКід ХЕПІ ДРІНК, який сприяє нормалізації акту дефекації та перистальтиці кишечника;
- при гострій інфекційній діареї показаний препарат Актив Флора бебі+ на основі живих культур LGG;
- при кишкових кольках ефективною є комбінація фіто- та пробіотичного препарату.
Отже, комплексний рослинний препарат АльпеКід ХЕПІ ДРІНК та пробіотик на основі живих культур LGG Актив Флора бебі+ покращують моторну функцію, перетравлення і всмоктування нутрієнтів, а також склад кишкової мікрофлори та активність імунної системи, що дає змогу провести ефективну корекцію функціональних розладів ШКТ у дітей.
Підготувала Катерина Пашинська
ⓘ
Тематичний номер «Педіатрія» № 5 (76) 2024 р.