1 липня, 2023
Болючий м’язовий спазм: як допомогти пацієнту?
Біль у попереку (БП) поширений серед населення середнього віку та зазвичай пов’язаний із м’язовим спазмом, який відповідає за виникнення болю, а також за його стійкість. М’язовий спазм – це мимовільне болісне скорочення м’язів, яке порушує функцію та спричиняє м’язовий розлад. Тому для його лікування зазвичай використовують релаксанти скелетних м’язів центральної дії. Іноді їх поєднують із нестероїдними протизапальними засобами. Втім, існує нагальна потреба в нових, кращих ліках для терапії станів, пов’язаних зі спазмом м’язів.
Кілька досліджень показали, що за гострого БП тяжкість болю швидко зменшується й більшість пацієнтів можуть повернутися до роботи та нормальної діяльності протягом першого місяця. Подальше зменшення болю відбувається до 3 міс, після чого рівень болю залишається майже незмінним протягом 12 міс [2].
Є кілька варіантів лікування БП. Лікування гострого епізоду болю в спині включає відносний відпочинок, зміну активності, фізіотерапію, навчання пацієнта та певні ліки. Нестероїдні протизапальні препарати, парацетамол, трамадол, міорелаксанти, антидепресанти й опіоїди часто використовують для лікування як гострого, так і хронічного болю в спині [3].
Тіоколхікозид (ТКК) забезпечує розслаблення м’язів без будь-яких седативних побічних ефектів [4]. В експериментальних моделях також виявлено, що ТКК має знеболювальну та протизапальну дії [5].
Навіть якщо взяти до уваги обмеження EMA (які були введені у 2014 р. стосовно пероральної та парентеральної форм ТКК і які є доволі суперечливими й останнім часом готуються до скасування), наявність топічної форми блискуче вирішує питання переносимості та комплаєнсу, тому що дія крему спрямована безпосередньо в місце локалізації болю, а мінімальний ступінь системної абсорбції взагалі знижує ризик системних побічних реакцій.
Пацієнтам варто зауважити, що БП може обмежувати виконання звичайних повсякденних справ. Проте хороша новина полягає в тому, що більшість захворювань, які спричиняють ці болі, можна легко вилікувати вдома [13]. Важливо вчасно й коректно собі допомогти, в тому числі використати дієві та безпечні ліки, як-от місцева форма ТКК.
Практичний досвід застосування ТКК
Є кілька досліджень системного лікування ТКК, які повідомляють про значне полегшення БП. Tüzün і співавт. [6] виявили, що внутрішньом’язова ін’єкція ТКК продемонструвала значне зменшення гострого БП порівняно із плацебо за візуальною аналоговою шкалою. Подібним чином було виявлено, що біль у спокої значно зменшився в групі перорального ТКК порівняно із групою тизанідину для гострого БП [7].
У попередньому дослідженні ТКК у формі мазі мав схожі результати із внутрішньом’язовою ін’єкцією. Це дало підставу дійти висновку про те, що мазева форма може бути хорошою альтернативою, особливо для пацієнтів, які не можуть отримувати ін’єкції [8].
У нещодавньому дослідженні було визначено, що ТКК здатен впливати на параметри м’язів у професійних велосипедистів [9]. Було показано, що в групі спортсменів, які застосовували місцеве лікування ТКК із масажем, підвищення тонусу, скутість і болючість були значно нижчими, ніж у групі, котра отримувала лише масаж. Подібним чином Altan і співавт. [10] продемонстрували найкращий результат у пацієнтів із гострим БП, які застосовували фонофорез із комбінацією диклофенак + гель ТКК, порівняно з рутинним ультразвуковим лікуванням із застосуванням нетерапевтичного гелю за кількома параметрами.
Зазвичай пропонується застосовувати міорелаксанти протягом нетривалого періоду в пацієнтів із тяжкими, частими м’язовими спазмами, що супроводжують БП, оскільки немає достатніх доказів для їх використання при хронічному БП.
A. Ketenci та співавт. [11] у період із березня 2020 по березень 2021 року провели багатоцентрове подвійне сліпе плацебо-контрольоване рандомізоване дослідження IV фази. Дослідники мали на меті оцінити ефективність і безпечність зовнішнього лікування ТКК порівняно з плацебо в пацієнтів із хронічним механічним БП, що супроводжується гострими м’язовими спазмами. Результати дослідження показали, що ТКК мав краще полегшення болю порівняно з плацебо в пацієнтів із вищими значеннями больового порогу при натисканні на 3-й день. Отже, було зроблено висновок, що ТКК може бути хорошим місцевим лікуванням для пацієнтів із легким БП. Профіль безпеки мазі ТКК виявився подібним до такого плацебо.
Мускомед крем може застосовуватися для підвищення ефективності фізіотерапевтичних процедур. Так, А.В. Макогончук і співавт. (2021) вивчали ефективність і безпеку крему Мускомед у лікуванні пацієнтів із міофасціальним больовим синдромом, асоційованим з остеоартритом. Пацієнтам проводили клініко-рентгенологічне обстеження, анкетування за допомогою опитувальника WOMAC та візуально-аналогової шкали на початку лікування, через 7 та 14 діб застосування крему Мускомед як компонента фізіотерапевтичних процедур у складі комплексної консервативної терапії. Фізіотерапевтичне лікування передбачало поперемінне застосування магнітофорезу й ультразвуку з кремом Мускомед по 7 процедур у пацієнтів основної групи і поперемінне застосування лазеро- та магнітотерапії у хворих контрольної групи (по 7 процедур через день). Як показали результати, після завершення курсу лікування в основній групі відмічалося достовірне зниження інтенсивності больового синдрому та сумарного індексу WOMAC, а також зменшення потреби в нестероїдних протизапальних препаратах [14].
За даними Paradkar і співавт. (2018), топічне застосування є перспективним для контролю болю у хворих на ревматоїдний артрит, із хорошим комплаєнсом і низькою частотою побічних ефектів [15].
Рекомендації для пацієнтів [13]
Методи самодопомоги
1. Релаксація
Стрес може посилити біль. Застосування технік релаксації та медитації може допомогти впоратися з болем.
2. Тепло / лід
Тепло може допомогти розслабити м’язи, а охолодження – тимчасово полегшити біль. Можна спробувати теплі грілку, ванну чи душ. Деякі люди віддають перевагу пакету з льодом. Його слід загорнути в рушник перед контактом зі шкірою.
3. Знеболювальні препарати
Полегшити біль може застосування знеболювальних або протизапальних препаратів, зокрема в місцевих лікарських формах (мазі, гелі, креми).
4. Активність
Фізичні вправи допомагають полегшити стан, оскільки вони зміцнюють м’язи, покращують фізичну форму, зберігають гнучкість і поліпшують самопочуття, вивільняючи природні хімічні речовини, які зменшують біль. Корисною може бути будь-яка діяльність, яка пришвидшує пульс. Прогулянки та плавання можуть бути хорошими варіантами занять для початку. Тривалість вправ слід нарощувати поступово та прагнути займатися 20-30 хв щодня.
Інші важливі фактори, які слід ураховувати
Постава
Покращення постави зменшить навантаження на м’язи, отже, може зменшити біль.
Не рекомендується довго сидіти чи стояти в одному положенні. Важливо регулярно змінювати положення до того, як виникне скутість або біль. У разі сидячої роботи варто хоча б 1 р/год вставати та стояти чи ходити.
Використання персонального комп’ютера (ПК)
Однією з головних проблем, пов’язаних із ПК, є тривале використання клавіатури чи миші в поєднанні зі статичним положенням. Регулярні нетривалі перерви є кориснішими за тривалі. Робоче місце має бути облаштоване правильно, але все одно важливо регулярно вставати та рухатися.
Нормальна робоча зона: руки залишаються збоку; в цій зоні слід виконувати регулярну роботу, наприклад, використання клавіатури, миші, письмо.
Зона зручної досяжності: такі предмети, як телефон, лотки для документів, слід зберігати в цьому місці, щоб уникнути надмірного розтягування.
Якщо такі симптоми розвиваються швидко (протягом кількох днів), слід негайно звернутися по допомогу до лікаря:
- поколювання чи оніміння в ОБОХ руках та/або ногах;
- стріляючий біль в ОБОХ руках або ногах, схожий на удари електричним струмом;
- оперізувальний біль навколо грудей або стиснення в грудях;
- незграбність рук і пальців, що спричиняє труднощі із застібанням ґудзиків, зав’язуванням шнурків;
- проблеми з рівновагою або ходою, включаючи нестійкість, скутість ніг, труднощі підйому сходами або падіння;
- утруднене сечовипускання чи нетримання сечі;
- значна слабкість м’язів у руці / кисті або ногах.
Також слід терміново звернутися до лікаря для обстеження, якщо нещодавно з’явився біль та:
- мав місце рак в анамнезі;
- відзначається загальне нездужання, наприклад підвищення температури тіла чи нічна пітливість;
- спостерігається втрата маси тіла без видимої причини.
БП є основною причиною обмеження активності та відсутності на роботі, що зумовлює економічний тягар [14]. Існує декілька досліджень щодо економічного тягаря болю в спині, пов’язаного зі втратою продуктивності через інвалідність і збільшенням непрямих витрат через прогули. В дослідженні за участю >28 тис. працівників у США було показано, що головні болі та болі в спині були домінувальними причинами втрати продуктивного часу й пропущених робочих днів [15].
Якнайшвидше повернення до повсякденної діяльності є важливим як із погляду якості життя, так і з погляду економічного аспекту проблеми. Проте седація як найважливіший побічний ефект міорелаксантів обмежує регулярне використання цих ліків. Отже, місцевий ТКК може бути відповідним варіантом для підгрупи пацієнтів із легким хронічним болем у нижній частині спини, що супроводжується м’язовими спазмами, з огляду на зменшення кількості днів із болем і забезпечення більш раннього функціонального відновлення.
Довідка «ЗУ»
В Україні ТКК представлений компанією World Medicine під назвою Мускомед. Це єдиний препарат ТКК, доступний у трьох лікарських формах: капсулах для перорального прийому, розчині для ін’єкцій, а також у формі крему для місцевого застосування. Наявність 3 лікарських форм є унікальною перевагою Мускомеду.
Мускомед, як і всі інші лікарські засоби, потрібно приймати за схемою, регламентованою в інструкції для медичного призначення, а саме 8 мг кожні 12 год (16 мг/добу). Тривалість лікування не має перевищувати 7 днів поспіль у разі перорального застосування. За внутрішньом’язового введення максимальна доза не має перевищувати 4 мг кожні 12 год упродовж 5 днів.
Мускомед крем – це єдиний міорелаксант для місцевого застосування на фармацевтичному ринку України. Дія препарату спрямована безпосередньо в місце локалізації болю, цетиловий спирт у складі засобу підсилює проникнення активної речовини крізь шкіру, що забезпечує швидку міорелаксуючу дію. Водночас мінімальний ступінь системної абсорбції знижує ризик системних побічних реакцій. Для пацієнтів також важливо, що крем не залишає плям на одязі.
Мускомед крем необхідно наносити на уражену ділянку тіла 2-3 р/добу та злегка втирати в шкіру. Тривалість застосування препарату залежить від показань і ефективності лікування.
Список літератури знаходиться в редакції.
Підготувала Олена Костюк
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 10 (546), 2023 р.