24 травня, 2025
Як реабілітаційні центри в Україні стають соціальними підприємствами: фінал інкубаційної програми
6 травня у Києві відбувся Демо День першої в Україні інкубаційної програми для центрів психологічної, фізичної та соціальної реабілітації. Захід згуртував медичних і соціальних фахівців, експертів із ментального здоров’я, представників громадського сектора та всіх, хто не боїться перетворювати виклики війни на інноваційні рішення для суспільства.
Ініційована SILab Ukraine у партнерстві з VPLYV FUND програма стала відповіддю на нову реальність: мільйони українців живуть із наслідками війни, а держава потребує нових ефективних підходів до реабілітації. Вперше в Україні реабілітаційні центри навчалися працювати за моделлю соціального підприємництва, поєднуючи допомогу із фінансовою сталістю.
«Сьогодні – символічний день. Десять років тому ми стали на шлях розвитку соціального підприємництва в Україні. Повномасштабна війна змусила нас переосмислити напрями роботи. Вона оголила нову реальність – багато українців живуть із травмою: фізичною чи психоемоційною. Саме тому ми запустили інкубаційну програму для реабілітаційних центрів. Мріємо, щоб таких центрів ставало більше, а ваш досвід надихав на нові ініціативи по всій країні», – зазначила голова правління SILab Ukraine Анна Гулевська-Черниш.
Інкубаційна програма неабияк зацікавила громадськість: організатори отримали 88 заявок від реабілітаційних центрів із різних регіонів України. За результатами відбору 24 центри стали учасниками програми та протягом 2,5 місяців проходили інтенсивне навчання. Воно передбачало 45 годин практичної командної роботи, а також індивідуальних консультацій з менторами. Після завершення програми надійшло понад 200 відгуків, усі вони були позитивними.
«За два з половиною місяці кожна команда подолала насичений шлях трансформації. Ми бачимо силу, готовність масштабуватися і змінювати систему реабілітації. Хоча зростання цього напряму зумовлено трагічними обставинами, бо війна триває, ми добре розуміємо, наскільки важливо його підтримувати. Ви першопрохідці. Ви створюєте модель, на яку вже незабаром орієнтуватимуться інші. Ми щиро раді бути на цьому шляху, підсилювати вас, аби ви могли допомагати ще більшій кількості людей і громад», – прокоментувала СЕО Українського соціального венчурного фонду Олена Калібаба.
Демо День став завершальним етапом, де команди презентували свої бізнес-плани, ділилися інноваційними підходами до реабілітації та демонстрували готовність змінювати систему підтримки людей, які постраждали внаслідок війни. За результатами пітчингу експертне журі обрало переможців, які отримають фінансову підтримку на розвиток і масштабування своїх послуг.
Зокрема, Центр логопедії та психології «Задзеркалля» і Центр корекції та розвитку «Язикатий центр» отримають грантову підтримку по 3000 євро від SILab Ukraine. Вінницький обласний медичний центр реабілітації дітей, Центр соціально-психологічної реабілітації «Промінь надії», реабілітаційний центр «Апельсин», Центр «Школа-сходинки» – по 5000 євро від VPLYV.
Дитячий корекційний центр логопедії та реабілітації TimmiClub отримає 4000 доларів від Українського соціального венчурного фонду, а реабілітаційний центр Vidnova та Центр реабілітації Rehab systems – по 5000 доларів.
Крім того, медичний центр «БРАСС» був відзначений 10 000 доларів у форматі частково поворотної фінансової підтримки від The Possible та Українського соціального венчурного фонду.
Нагадаємо, що інкубаційна програма для центрів психологічної, фізичної та соціальної реабілітації реалізується SILab Ukraine спільно із VPLYV і стала можливою завдяки фінансовому сприянню Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у партнерстві з Terre des hommes – Україна, ChildFund Deutschland, Ukrainian Social Venture Fund та за підтримки The Possible Alliance.
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 8 (594), 2025 р