7 лютого, 2025
Оральна суспензія силденафілу цитрату для лікування еректильної дисфункції
Лікування еректильної дисфункції (ЕД) має кілька «сірих зон», особливо з точки зору задоволеності пацієнтів та прихильності до лікування. Основним і першочерговим методом лікування ЕД на сучасному етапі є медикаментозна терапія, переважно інгібітори фосфодіестерази 5‑го типу (іФДЕ‑5), однак прихильність до терапії не є оптимальною. Для вирішення цієї проблеми на фармацевтичному ринку з’являються різні фармакологічні форми іФДЕ‑5, зокрема оральна суспензія силденафілу, яка представлена в Україні єдиним препаратом – Джокер. Він дозволяє застосовувати всі можливі терапевтичні схеми, користуючись одним флаконом, та індивідуально дозувати препарат відповідно до клінічних вимог і потреб пацієнтів з ЕД.
У статті представлено практичні рекомендації щодо застосування оральної суспензії силденафілу в повсякденній клінічній практиці на основі консенсусної заяви Італійського товариства андрологів (Miacola C. et al., 2024). Для зручності матеріал викладено у форматі «запитання – відповідь», що певним чином може допомогти лікарям під час прийому пацієнтів.
Ключові слова: еректильна дисфункція, інгібітори фосфодіестерази 5, оральна суспензія силденафілу.
Чому слід обирати силденафіл?
Терапія силденафілом продемонструвала свою ефективність у пацієнтів різного віку, з різними етіологією та ступенем тяжкості ЕД. За даними проспективних плацебо-контрольованих рандомізованих клінічних досліджень (РКД), у різних популяціях хворих з ЕД частота успішних статевих актів на фоні прийому силденафілу становила від 65 до 78% (McCullough A.R., 2002).
Чому варто обирати силденафіл у формі оральної суспензії?
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 50% пацієнтів можуть не приймати ліки, призначені лікарем, що тягне за собою негативні наслідки, включаючи невдачі лікування тощо (Ho P.M. et al., 2009). Одним із факторів, який впливає на прихильність до лікування, є форма лікарського засобу (Liu F. et al., 2014). Хоча більшість дорослих здатні ковтати цілі таблетки або капсули, оральна суспензія є більш прийнятною альтернативою у пацієнтів похилого віку, в осіб зі зниженими фізичними чи когнітивними здібностями або тих, кому важко проковтнути без можливості запити водою.
При лікуванні ЕД необхідно враховувати й інші фактори. Нещодавнє багатоцентрове обсерваційне дослідження виявило три причини, через які пацієнти обирали оральну суспензію, а не таблетований аналог препарату: проблеми з прихильністю до попереднього лікування, можливість коригування дози та зручність застосування (Peinado Ibarra F. et al., 2023). Загалом 73,3% пацієнтів у цьому дослідженні повідомили, що оральна суспензія полегшувала коригування дози силденафілу. Пацієнти також краще переносять лікарські засоби, які мають приємний смак і запах, а також менший об’єм.
Методи покращення прихильності та зменшення помилок при прийомі ліків включають відсутність необхідності проведення додаткових заходів при їх застосуванні: відкриття, ламання, подрібнення, розжовування, розчинення твердих лікарських форм.
У нещодавньому дослідженні урологи й/або андрологи підтвердили ефективність оральної суспензії силденафілу, і саме така форма препарату зумовила вибір пацієнтів (Allen L. et al., 2012). Прийом препарату у формі суспензії забезпечує зручність застосування, а також дає певну свободу дій, оскільки не потребує запивання водою. Це дозволяє покращити прихильність до лікування і, як наслідок, клінічні результати.
Яка найкраща схема застосування?
При лікуванні за схемою «на вимогу» недостатня кількість спроб прийому препарату є поширеною причиною того, що пацієнти не досягають відповіді на іФДЕ‑5, що може бути пов’язано з недостатньою концентрацією препарату в крові. При цьому чіткої стратегії застосування силденафілу не існує. Постійне пригнічення ФДЕ‑5 призводить до сталої високої концентрації циклічного гуанозинмонофосфату, що може сприяти вищій ефективності та «гнучкості» сексуальної активності в пацієнтів з ЕД. Було продемонстровано, що показник успішності коїтального акту підвищувався зі збільшенням частоти прийому силденафілу і набував сталості після восьмого прийому, досягаючи 86% (McCullough A.R. et al., 2002). Початок і тривалість ефекту залежали від дозування, віку, стану здоров’я та прийому інших препаратів. Для найбільш передбачуваних ефектів корисним є прийом силденафілу за 60 хвилин до статевого акту. Призначення препарату у формі оральної суспензії рекомендовано починати з 50 мг (чотири натискання по 12,5 мг), аналогічно схемі прийому таблетованої форми.
У всіх дозуваннях силденафіл забезпечує посилення ерекції тривалістю від 4 до 6 год у більшості пацієнтів. Через 3 год після прийому концентрація препарату в крові становить половину його пікової концентрації, що є достатнім для сексуальної реакції зі збудженням. При цьому ефекти не зникають миттєво через 6 годин. Слід враховувати ефект від одночасного поєднання силденафілу з важкою їжею та алкоголем.
Яка стратегія прийому перед сном?
Багато досліджень показали, що прийом силденафілу перед сном, незалежно від подальшої сексуальної активності, вважається корисним засобом профілактики морфодинамічного погіршення гладких м’язів кавернозних тіл. Дані F. Fusco et al. (2010) підтверджують потенційну роль щоденного прийому іФДЕ‑5 у покращенні проявів ендотеліальної дисфункції та ЕД. Враховуючи це, а також екстраполяцію результатів досліджень щодо відновлення сексуальної функції після радикальної простатектомії, можна стверджувати, що регулярний щоденний прийом силденафілу низькими дозами (25 мг) на ніч призводить до значного поліпшення еректильної функції (Bannowsky A. et al., 2008).
Окремо слід звернути увагу на прийом силденафілу у пацієнтів, які страждають на синдром обструктивного апное. У таких хворих застосування силденафілу в дозі 50 мг перед сном має негативний вплив на респіраторні параметри (Neves C. et al., 2010).
Яка тактика застосування силденафілу при передчасній еякуляції?
Використання іФДЕ‑5 для лікування передчасної еякуляції відноситься до категорії «off-label». За даними систематичного огляду та метааналізу, оцінка часу затримки внутрішньовагінальної еякуляції (IELT) при порівнянні силденафілу (50 мг) і плацебо становила 2,21 хвилини на користь силденафілу (Martyn-St. James M. et al., 2017). Комбінована терапія селективним інгібітором зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) із силденафілом продемонструвала кращий результат, ніж СІЗЗС окремо. Силденафіл у дозі 50 мг також виявився значно ефективнішим, ніж методика стискання, у збільшенні IELT (Wang W.F. et al., 2007).
Яка стратегія залучення до терапії пари, що використовує силденафіл?
Препарати іФДЕ‑5 продемонстрували значне покращення сексуального збудження у жінок порівняно з плацебо (Caruso S. et al., 2003). Оргазм під час статевого акту та задоволення покращувалися після призначення іФДЕ‑5 порівняно з плацебо в об’єднаних даних трьох досліджень (Caruso S. et al., 2001; Caruso S. et al., 2006; Ko W.J. et al., 2017); з іншого боку, сексуальне задоволення, оцінене за частотою статевих актів (Ausу E. et al., 2021), не продемонструвало суттєвої різниці.
У жінок, що приймають антидепресанти, сексуальна дисфункція є поширеним побічним ефектом, який часто призводить до передчасного припинення лікування і щодо якого жодне втручання не показало ефективності. Як показало плацебо-контрольоване РКД, призначення силденафілу у таких пацієнток значно покращувало їхню сексуальну функцію. На сьогодні отримані результати свідчать про те, що лікування іФДЕ‑5 може бути ефективним у покращенні сексуального збудження та сексуальної функції у жінок.
Чи слід застосовувати оральну суспензію силденафілу при ДГПЗ та інтерстиціальному циститі?
Багато епідеміологічних досліджень повідомляють про значну кореляцію між ЕД та доброякісною гіперплазією передміхурової залози (ДГПЗ), що мають спільні патофізіологічні шляхи розвитку. Нещодавнє РКД за участю чоловіків віком >45 років із симптомами нижніх сечових шляхів на тлі ДГПЗ довело, що прийом силденафілу в дозі 25 мг один-два рази на добу покращував оцінку за Міжнародною шкалою простатичних симптомів (IPSS) порівняно з плацебо, а в дозі 50 мг один раз на добу – значно зменшував частоту нічних відвідувань туалету (Zahir M. et al., 2023). Силденафіл у низькій дозі (25 мг/добу) порівняно з плацебо продемонстрував зниження частоти нічних сечовипускань і, крім того, інтенсивності болю за візуально-аналоговою шкалою у хворих з інтерстиціальним циститом. Стан покращення зберігався протягом 3 міс після припинення лікування (Nurnberg H.G. et al., 2008).
Чи є безпечним тривале застосування силденафілу?
Силденафіл безпечно приймати протягом довгого часу; вважається, що не існує жодних тривалих шкідливих ефектів від його прийому впродовж багатьох місяців і навіть років. Кілька досліджень вказують на те, що загалом силденафіл добре переноситься, а побічні ефекти (головний біль, припливи, закладеність носа, гіперемія обличчя та ін.) є рідкісними, слабко вираженими й залежать від дози (Dundar S.O. et al., 2006).
Як вказано у гайдлайні Європейської асоціації урології (2024), побічні ефекти можуть виникати при прийомі будь якого з чотирьох рекомендованих препаратів іФДЕ-5, при цьому у молекули силденафілу вони вважається найбільш вивченими та проявляються менше в більшості випадків (таблиця).
Таблиця. Поширені побічні явища, що спостерігаються при приоймі чотирьох іФДЕ-5, затверджених для лікування ЕД (ЄАУ, 2024) |
||||
Побічні ефекти |
Силденафіл |
Тадалафіл |
Варденафіл |
Аванафіл, 200 мг |
Головний біль |
12,8% |
14,5% |
16% |
9,3% |
Припливи |
10,4% |
4,1% |
12% |
3,7% |
Диспепсія |
4,6% |
12,3% |
4% |
нечасто |
Закладеність носа |
1,1% |
4,3% |
10% |
1,9% |
Запаморочення |
1,2% |
2,3% |
2% |
0,6% |
Порушення зору |
1,9% |
|
< 2% |
– |
Висновки та перспективи на майбутнє
За більш ніж 25 років силденафіл перетворився з препарату для лікування ЕД на багатофункціональний лікарський засіб. Можливість його прийому у формі оральної суспензії підвищує комплаєнс, практичність та терапевтичну адаптацію. Оральна суспензія має здатність розчинятися швидше, ніж тверді лікарські форми, а отже, швидше всмоктується та забезпечує більш стабільну дію порівняно з пігулками (Allen L. et al., 2012).
Силденафіл у формі оральної суспензії представлений в Україні препаратом Джокер.
В 1 мл оральної суспензії міститься 35,1 мг силденафілу цитрату (що відповідає 25,0 мг силденафілу), а одне впорскування вивільняє 0,5 мл суспензії, яка містить 12,5 мг силденафілу. Силденафіл, ефективний при лікуванні ЕД різної етіології та тяжкості у чоловіків усіх вікових категорій і доступний тепер у формі оральної суспензії (препарат Джокер), має цілий ряд переваг:
- придатний для застосування в осіб з утрудненим ковтанням твердих лікарських форм;
- не потребує запивання водою, що дає певну свободу дій;
- має приємний м’ятний смак, що робить його більш привабливим для прийому;
- надає можливість чіткого індивідуального дозування залежно від потреб пацієнта;
- відзначається високою якістю, що властиво препаратам європейського виробництва.
Тематичний номер «Урологія. Нефрологія. Андрологія» № 4 (35), 2024 р.