ДНК-тест калу нового покоління демонструє найкращий рівень виявлення колоректального раку серед неінвазивних інструментів скринінгу

15.03.2024

Дослідження понад 21 000 пацієнтів у 186 місцях по всій території США під керівництвом медичної школи Університету Індіани показало, що багатоцільовий скринінговий тест ДНК нового покоління визначає 94 % усіх випадків колоректального раку. Цей тест має найкращу ефективність для виявлення як колоректального раку, так і прогресуючих передракових поліпів серед усіх неінвазивних скринінгових тестів. ДНК-тест продемонстрував хороший баланс між чутливістю – виявленням захворювання – та специфічністю – низькими рівнями хибнопозитивних результатів.

Порівнюючи з фекальним імунохімічним тестом (FIT), ДНК-тест мав кращу чутливість як для виявлення колоректального раку, так і передракових поліпів на різних стадіях, особливо у підгрупі поліпів на пізній стадії, що містять дисплазію високого ступеня. Навіть незважаючи на те, що прямого порівняння між FIT та новішою версією тесту не було зроблено, числові значення чутливості були такими ж або кращими для тесту наступного покоління. Специфічність була приблизно на 30 % вищою зі значно меншою кількістю хибнопозитивних результатів.

Колоректальний рак щорічно діагностується у 153 000 осіб у США і є другою за поширеністю причиною смерті від раку. Рекомендації Робочої групи із профілактичних послуг США та Американського онкологічного товариства пропонують проводити скринінг колоректального раку для чоловіків і жінок середньої групи ризику віком від 45 до 75 років. За оцінками вчених, 85 % людей у цій віковій групі перебувають у групі середнього ризику. Неінвазивний багатоцільовий ДНК-тест калу, який включає оцінку молекулярних маркерів ДНК і рівня гемоглобіну, був схвалений Управлінням з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів у 2014 році. Автори дослідження зазначають, що, «незважаючи на ефективність скринінгу колоректального раку, дотримання скринінгу становило трохи менше 60 % у 2021 році».

Лікарі нагадують: кандидатами для скринінгу є люди середнього ризику віком від 45 до 60–65 років, у яких відсутні захворювання, що підвищують шанси на колоректальний рак, включаючи запальні захворювання кишечника в анамнезі або передракові поліпи в анамнезі, а також обтяжливий сімейний анамнез колоректального раку (наявність двох родичів (батько, брат, сестра, дитина) із колоректальним раком або одного родича із колоректальним раком, у якого було діагностовано хворобу до 60 років).

Джерело: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2310336#:~:text=The%20next%2Dgeneration%20multitarget%20stool%20DNA%20test%20includes%20new%20biomarkers,43.4%25%20for%20advanced%20precancerous%20lesions.

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Онкологія та гематологія

03.05.2024 Терапія та сімейна медицина Вчені визначають нову ціль для лікування основної причини сліпоти

Учені Медичного коледжу Джорджії в США повідомляють, що ген, який раніше пов’язували із розвитком атеросклеротичних уражень коронарних артерій, може бути ключовим у патогенезі вікової макулярної дегенерації (ВМД), провідної причини сліпоти. ВМД – це стан, що характеризується аномальним розростанням кровоносних судин у задній частині ока. Патологія поширена серед людей похилого віку та пацієнтів із діабетом, ожирінням і багатьма іншими хронічними метаболічними захворюваннями. Надмірне розростання судин пошкоджує макулу (жовту пляму), частину ока, яка перетворює світло в сигнали зображення....

02.05.2024 Онкологія та гематологія Нова мРНК-вакцина проти раку ефективна у боротьбі зі злоякісними пухлинами мозку

На початку травня відбулося перше в історії клінічне випробування мРНК-вакцини проти злоякісних новоутворень мозку. Вакцина, розроблена в Університеті Флориди, швидко перепрограмувала імунну систему пацієнтів на атаку гліобластоми, найбільш агресивної пухлини мозку. Результати ідентичні до тих, які були здобуті раніше під час досліджень на собаках та мишах. Для створення персоналізованої вакцини використовують власні пухлинні клітини пацієнта....