0 %

Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання захисту медичних працівників»

12.06.2018

На запитання читачів відповідає юрист громадської організації «Всеукраїнське об’єднання захисту медичних працівників» (ГО «ВОЗМП») Лілія Секелик.

? Чи зобов’язаний лікар надавати первинну медичну допомогу (ПМД) безпосередньо за місцем проживання пацієнта?

Відповідно до ст. 35-1 Основ законодавства України про охорону здоров’я ПМД може надаватися в амбулаторних умовах або за місцем проживання (перебування) пацієнта в порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я. 

Згідно з Порядком надання первинної медичної допомоги, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 19.03.2018 р. № 504 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.03.2018 р. за № 348/31800, ПМД надається під час особистого прийому пацієнта за місцем надання ПМД. 

Лікар, який надає ПМД, може прийняти рішення про надання окремих послуг ПМД за місцем проживання (перебування) пацієнта або з використанням засобів телекомунікації відповідно до режиму роботи надавача ПМД. 

Рішення про надання ПМД за місцем проживання (перебування) пацієнта не може прийматися лише на підставі віддаленості його місця проживання (перебування) від місця надання ПМД та (або) відсутності в пацієнта коштів на проїзд до місця надання ПМД.

Зазначений наказ МОЗ України набирає чинності з 1 липня 2018 року.

? Що означає формулювання «окремі послуги паліативної допомоги» згідно зі ст. 4 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19 жовтня 2017 р. № 2168-VIII? 
    
Згідно з пунктом 12 Додатку 1 до Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ України від 19.03.2018 р. № 504 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 березня 2018 р. за № 348/31800, передбачено надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій, що включає: 

 •  регулярну оцінку стану тяжкохворого пацієнта та його потреб;
 •  оцінку ступеня болю та лікування больового синдрому;
 •  призначення наркотичних засобів та психотропних речовин відповідно до законодавства, включаючи оформлення рецептів для лікування больового синдрому;
 •  призначення лікування для подолання супутніх симптомів (закрепи, нудота, задуха тощо);
 •  консультування та навчання осіб, які здійснюють догляд за пацієнтом;
 •  координацію із забезпечення медичних, психологічних потреб пацієнта тощо.

? Чи може приватний заклад охорони здоров’я та фізичні особи – підприємці (ФОП), які провадять господарську діяльність з медичної практики, укладати договори з Національною службою здоров’я України?

Статтею 8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19 жовтня 2017 р. № 2168-VIII передбачено, що надавачі медичних послуг, у т. ч. приватні клініки та ФОП, матимуть можливість укладати договори про медичне обслуговування населення з Національною службою здоров’я України. Істотними умовами договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій є:

 •  перелік та обсяг надання пацієнтам медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій;
 •  умови, порядок та строки оплати тарифу;
 •  фактична адреса надання медичних послуг;
 •  права та обов’язки сторін;
 •  строк дії договору;
 •  звітність надавачів медичних послуг;
 •  відповідальність сторін.

На підставі виконання умов цього договору оплата здійснюватиметься Національною службою здоров’я України за рахунок Державного бюджету.

Впровадження договірних відносин між надавачами медичних послуг та Національною службою здійснюватиметься поетапно: 

 •  з 01.07.2018 р. запроваджується реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для ПМД;
 •  протягом 2018-2019 рр. програма медичних гарантій поступово буде запроваджена для інших видів медичної допомоги;
 •  з 01.01.2020 р. реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій здійснюватиметьcя для всіх видів медичної допомоги.

Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 10 (431), травень 2018 р.

 

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

19.03.2019 Терапія та сімейна медицина Актуальні питання терапії пацієнтів з акромегалією на сучасному етапі

На засіданні було розглянуто нагальні питання міждисциплінарного підходу до діагностики та лікування пацієнтів з акромегалією. Учасниками подано пропозиції щодо розроблення алгоритмів ведення цієї категорії хворих у контексті сучасних світових досягнень та рекомендацій. Також було обговорено дискусійні питання вибору терапії та подальшого спостереження хворих на акромегалію з урахуванням різних клінічних ситуацій....

19.03.2019 Терапія та сімейна медицина Раймонд Карлс: «Якщо молодий лікар хоче вчитися, я дам йому вудку та навчу рибалити»

Майже 15 років пройшло з того часу, як Латвія стала членом Європейського Союзу. Відтоді медична реформа в цій країні не припиняється. Звичайно, латвійці досягли багатьох позитивних зрушень у сфері охорони здоров’я, проте деякі речі залишаються досі подібними до українських. Про «дерматологічне» життя балтійської красуні розповідає справжній друг і наставник багатьох українських дерматологів, лікар Раймонд Карлс....

03.03.2019 Терапія та сімейна медицина Руководство EASL по лечению пациентов с декомпенсированным циррозом (2018):в центре внимания асцит и варикозные кровотечения

Естественное течение цирроза печени (ЦП), стабильно находящегося в десятке самых распространенных причин летального исхода во всем мире, предполагает последовательную смену двух фаз – бессимптомной (компенсированной) и декомпенсированной....

03.03.2019 Терапія та сімейна медицина Академик Любовь Трофимовна Малая. Героическая симфония

«Время – вечность и мгновенье: глубока его печать…» Эта формула памяти охватывает трепетные эпизоды встреч с необыкновенным Врачом, легендарной фигурой в становлении медицинской науки ХХ столетия, терапевтом, кардиологом высочайшей пробы, первым почетным гражданином Харькова Любовью Трофимовной Малой. Мгновения таких впечатлений почти харизматически отразились и в моей личностной хронике. Конечно же, о них не раз хотелось поведать в венке славы, достойной Любови Трофимовны. И вот такой творческий меридиан вдруг возник…...