Вірусний гепатит В у дорослих
Клінічні рекомендації
8 квітня, 2025
За оцінками національних експертів, 1,5% населення країни інфіковано вірусним гепатитом В (ВГВ). Однак більшість осіб не знають про свій статус, отже не отримують лікування. Сьогодні ВГВ залишається глобальною проблемою громадського здоров'я з високими показниками захворюваності та смертності. Вчасно розпочате лікування здебільшого гарантує високу якість і тривалість життя, а також запобігає розвиткові ускладнень печінки. Пацієнти з ВГВ мають перебувати під постійним наглядом лікарів для аналізу стану ураження печінки і лікування.
Вірусний гепатит В у дітей
Клінічні рекомендації
28 березня, 2025
Інфекція вірусного гепатиту В (ВГВ) залишається глобальною проблемою громадського здоров'я через високі показники захворюваності та смертності. У більшості дітей перебіг хронічного ВГВ безсимптомний, однак існує ризик серйозних клінічних ускладнень протягом життя. Вчасно розпочате лікування ВГВ переважно гарантує високу якість і тривалість життя, а також запобігає розвиткові ускладнень печінки. Захворюваність на ВГВ у дітей після запровадження ВООЗ глобальної вакцинації проти гепатиту В знизилася у всьому світі, але досі є актуальною проблемою.
Ентеросгель і його роль у покращенні якості життя хворих на стеатотичну хворобу печінки із синдромом надлишкового бактеріального росту
Клінічне дослідження
11 березня, 2025
Частота стеатотичної хвороби печінки (СХП) у популяції становить від 10 до 40%. У більшості країн світу її поширеність складає 20-40% дорослого населення; СХП посідає перше місце серед усіх захворювань печінки. Серед причин захворювання основними є інсулінорезистентність, ожиріння, цукровий діабет. Ожиріння – найбільший фактор ризику накопичення ліпідів усередині гепатоцитів, але частина пацієнтів із СХП має нормальну або навіть знижену масу тіла. Дослідження останніх років показали, що в розвитку СХП та її прогресуванні значна роль належить функціональному стану кишечнику, а саме синдрому надмірного росту бактерій [4, 20].
Практичні рекомендації AASLD щодо клінічної оцінки та лікування неалкогольної жирової хвороби печінки
Клінічні рекомендації
28 січня, 2025
Дослідження неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП) значуще активізувалося після публікації останнього керівного документу Американської асоціації з вивчення захворювань печінки (American Association for the Study of Liver Diseases – AASLD) [1]. Цей документ – AASLD Guidance – становить інтерес для кожного лікаря-практика, який має справу з хворими на НАЖХП, оскільки підкреслює досягнення в питаннях неінвазивної стратифікації ризику та терапії. НАЖХП – це загальний термін, який охоплює всі ступені та стадії захворювання і стосується популяції, в якій виявляють макровезикулярний стеатоз у ≥5% гепатоцитів, за відсутності очевидної альтернативної його причини (наприклад, прийом ліків, голодування, моногенні розлади), в осіб, які не вживають алкоголь або вживають незначну його кількість (визначається як <20 г/добу для жінок і <30 г/добу для чоловіків). Спектр захворювань печінки охоплює також неалкогольну жирову печінку (НАЖП), що характеризується макровезикулярним стеатозом печінки і може супроводжуватися помірним запаленням; неалкогольний стеатогепатит (НАСГ), який також характеризується запаленням та ушкодженням клітин печінки (балонна дистрофія), з фіброзом або без нього, і, зрештою, цироз печінки, для якого характерна поява тяжів фіброзних перегородок, з подальшим утворенням циротичних вузликів, при цьому початкові ознаки НАСГ не можуть бути повною мірою оцінені при біопсії печінки.
Уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Ускладнення цирозу печінки: гепаторенальний синдром»*
Клінічні рекомендації
15 січня, 2025
Багатолика асоційована з метаболічною дисфункцією стеатотична хвороба печінки: старі проблеми, нові рішення
Думка фахівця
14 січня, 2025
На початку грудня 2024 р. у Львові відбулося останнє в цьому році засідання «Школи ендокринології» – унікального науково-освітнього проєкту, створеного найкращими українськими фахівцями галузі. Свою доповідь, присвячену оновленню даних щодо термінології, діагностики та лікування метаболічних неалкогольних уражень печінки, представила аудиторії професор кафедри внутрішньої медицини 2, фтизіатрії, професійних хвороб і клінічної імунології ДЗ «Дніпровський державний медичний університет», доктор медичних наук Олександра Юріївна Філіппова.
UEG Week 2024: основні події наймасштабнішого гастроентерологічного конгресу
Середина жовтня, місяця насичених яскраво-жовтих осінніх кольорів, минула для гастроентерологів усього світу під егідою зеленої фірмової стилістики Об’єднаної європейської гастроентерології (United European Gastroenterology, UEG), яка огортала та вітала кожного учасника тижня UEG (UEG Week 2024). Прикрашений у зелені білборди UEG віденський конгрес-хол Messe Vienna 12-15 жовтня став майданчиком для активного професійного спілкування лікарів різноманітних спеціальностей: гастроентерологів, панкреатологів, гепатологів, ендоскопістів, колопроктологів, дієтологів і нутриціологів.
Метаболічний синдром у менопаузі: діалог гінеколога та гастроентеролога
Думка фахівця
1 грудня, 2024
За матеріалами науково-практичної конференції
Оновлення клінічних настанов Американської гастроентерологічної асоціації щодо лікування залізодефіцитної анемії
Клінічні рекомендації
22 вересня, 2024
Дефіцит заліза (ДЗ) є найпоширенішим дефіцитом харчування в усьому світі. У Сполучених Штатах від 1 до 4% чоловіків мають ДЗ, а ще 2% – залізодефіцитну анемію (ЗДА). Принаймні 39% жінок у період передменопаузи та 8% жінок у постменопаузі страждають на ЗДА, а загалом від 4 до 17% жінок мають ЗДА.
Досвід ведення пацієнта з метаболічним синдромом: погляд ендокринолога та гастроентеролога через призму проблеми
14-16 березня 2024 р. на онлайн-платформі Асоціації лікарів-інтерністів Заходу України відбулася науково-практична конференція «Мультидисциплінарний підхід у внутрішній медицині як тренд сьогодення». Під час спільного виступу професор Національного медичного університету (НМУ) ім. О.О. Богомольця (м. Київ), віцепрезидент Української асоціації клінічних ендокринологів, член Ради експертів Національної служби здоров’я України, член Американської діабетичної асоціації (ADA), доктор медичних наук Андрій Миколайович Кваченюк і професор кафедри внутрішньої медицини № 1 НМУ ім. О.О. Богомольця, член Європейської асоціації з вивчення печінки (EASL), доктор медичних наук Володимир Володимирович Чернявський представили клінічний випадок ведення пацієнта з метаболічним синдромом (МС)
Застосування статинів у пацієнта з коморбідністю ССЗ і МАЖХП
Проатерогенна дисліпідемія, а саме підвищений рівень холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ХС ЛПНЩ) і залишкового холестерину, який переносять збагачені на тригліцериди ліпопротеїни, є провідним фактором ризику атеросклеротичних серцево-судинних захворювань (ССЗ) (Sandesara P.B. et al., 2019). Слід зауважити, що дисліпідемія тісно асоціюється не лише із ССЗ, а й з ендокринологічними патологіями (ожиріння, цукровий діабет (ЦД) 2 типу, метаболічний синдром) і неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) (Manikat R., Nguyen M.H., 2023), крім того, належить до найпоширенішого кластера хвороб – кардіометаболічного, а також є типовою ознакою коморбідного пацієнта.
Новітні технології в теоретичній і клінічній гастроентерології
Огляд подій
23 липня, 2024
13-14 червня в Буковелі відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «XII Наукова сесія Інституту гастроентерології НАМН України. Новітні технології в теоретичній і клінічній гастроентерології», присвячена 60-річчю цієї державної установи. У рамках наукової програми заходу провідні експерти галузі представили доповіді, що стосувалися актуальних проблем діагностики та лікування хвороб органів травлення, оприлюднили результати найновіших досліджень і поділилися власним досвідом. Зокрема, увагу було приділено таким патологіям, як печінкова енцефалопатія (ПЕ), функціональний абдомінальний біль (ФАБ), запальні захворювання кишечнику (ЗЗК).