8 листопада, 2024
Пропускна спроможність реабілітаційної системи України з початку повномасштабної війни збільшилась учетверо
За матеріалами Європейського форуму здоров’я Гаштайн
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко разом із заступницею з питань європейської інтеграції Мариною Слободніченко взяли участь у сесії Європейського форуму здоров’я Гаштайн (EHFG) «Здоров’я під час війни: реформи, стійкість та відновлення в Україні», яка була організована за підтримки Бюро ВООЗ в Україні.
«Реформування підходів до фінансування охорони здоров’я, надання первинної медичної допомоги, розвиток цифровізації та електронної системи охорони здоров’я, підвищення якості та доступності безоплатних медичних послуг, євроінтеграція – ініціативи, над якими ми не припинили системно працювати під час пандемії COVID‑19 та навіть із початком повномасштабної війни. Через війну близько 20% українських громадян були змушені змінити місце свого проживання. Такою ж є приблизна цифра щорічного зниження рівня народжуваності. Ці демографічні зміни, спричинені війною, а також постійні обстріли та атаки виснажують систему охорони здоров’я, але ми за вашої підтримки продовжуємо рух уперед, аби наша медична система розвивалась», – наголосив очільник МОЗ України.
Він розповів про наслідки російської агресії, від яких потерпає українська система охорони здоров’я, про прямий та опосередкований вплив терористичних актів російської федерації, а також про процес адаптації медичної системи до зростання потреб, спричинених війною. Зокрема, йдеться про послуги у сфері психічного здоров’я та реабілітації.
Згідно з результатами міжнародного дослідження, проведеного у межах Четвертого саміту перших леді та джентльменів, 89% опитаних дітей із 15 країн світу знають щонайменше про одну війну або збройний конфлікт, що тривають у світі. Майже кожен четвертий юний респондент безпосередньо постраждав від війни, а 67% – зазнали її непрямого впливу. В Україні цей показник ще вищий: 99% і 1% відповідно. Ці цифри відображають нашу нинішню реальність.
Для того щоб професійні послуги з охорони психічного здоров’я були доступні кожному, хто їх потребує, МОЗ України разом із ВООЗ та іншими партнерами у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, що реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської, масштабують навчання за програмою mhGAP. З моменту запуску наприкінці 2022 р. відповідний онлайн-курс успішно пройшли понад 100 тис. слухачів, серед них 19 784 – це лікарі первинної медичної допомоги, 50 362 – представники середнього медичного персоналу та 12 655 – лікарі спеціалізованої медичної допомоги.
Наразі понад 375 тис. пацієнтів отримали допомогу у сфері охорони ментального здоров’я на всіх рівнях (первинна, стаціонарна, допомога мультидисциплінарних команд).
Ще один важливий напрям – розвиток системи реабілітації у сфері охорони здоров’я. Через війну близько 250 тис. пацієнтів щороку потребують якісної реабілітаційної допомоги. І наразі в Україні кожна людина може отримати її абсолютно безоплатно. МОЗ розбудовує реабілітаційну мережу на базі кластерних та багатопрофільних надкластерних лікарень, аби зробити реабілітацію доступною рівномірно по всій країні. Стаціонарно таку допомогу вже можна отримати у 221 реабілітаційному відділені. У 2024 р. пропускна спроможність реабілітаційної системи України становить понад 12 тис. терапевтичних сесій на день, що учетверо більше, ніж на початку 2022 р.
Все це відбувається в умовах постійних атак на українську інфраструктуру. На сьогодні 1 664 об’єкти медзакладів пошкоджено та ще 221 – зруйнований дощенту й відновленню не підлягає. Також рф пошкодила 876 аптечних пунктів та 67 – знищила. Ворог вивів із ладу щонайменше кожну п’яту автівку екстреної медичної допомоги. На сьогодні шкода та збитки, завдані росією українській медичній інфраструктурі, – колосальні та становлять щонайменше 7 млрд доларів США.
«Окрім реагування на виклики війни, ми продовжуємо системно працювати над реформуванням медичної системи. Зокрема, триває оснащення медзакладів сучасним обладнанням: за останні два роки лише завдяки централізованим постачанням до лікарень надійшло 25 комп’ютерних томографів загальною вартістю 5,1 млн доларів, чотири МРТ за 9,1 млн доларів, 24 ангіографи вартістю 3,9 млн доларів. Щороку попри війну збільшується кількість трансплантацій. Так, упродовж 2023 р. проведено 585 трансплантацій органів. Для порівняння, за 2022 р. їх відбулось 384, а у 2021-му – 313. Триває реалізація великих інфраструктурних проєктів. За час повномасштабної війни маємо 56 завершених проєктів. Роботи над ще 217-ма тривають. Це лише кілька прикладів наших успіхів, їх значно більше, і підтримка міжнародних партнерів відіграє вагому роль на кожному напрямі», – повідомив Ляшко.
«В Україні реагування на нагальні потреби охорони здоров’я, її відновлення та реформи відбуваються одночасно. Інколи складно усвідомити, що можна розробляти щось нове, поки йде війна. Але саме так відбувається в країні щодня. Для цього також потрібна підтримка партнерів. Ми бачимо, що у 2024 р. гуманітарна підтримка охопила 3,8 млн людей, і це слід продовжувати. Медичні послуги потрібні не лише в прифронтовому Запоріжжі, а й по всій Україні, тим більше що ми готуємось до дуже холодної зими. Відновлені після атак на охорону здоров’я послуги, центри первинної медичної допомоги зміцнюють довіру в громадах, даючи людям змогу отримувати необхідну допомогу», – зазначив доктор Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.
Під час сесії також розглянули процеси євроінтеграції. За два роки Україна збільшила відсоток виконання Угоди про асоціацію з ЄС у сфері громадського здоров’я, наразі він становить 80%. Водночас ми не зупиняємося на імплементації актів ЄС і рухаємося вперед у чотирьох ключових сферах задля узгодження з європейськими стандартами, а саме: громадського здоров’я, фармацевтичної галузі, медичних послуг та медичної освіти.
Також на полях Європейського форуму здоров’я Гаштайн відбулася закрита зустріч міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка з європейськими колегами та парламентарями, під час якої обговорили політику у сфері охорони здоров’я та нагальні потреби українських медиків. Міністр подякував міжнародним партнерам за вагому підтримку та розповів про потенційно можливі напрями подальшого розвитку співпраці, в яких зацікавлена Україна.
За матеріалами https://moz.gov.ua
Тематичний номер «Гастроентерологія. Гепатологія. Колопроктологія» № 3 (73) 2024 р.